I 1521 blev Martin Luther smidt ud af den katolske kirke blandt andet for sin
'kætterske' lære om, at frelse er en gratis gave fra Gud, og at den ikke kan opnås via personlige handlinger.
I dag er denne lære vidt udbredt, og derfor bør den katolske kirke tage Luther til nåde, mener den tyske, lutheranske teolog Günter Gassmann. Det skriver
Ecumenical News International.
Gassmann var i ti år leder af kommissionen for tro og kirkeordning ved Kirkernes Verdensråd.
Vil bringe håb og tillid
Det er nu på tide, at den katolske kirke meddeler officielt, at ekskommunikationen - udelukkelsen - af Luther ikke længere står ved magt.
- Det ville have en enorm indflydelse på vores kirker. Det ville inspirere til håb og tillid i vores tid, siger Günter Gassmann.
Han fremlagde sin opfordring under en forelæsning i Rom, og han fremhævede blandt andet, at den katolske kardinal, Walter Kasper, sidste år opfordrede katolikker til at læse Luthers salmer.
- Man vil opdage en Luther, som er fyldt med troens kraft, som man ikke bare kan betragte som katolik, som vi opfatter som provokerende og fremmedgjort i mange henseender, men som selv katolikker kan lære af, sagde Walter Kasper, der siden 2001 har været leder af Vatikanets råd for at fremme kristent fællesskab.
Derudover har den katolske kirke og sammenslutningen af lutheranske kirker underskrevet en fælles deklaration om dialog.