Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Kriseramte ledige undgår præsten til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kriseramte ledige undgår præsten

7 debatindlæg Hold mig opdateret

Mens landets psykologer har fået flere patienter under finanskrisen, går fyrede og fyringstruede danskere i en stor bue uden om folkekirken

Selvom næsten 10.000 danskere har mistet jobbet i 2009, går de fyrede og fyringstruede langt uden om præsten.

Mens en undersøgelse blandt landets psykologer for nylig viste, at krisen har givet flere patienter, har præsterne i de fyringsramte byer Aalborg, Holstebro, Struer og Nordborg på Als endnu ikke fået en eneste henvendelse fra folk, der er blevet fyret eller frygter det.

- Det er ikke præstens dør, folk ringer på, når de er blevet fyret. De kommer først og fremmest, når de oplever helt eksistentielle og personlige kriser i forbindelse med død og skilsmisse, siger Annette Sloth, sognepræst i Havnbjerg Kirke i Nordborg, hvor 450 for nylig er blevet fyret på virksomhederne Sauer-Danfoss og Linik.

Den vurdering er de fleste af hendes kollegaer i de kriseramte lokalsamfund enige i. Selv i Holstebro og Struer, hvor folkekirken traditionelt set har stået stærkt.

Annonce
- En stor del af dem heromkring, der har mistet deres arbejde under krisen, tilhører generationer, der ikke bruger kirken og præsten på samme måde som før. Ikke når de bliver fyret i hvert fald, siger Karen Togsverd Hansen, sognepræst i Struer, hvor 250 har mistet deres job på virksomhederne B&O, Rationel Vinduer og Danish Crowns slagteri.

Men historien viser faktisk, at danskerne generelt går uden om præst og kirke i krisetider. Siden Anden Verdenskrig har både gudstro og kirkegang ligget meget stabilt hos danskerne, uanset om der har været vækst eller krise i samfundsøkonomien.

- Traditionelt set har det været sådan, at man går til præsten, hvis man sørger, ikke når man har økonomiske problemer, siger religionssociolog Morten Warmind fra Københavns Universitet.

Ifølge Lise Trap, virksomhedspræst i Roskilde Stift, bør kirken blive bedre til at nå ud til kriseramte ledige.

- Jeg tror, at når mennesker oplever, at forkyndelsen i kirken drejer sig om deres eget liv og dagligdag, vil de i højere grad bruge præsten som samtalepartner. Den bestræbelse er der allerede i folkekirken i dag, men den kan sagtens være endnu mere til stede, siger hun.

revsbech@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Kriseramte ledige undgår præsten

Fynboen, publiceret d.02/04 09:56 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kriseramte ledige undgår præsten
Jeg sidder og overvejer om jeg ville opsøge min præst i en sådan situation. Umiddelbart nej. Men jeg kan udemærket se at det kunne være en meget god ide.

Hvad kunne så få mig til at tale med præsten om dette? spørger jeg mig selv. Tja, hvis man havde mulighed for at møde præsten i en skriftestols lignede situation så tror jeg måske at jeg kunne have modet til at tage den slags op med min præst.

Som det er nu, virker det for tungt, alvorligt og seriøst at skulle ringe op til kirke kontoret og bede om en snak.
Men hvis jeg viste at præsten var tilstede for en snak lørdag formiddag oppe i kirken, jo så kunne det godt være jeg kom forbi.


mvh Fynboen
Del Link

Re: Kriseramte ledige undgår præsten

vic, publiceret d.02/04 11:20 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kriseramte ledige undgår præsten
For at bruge præsten, skal der være nogle kriterier som skal være opfyldt! Man skal vide at muligheden er der. At præsten kan det. At præsten vil det. At der er den nødvendige tid til rådighed og især på rette tidspunkt. At der er tillid, fortrolighed, tavshedspligt som overholdes og at det hjælper, at det fører til en løsning!
Et eneste forkert ord, kan få folk til at blive væk! Jeg ville aldrig opsøge en præst, hvis personen viser det mindste tegn på, ikke at ville det, eller at jeg er en byrde for ham/hende! Men ellers vil jeg hellere bruge en præst eller anden kristen person frem for en hvilken som helst anden person!
Del Link

Re: Kriseramte ledige undgår præsten

Dorthe Berit Christiansen, publiceret d.02/04 12:18 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kriseramte ledige undgår præsten
Hvem tror egentlig at præsten kun går rundt og venter på ”jubii” nu er det snart søndag så skal jeg på arbejde, inden søndagens arbejde skal der skrives en prædiken, præsten har et stort dagligt arbejde, det arbejde indeholder også træffetid pr tlf. samtaler med kirkens brugere eller som det hedder sognebørn, kommende brudepar, dødsfaldssamtaler, dåbs samtaler, indskrivning af konfirmander, kirkebogsføring over døde og fødte, en anden bog over vielser endnu en over dåb. samt lørdag kan han/hun være heldig kun at have en begravelse/bisættelse/en eller flere vielser eller dåb, søndag er ifølge manges mening kun præstens arbejdsdag. Nu kan jeg kun tale udfra min egen erfaring med præstens arbejde, jeg ved også at der er massere af cirkulære de skal sætte sig ind i, huske og forklare ved spørgsmål fra borgeren, Nu vil jeg så ikke glemme menighedsrådsmøderne hvor præsten også skal være tilstede, de møder foregår om aftenen, En præst har en ugentlig fridag og alle de andre dage er arbejdsdage, man kan så være så heldig som igen jeg er at præsten køre på hjemmebesøg, det kan være hos nogle der ligger hjemme og er for syge til at komme ud.
Helt ærligt du kan snakke med din præst om alt, præsterne er ifølge min menig og selvoplevelse fantastiske at tale med og det behøver absolut ikke kun være om evangelierne eller andre religiøse anliggender, en præst er en rigtig god ”psykolog” selvfølgelig vil der være et gran af det religiøse med, men ikke mere end du selv kan og skal sortere, mit råd hav tillid til at præsten finder en tid til dig, ved kirken det kan kun blive en alt for kort samtale årsagen er præsten er på arbejde, når han/hun er ved kirken. Alle kan bruge en præst til samtale, undersøg hvem der vil tale med dig hvis din egen ikke vil, for det kan hjælpe, præsten har tavshedspligt og den brydes ikke, de kan stilles i miskredit ved at bryde den, så stol på din præst.
Del Link

Re: Kriseramte ledige undgår præsten

Fynboen, publiceret d.02/04 12:50 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kriseramte ledige undgår præsten
Body,

Nu ved jeg ikke om du taler til mig. Men jeg blev lidt stødt over det du siger.

Jeg er udemærket klar over at præsten har fuldtids arbejde (typisk) tirsdag til søndag. Det er jo trods alt normalt at alle sognebørnene vil bruge kirken og præsten ved dåb, brylllup, død og andet. Også selv om det kun måske er ca 5-10 % af sognebørnene som vil deltage i vores tjeneste til Gud søndag formiddag.

Men Body, det er jo slet ikke dette mit indlæg eller artiklen handler om. Artiklen påpejer at ledige ikke går til præsten med deres problemer. Jeg overvejer hvad der skulle få sådan en som mig til at bruge min præst til den slags.

Hvorfor skriver du "selvfølgelig vil der være et gran af det religiøse med"? Hvis det skal give mening at gå til præsten i stedet for en anden professionel. Så skulle det vel netop være for at få den religiøse vinkel og Guds kærlighed med ind i samtalen.

Har du nogle bud på hvad der holder ledige folk væk, eller kunne få dem til at komme til præsten?

Mvh Fynboen
Del Link

Re: Kriseramte ledige undgår præsten

Dorthe Berit Christiansen, publiceret d.02/04 15:25 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kriseramte ledige undgår præsten
Fynboen
Ja et af mine bud på hvorfor folk holder sig væk fra samtaler, med en præst er netop det religiøse,det gør ofte mennesker bange for en præst, fordi man"normalt" kun kan bruge sin præst til noget kirkeligt, de ting jeg skrev før. Jeg ville selv med sindsro henvende mig til en præst hvis jeg var blevet fyret skåret væk eller andet, fordi jeg ved af personlige effaringer at man kan tale med en præst om alt. Nu kan jeg så forstå at du også vil have en religiøstvinkel på og Guds Kærlighed med ved samtalen hos præsten,det er der ikke mange der tør indrømme at de har den kristne tro eller en anden.Et bud til.
Mennesker vil ikke betragtes som anderledes det vil mange mene de er, hvis de åbent siger hej du, jeg gik til min præst hvilken som helt præst, for at samtale da jeg blev ledig, og det hjalp mig,så bliver man sat i bås, det er en af dem der render til præsten når vinden blæser den modsatte vej, forstår du mig nu?
Del Link

Re: Kriseramte ledige undgår præsten

else sommer, publiceret d.03/04 01:22 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kriseramte ledige undgår præsten
Jeg har et bud.
Muligvis ikke helt kvalificeret og ikke ganske gennemtænkt, men dog et bud, der gerne må modsiges.

I hele mit voksenliv har jeg udført frivilligt socialt arbejde så langt evnerne og midlerne strakte.
I al den tid har jeg forgæves søgt kirken som støtte og medspiller.
Det er som om,Folkekirken med ganske få hæderlige undtagelser helt har fralagt sig sit sociale ansvar.
Det forekommer mig, at næstekærlighed blot er blevet et - bevares - pænt ord uden indhold.
Hvorfor lader kristne som om, nød ikke findes lige for deres øjne, og de er den nødstedtes næste?
Hvorfor finder man sig stiltiende i, at familier opløses og forgår, så folk bliver fortvivlede, rodløse og ensomme, de gamle må klare sig selv og børnene søger tilflugt i bander?
Hvorfor modsiger ingen al den officielle løgn og propaganda?

Personligt har jeg med nogen uvilje meldt mig ud af Folkekirken, for jeg fandt ingen beboere hjemme i Guds Hus. Ikke engang kvinder.
Jeg formoder, de har haft uopsættelige ærinder andetsteds.
Del Link

Re: Kriseramte ledige undgår præsten

Dorthe Berit Christiansen, publiceret d.03/04 10:58 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kriseramte ledige undgår præsten
kommentar til Else forstillede du dig at kirken er en kæmpe kasse penge man bare kan søge tilskud fra ligesom kommunen. Kirken har en fast økonomi som styres, og de får ikke mere heller ikke kirkeskat end de bruger på at få kirken og funktionerne til at løbe rundt. De tjner jo ikke penge som nogle få virksomerheder gør.
Jeg har selv udført frivilligt socialt arbejde med stor glæde,jeg havde lidt samme indstilling som dig, indtil jeg blev valgt ind i et menighedsråd og fandt udaf hvad der foregår internt i kirken.Kirken kan ikke stoppe skilsmisser og skal heller ikke gøre det. Ensomme, ældre og børn, kan komme i kirken og blive en del af det fællesskab der er i kirken.Jeg er ked af du har meldt dig ud af noget som kunne blive et fællesskab. Da jeg er en kvinde og kender mange kvinder der går i kirken, vil jeg mene du skærealle for hurtigt over en kam.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​