FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Kirke & tro

Teolog: Den katolske kirke bør tage Luther til nåde

27. mar 2009 13:53 Det er på tide, at den katolske kirke anerkender Martin Luthers lære, mener fremtrædende tysk teolog

Share
Debat (1)
Links
Læs også
Udskriv
Tip en ven
Portræt
Portræt: Martin Luther (1483-1546). - Wikimedia Commons

I 1521 blev Martin Luther smidt ud af den katolske kirke blandt andet for sin 'kætterske' lære om, at frelse er en gratis gave fra Gud, og at den ikke kan opnås via personlige handlinger.

I dag er denne lære vidt udbredt, og derfor bør den katolske kirke tage Luther til nåde, mener den tyske, lutheranske teolog Günter Gassmann. Det skriver Ecumenical News International.

Gassmann var i ti år leder af kommissionen for tro og kirkeordning ved Kirkernes Verdensråd.

Vil bringe håb og tillid
Det er nu på tide, at den katolske kirke meddeler officielt, at ekskommunikationen - udelukkelsen - af Luther ikke længere står ved magt.

Annonce
- Det ville have en enorm indflydelse på vores kirker. Det ville inspirere til håb og tillid i vores tid, siger Günter Gassmann.

Han fremlagde sin opfordring under en forelæsning i Rom, og han fremhævede blandt andet, at den katolske kardinal, Walter Kasper, sidste år opfordrede katolikker til at læse Luthers salmer.

- Man vil opdage en Luther, som er fyldt med troens kraft, som man ikke bare kan betragte som katolik, som vi opfatter som provokerende og fremmedgjort i mange henseender, men som selv katolikker kan lære af, sagde Walter Kasper, der siden 2001 har været leder af Vatikanets råd for at fremme kristent fællesskab.

Derudover har den katolske kirke og sammenslutningen af lutheranske kirker underskrevet en fælles deklaration om dialog.

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Teologisk fakultet på vej til lukning
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
Massiv kritik af katolsk biskop
Ekspert bekymret for Faderhusets medlemmer
Mysterium om kvindelig flypioners skæbne måske opklaret
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 

Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Sådan indsættes en sognepræst
- Vi kender kun Gud gennem Jesus
10 nye former for kirke, der ikke chokerer din bedstefar
Konkurrent til rådhus og kirke fører sig frem
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
- Troen er brændstoffet i mit liv

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: