Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?

6 debatindlæg Hold mig opdateret

Alle kender til at have en snert af dobbeltlivets karakteristika, hvor vi pynter på sandheden om os selv, men for nogle er der tale om en mere dybtliggende karakterbrist, som er skjult for både dem selv og deres omgivelser

Kære brevkasse.

Vi har et spørgsmål, som vi meget gerne vil have mere klarhed over. Vi har været i nærkontakt med et fænomen, som er meget skræmmende, og som har mange menneskelige omkostninger over lang tid, og vi kan ikke forstå, at det kan lade sig gøre. Det handler om et menneske, som dybest set er som to helt forskellige mennesker med vidt forskellig adfærd og vidt forskellige moralske normer. Vi kan slet ikke fatte, at det kan lade sig gøre, at to så modsætningsfyldte sider kan leve side om side i den samme person.

Der er ikke så meget nyt under solen, står der i Bibelen, og vi bruger det også som en talemåde. Utroskab er for eksempel forekommet til alle tider, og folk med kristne værdier kan også fejle. Men vi kan ikke forstå, at et menneske kan leve et dobbeltliv på dette område, samtidig med at vedkommende har lederansvar og en fremtrædende position i en menighedssammenhæng og højlydt markerer faste holdninger og normer i forhold til seksualitet. Så vores spørgsmål handler ikke direkte om utroskab, men om selve dobbeltlivets psykologi.

Annonce
Det er næsten umuligt at forholde sig til sådan et menneske. Troværdigheden er jo røget. Samtidig har vi oplevet, at det spil, der kan foregå rundt om sådant et menneske, kan være meget vanskeligt og slidsomt, for nogle mennesker ser kun den ene side af denne person og andre kun den anden. Og så er der os, der har fået kendskab til begge disse sider. Vi sidder i en helt umulig situation, ikke mindst når man er sammen både med den pågældende og de mennesker, som kun ser den nydelige og moralske person.

Hvad foregår egentlig inde i et menneske, som med stor autoritet kan forfægte holdninger og meninger i det ene øjeblik og så leve stik modsat i det næste?

Venlige hilsener

Gitte og Jens

Kære Gitte og Jens

Vi kan godt forstå, at det er frustrerende at være vidne til dobbeltlivets mysterium. For når troværdigheden er røget, så kan alt på en måde ske. For dobbeltlivets følgesvend er fortielse, løgn, angst og vrede. Og alle disse ting er specielt i den raffinerede udgave rigtig vanskeligt at have med at gøre.

Alle mennesker kan have en snert af fænomenet. Vi er oftest lidt flinkere og pænere i det offentlige end derhjemme. Man vil gerne have, at folk tror, at man har mere styr på sit liv, end man har, eller man overdriver lidt for at komme i et godt lys. Almindeligvis har de fleste af os alligevel en samvittighed, som rører på sig, hvis camouflagen eller skønmaleriet bliver for omfattende. Og så prøver vi at justere til en mere realistisk udgave af os selv omend så pæn som muligt.

Samtidig er det en ikke ukendt sag, at også nogenlunde almindelige mennesker nogle gange kan komme i en følelsesmæssigt ganske overvældende situation, sådan at man i det mindste for en periode prøver at narre sig selv ved at køre et dobbeltliv. Det gælder for eksempel ved så stærke kræfter som pludselige forelskelser eller erotisk betagelse og et følgende hemmeligt forhold. Der kan også dreje sig om, at man i svage øjeblikke fanger en mulighed for store økonomiske gevinster af tvivlsom karakter eller for eksempel kommer ud i et alkohol- eller medicinmisbrug. Sker nogle af disse ting hos en person, som i øvrigt lever i relativt konforme miljøer, hvor fejl på nogle af de nævnte områder ville være helt uacceptable, ”løses” det nogle gange ved, at den pågældende bliver ekstra moralsk eller bliver specielt optaget af andres forkerte levevis. For på en måde at holde egen erkendelse og samvittighed på afstand.

Skulle vi vove os ud i bibelhistorien tænker vi i denne sammenhæng på kong David, som blev så erotisk betaget af Batseba, at han ikke gik af vejen for at slå hendes mand ihjel. Dermed brød han både det femte og det sjette bud ganske eftertrykkeligt, og man skulle mene, at de var ham ganske bekendt. Han kom først ud af sit dobbeltliv, efter at profeten Natan havde fortalt en historie, hvor David kunne se sit selvbedrag spejlet i en anden – læs om den historie i 2. Samuel, kapitel 12. Så magt og erotisk betagelse kan være en skæbnesvanger cocktail. For David og for mange andre mennesker kan erkendelse af egen synd og eget ansvar være første skridt til et ægte og autentisk liv langt fra dobbeltlivet.

Vi kan ikke vide, om det, I beskriver, har mere med ovenstående at gøre, eller det handler om en mere dybtliggende karakterbrist. Det kan være svært at gennemskue, specielt når det handler om mennesker, som både er intelligente og charmerende, og som er rigtig gode til at spille spillet. Og det er få af os, der er lige så vise som Natan. Desværre tror vi ikke, at det står klart for personen selv, at det forholder sig som det gør. De vil nemlig ofte have forskellige forklaringer inde i sig selv på, hvorfor de må gøre, som de gør, og ofte bliver problemet først synligt i det øjeblik, at adskillige andre mennesker opdager og anfægter deres adfærd. Oftest bliver de meget vrede og ekskluderende over for dem, som afslører dem. De kan risikere at blive udråbt til at være de frygteligste løgnere eller det, som er værre, ikke mindst i en menighed, hvor der ofte kan være et uudtalt krav om enighed og gode manerer. Men fænomenet kan også findes i familier eller på en arbejdsplads. Ofte bliver det ekstra indviklet, når der er en gruppe mennesker, som ”synger med”, og som kun ser den ene side af en persons adfærd.

Ofte kan disse personers karakterbrist spores langt tilbage. Det er sjældent mennesker, som er vokset op i en tryg og åben familie. Det drejer sig ofte om en narcissistisk eller psykopatisk forstyrrelse, hvor vedkommende selv er overbevist om sine egne forklaringer. Måske er de kun blevet anerkendt for deres korrekte adfærd, rigtige meninger og så videre, samtidig med at de måske har været udsat for mange krænkelser og et kærlighedsfattigt miljø. På den måde bliver den skjulte eller mindre korrekte side til en form for hemmeligt liv, som ikke erkendes og ikke må opdages.

Mange hilsener

Annette og Jørgen
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?

Danex, publiceret d.18/03 20:24 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?
Det "dobbelte menneske" er helt klart noget som til overflod findes i alle religiøse samfund. Ingen andre sociale grupper kan mønstre et lignende antal af hyklere.
Del Link

Re: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?

Nederby Jessen, publiceret d.18/03 22:02 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?
Hvor er du dog ensidig og smalsporet med en udtalelse som denne Danex: "Det "dobbelte menneske" er helt klart noget som til overflod findes i alle religiøse samfund. Ingen andre sociale grupper kan mønstre et lignende antal af hyklere."

Mennesker med dobbeltliv finder desværre i alle sammenhænge. Mennesker, der bærer masker eller opfører sig som kamæleoner møder vi overalt - også i religiøse sammenhænge, men ikke kun der. Vi møder dem overalt. Mennesker, der opfører sig på én måde i familien, på en anden måde på arbejdspladsen og måske på en helt tredie måde på fodboldbanen, i idrætsklubben eller på værtshuset. Det ligger helt sikker til mange mennesker at "tage farve" af omgivelserne, bevidst eller ubevidst.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Re: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?

Danex, publiceret d.19/03 07:17 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?
Som sædvanlig har du hverken forstået artiklen eller min kommentar....
Del Link

Re: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?

skuffet, publiceret d.19/03 11:26 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?
Jeg hører desværre også til et af de mennesker, der er blevet dybt rystet over dobbelt livsføring.
Her gælder det en gift præstekvinde (navn udelades), som i den grad har kørt dobbeltliv i flere år ved at have et forhold til min mand.
Han flygtede fra menighedsrådet i utide, da han ønskede at beholde mig (hans hustru).
En af de mest modbydelige ting er, at hun lyver og siger, at det intet har på sig, men bare er ønsketænkning.
Hun tør ikke stå ved sine handlinger. Det har min mand dog gjort, da sket er sket, og vi i dag har fået et meget inderligt forhold til hinanden efter "strabadserne".
Så præster er bestemt ikke bedre end andre, selvfølgelig.
Del Link

Re: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?

Tænk nu efter, publiceret d.10/04 21:37 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?
den eneste 100% ikke hykler der eksisterer,
det er Jesus.

vi andre har nogle synder vi må be' Gud om tilgivelse for.


Hvis vi da ransager vores selverkendelse.
Del Link

Re: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?

vic, publiceret d.29/04 11:55 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Hvordan kan et menneske leve et dobbeltliv?
Hvor har du ret BNJ og hvor er det forfærdeligt, at man ikke vil indse det er sådan i al almindelighed. Desværre er det også sådan, at når en person ender i behandlersystemet ligestilles den almindelige dobbelt rolle med alvorlig sygdom og den person det går ud over sygeliggøres på en måde hvor det er svært at modbevise. Jeg er selv blevet fejldiagnosticeret på den konto, fordi man ikke har ville forstå forskellen på at være nødt til at påtage en rolle et sted og en anden rolle et andet sted, for ikke at miste sig selv eller for at kunne overkomme folks krav og overskridelser af ens grænser. Jeg har aldrig følt mig som to personer, men en` person med to eller flere roller og det udgør en væsentligt forskel på, hvilken behandling der kræves.
Jeg vil ønske, at folk ville forstå konsekvenserne af hvad deres krav, mobning, sladder eller andre ting de udsætter nogle mennesker for, kan betyde. Det handler om at give plads og vise respekt og ikke stille større krav til andre end de kan overkomme. Og det ikke i forhold til hvad man selv kan overkomme. Hvis man møder et menneske med den dobbelte rolle, kunne man måske tænke over om man har udvist så meget tillid, at personen kunne få plads til egen rummelighed. Det er måske den største hemmelighed!
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​