Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl

Kristine og Jakob Jægesen Wilkens besluttede i første omgang at sige nej til at få deres kommende barn undersøgt for eventuelle kromosomfejl. Men de oplevede, at den praktiserende læge ikke respekterede deres beslutning. -

- Klavs Bo Christensen/Scanpix.

Fakta

Sagen kort

Kristeligt Dagblad har de seneste dage skrevet om, at Danmark er det land i verden, hvor færrest...
Læs mere
flexblock
7 debatindlæg Hold mig opdateret

Kristine og Jakob Jægesen Wilkens havde besluttet sig for at sige nej til fosterdiagnostik. Men den praktiserende læge respekterede ikke parrets beslutning

- Hvorfor ikke? Det siger alle ja til. Du er den eneste, der siger nej.

Sådan lød det for et par måneder siden fra den kvindelige praktiserende læge, da Kristine Jægesen Wilkens fortalte, at hun sammen med sin mand, Jakob Jægesen Wilkens, havde tænkt sig at fravælge den undersøgelse, der kunne vise, hvorvidt hun var gravid med et barn med Downs syndrom.

Deres beslutning havde ellers ikke været nem. Forud gik flere års ventetid og overvejelser, men for at forklare det, må vi skrue tiden tilbage til 2003:

Nej til fosterdiagnostik
Her beslutter Jacob og Kristine Jægesen Wilkens, at de vil have et barn. Men det tager sin tid, og Kristine er oven i købet igennem en ufrivillig abort, inden hun bliver gravid i 2004.

Annonce
Derfor vælger parret at sige nej til fosterdiagnostik - undersøgelser, der kan afklare, om de venter et barn med Downs syndrom, tidligere kaldet mongolisme.

Fosterdiagnostikken består af en scanning og en blodprøve i 12. uge, der sammen med kvindens alder danner udgangspunkt for en vurdering af risikoen for, at fostret har Downs.

Hvis risikoen er høj, tilbydes kvinden en moderkagebiopsi, der kan give endeligt svar, men som også indebærer en risiko for spontan abort.

Alle bakker op
Den risiko tør Jakob og Kristine ikke løbe. Samtidig er parret også sikker på, at de har ressourcerne til at rumme et handicappet barn.

Beslutningen om at fravælge fosterdiagnostikken bliver forinden vendt med både familie, venner og egen læge, der alle bakker dem op.

- Vi havde det godt med vores beslutning, og jeg havde en dejlig graviditet - vi glædede os uden at være bekymrede, siger Kristine

Sund og rask
Datteren Astrid kommer til verden sommeren 2005 - sund og rask. Og et par år efter er Kristine og Jakob klar til endnu et barn. Men næste graviditet lader også vente på sig - der går næsten to år.

- Hele ens liv handler om barneprojektet. Hver måned er en cyklus, hvor man venter og håber på, at det er lykkedes. Og når det ikke er, bliver man ked af det og bruger energi på at komme videre og forsøge igen, fortæller Kristine.

Kristine må også gennem to spontane aborter, før hun i julen 2008 endelig bliver gravid. Endnu en gang skal parret tage stilling til, om fostret skal undersøges.

- Ventetiden betyder, at vi har ønsket os det her barn rigtig, rigtig meget. Endelig har man fået de to streger på graviditetstesten. Og så kan man alligevel ikke rigtig juble, fordi man skal tage stilling til, om man vil vide, om der er noget galt.

Nej tak
Kristine tænkte først, at hun godt turde løbe risikoen for en spontan abort, fordi hun havde et barn i forvejen.

- Men da jeg kunne mærke, at jeg var gravid, brysterne spændte, og jeg havde kvalme, kom de samme overvejelser igen: Hvad nu, hvis vi aborterer et rask barn. Så da jeg skal til læge, er vores udgangpunkt et nej, tak, siger hun.

I mellemtiden er parret flyttet til Sønderjylland og har fået ny læge.

- Jeg troede, det første lægebesøg var en konsultation, hvor jeg skulle have information, men i stedet oplevede jeg det som ét langt forsvar fra min side. Lægen havde ikke i sin vildeste fantasi forestillet sig, at jeg kunne sige nej til de her tilbud.

Ferie i morgen
Kristine har et konkret spørgsmål med til lægen: Hvilke andre kromosomfejl bliver der undersøgt for ved fosterdiagnostikken?

Det kan lægen ikke svare på, og Kristine siger derfor, at hun vil gå hjem og læse om det og vende tilbage, hvis parret fortryder deres beslutning.

- Til det siger lægen: "Det kan du ikke, for jeg skal på ferie i morgen." Der var slet ikke tid til tvivl.

Enighed
Lægen spørger, om Kristine og hendes mand er enige. Da Kristine svarer ja, fortæller lægen, at hun engang mødte et par, hvor kvinden pressede et nej til fosterdiagnostik igennem, og så fik de et barn med Downs. Og det havde ikke været godt for forholdet. Til sidst konkluderer lægen:

"Men hvis I har besluttet jer for at få et handicappet barn, så er det jo sådan, det er."

Kristine er rystet:

- Hun respekterede slet ikke vores beslutning. En ting er, at hun er uenig, men hun trampede ind over mig. På et tidspunkt sagde jeg til hende: Du presser mig!

Respektere nej
Lægen bløder op og siger, at Kristine jo kan overveje det og selv tage kontakt til sygehuset, hvis hun fortryder.

- Bagefter var jeg virkelig arrig og chokeret. Jeg gik hjem og fandt en folder frem, jeg fik udleveret om fosterdiagnostik, da jeg var gravid første gang. Og der står, at man kan sige nej, og at den holdning vil lægen respektere, og at det ikke er formålet at overtale kvinden til det ene eller det andet. Men det var ikke det, der skete.

Kristine og Jakob beslutter sig for at skifte læge. Men oplevelsen har gjort indtryk. Parret taler igen med familie og venner. På det tidspunkt er der flere skriverier i pressen om knappe ressourcer til handicappede. Samtidig tænker Kristine på, om hun kan gennemgå en abort.

- Selvom jeg fik at vide, at det var et mongolbarn, havde jeg stadig svært ved at forestille mig at lægge mig op på briksen og sige: "Nu fjerner I det".

Indstillet til undersøgelse
Til sidst ringer Kristine alligevel til sygehuset og beder om en tid. Deres svar chokerer hende: "Vi har fået dine papirer, du modtager snart et brev med en tid." Lægen havde altså indstillet hende til undersøgelsen - til trods for, at Kristine havde understreget, at hun ikke havde fortrudt, men ville tænke over det.

Ventetiden op til undersøgelsen er fyldt med angst og bekymring. Men en måned efter lægebesøget er parret til scanning på sygehuset. De får at vide, at deres risiko for at føde et barn med kromosomfejl er meget lav.

- Vi ved godt, det ikke er nogen garanti. Men da vi kom ud derfra, slap vi endelig glæden løs.

I dag er Kristine 15 uger henne.

- Lægen skal selvfølgelig sikre sig, at patienten ved, hvad hun siger nej til. Men det er en sårbar og svær situation, og hvis man ikke møder en læge, der lever op til de fine ord i folderen, så er man meget alene.

vaaben@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3 | 4

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl

Roland, publiceret d.27/03 11:13 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl
Det er godt at sådanne eksempler kommer frem i pressen. At lægerne i vid udstrækning i praksis presser deres meninger ned over befolkningen er jo realiteten. Og det er udtryk for en formynderisk "bedreviden", der afslører et forfærdelig kynisk menneskesyn.

Mvh
Jørgen Vestergaard
Del Link

Re: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl

Damkjer, publiceret d.27/03 11:33 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl
Det er desværre ikke noget nyt - langt fra. I 1985 var vi til scanning på Hvidovre Hospital, da vi ventede vores første. I forbindelse hermed var vi til en samtale, hvor vi blev oplyst om og anbefalet en blodprøve, alhpa-foeto protein (e.lign)., som bl.a. kunne indikere om barnet kunne have rygmarvsbrok.

Pga. vores holdning til en evt. provokeret abort sagde vi nej, hvilket udløste panderynken og kommentarer om "den belastning der er for samfundet" osv. Vi fastholdt dog vores nej.

På vej tilbage til blodprøvetagning kiggede jeg på den bestilling vi havde fået med - og her var der krydset af for den omtalte prøve - på trods af vores klare og utvetydige nej!

Vi vendte derfor om igen, bad om en ny seddel - hvilket skete med en ret så negativ indstilling. Til blodprøvetagning blev vi mødt med en meget forbeholden tone - det var helt klart, at der var blevet ringet derned om vores "indstilling", og det var så åbenlyst, at en anden patient der sad ved siden af kommenterede det.

Så det er - desværre - ikke en ny holdning, den er måske blot blevet endnu mere udbredt og giver dystre forvarsler om hvad man kan forvente sig i fremtiden.
Del Link

Re: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl

krullll, publiceret d.27/03 13:54 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl
Tja vi nåede slet ikke at sige noget. Maven skulle undersøges, og inden vi vidste af det var scanneren på maven. Vi havde egentlig på forhånd besluttet at sige nej, fordi vi ville have barnet uanset, men vi fik ikke sagt fra, fordi vi aldrig blev spurgt.
Del Link

Ret til uvidenhed

Nede På Jorden, publiceret d.27/03 16:45 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl
Undskyld mig, men hvilket større princip er det egentlig, der forsvares i disse indlæg.

Intet - intet forhindrer gravide i at træffe deres foretrukne beslutning efter en fosterdiagnostik - som anbefalet af læger.

Eneste "skade" er altså, at man træffer sin beslutning på et mere oplyst grundlag.

Det er altså ikke retten til liv, der forsvares - men retten til uvidenhed - en uvidenhed, der alene har en positiv værdi for de forældre, der føler sig trykkere ved at træffe valg i begrænset indsigt og "mørke", for ikke at blive rystet af egne overvejelser.

Er det de mennesker, hvis etik vi skal klappe ad?
Del Link

Re: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl

erik, publiceret d.27/03 18:37 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl
"knappe ressourcer til handicappede" - disse 4 ord fra artiklen siger jo alt!
Del Link

Re: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl

erik, publiceret d.27/03 18:41 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl
Undskyld, jeg glemte: "Den belastning det er for samfundet" osv
Del Link

Re: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl

snedsted, publiceret d.30/03 05:58 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Lægen pressede på for undersøgelse for kromosomfejl
TILBUD - IKKE PRESSION.

I flere af indlæggene i denne debat bekræftes, at gravide mod deres ønske enten er blevet overrumplet eller presset til at få foretaget en fosterdiagnostik, de ikke ønskede.

Fosterdiagnostik, specielt rettet mod Downs syndrom, skal selvfølgelig være et tilbud. Men at presse vordende forældre til en undersøgelse, de dybest set ikke ønsker, er mangel på respekt for det enkelte menneskes ret til at administrere sit eget liv.

Når det er sagt, må jeg ligesom "Nede på jorden" undres over, hvorfor gravide absolut vil fravælge tilbuddet. Som "Nede på jorden" anfører, kan de vordende forældre jo blot fravælge abortmuligheden. Og de kan gøre det på et bedre grundlag. Jeg vil da tro, at de forældre, der vælger at føde et mongolbarn, eller et barn med et andet alvorligt handicap, godt kan bruge et halvt års tid på at forberede sig på den specielle situation, de står i, når barnet er kommet til verden.

En læge kan uden at presse parret til noget som helst forberede det på den ekstra indsats, det kræver at få et handicappet barn.

Hvis ønsket om at føde uanset omstændighederne er stærkt nok, kan jeg ikke se, at det skader nogen, at forældrene har en viden, som de uden fosterdiagnostik først vil få efter fødselen.

Carsten Snedsted
pens. socialrådgiver, Odense.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​