Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

- Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk

Kan vi være bekendt at fortsætte med at forkynde overnaturlig undfangelse og jomfrufødsel, når nu vi ved bedre? spørger Steen Ribers. -

- Arkiv

8 debatindlæg Hold mig opdateret

Al snak om jomfrufødsel er fantasier og vrangforestillinger med rod i hedenskab og mørke, skriver kirketjener Steen Ribers

Den 27. marts gav generalsekretær Jens Ole Christensen i en stor artikel sin ubetingede hyldest til jomfrufødslen og den overnaturlige undfangelse. Man må undre sig over, hvad formålet med en sådan artikel skulle være. Den var helt igennem uvidenskabelig, helt igennem ulogisk og tillige temmelig uæstetisk.

Der er derfor grund til et modsvar: I 1920 udgav cand.mag. Michael Agerskov bogen "Vandrer mod Lyset - et budskab til menneskeheden fra den oversanselige verden". Ved udgivelsen blev der stillet i udsigt, at der kunne udkomme et supplement med yderligere besvarelser, hvis mennesker, der lærte bogen at kende, stillede et tilstrækkeligt antal spørgsmål af almenmenneskelig interesse. Dette supplement udkom i 1929, og et af spørgsmålene lød: "Har Jesus nogensinde tænkt eller udtalt, at han var Guds søn i menneskelig forstand, født af en jomfru, undfanget af den Helligånd?"

Det autentiske svar lød således: "Den art udtalelser er aldrig fremsat af Jesus, en så blasfemisk tanke har aldrig fundet rum i hans sind. Ingen af Jesu samtidige - end ikke hans moder - havde den opfattelse af ham: at han var undfanget af den "Helligånd".

Annonce
Jesu lære gik ud på, at Gud var hans og alle menneskers himmelske Fader - han lærte således om et åndeligt barneforhold. Han lærte, at jødernes opfattelse af Gud var alt for menneskebunden; lærte, at de gamle overleveringer gav et fejlagtigt udtryk for Guds væsen. Og han lærte tillige at den rette forståelse af Gud glimtvis kunne skimtes i de gamle skrifter.

Efter slægtsregistrene i evangelierne fremgår det klart: at Jesus var Josefs og Marias søn. Det er Josefs slægt, der fremføres i registrene for at vise, at Jesus var af kong Davids æt, således som man mente, at det var profeteret om den ventede Messias. Al tale om "jomfrufødsel" og overnaturlig undfangelse er kun menneskelige fantasier og vrangforestillinger, der har deres rod i hedenskab og mørke. Sandhed er det ikke!"

Vender vi os nu til religionsvidenskaben, får vi samme besked. I bogen "Den historiske Jesus" af dr.phil. Ditlev Nielsen anføres følgende: "En virkelig historisk skildring af Jesu liv giver derfor på afgørende punkter et andet billede end kirkelæren. Allerede ved Jesu fødsel er det åbenbart, at alle skrifter oprindelig har antaget Jesus for at være født på naturlig måde som Josefs virkelige søn. Af de 27 nytestamentlige skrifter, der danner det historiske grundlag for kristendommen, er der kun 2, der omtaler jomfrufødsel, og selv her er denne lære i afgjort modstrid med disse 2 skrifters øvrige indhold.

Jomfrufødslen er altså et isoleret element, der i strid med Det Nye Testamente fra den apokryfe litteratur senere er trængt ind i Bibelen. Jesus selv har aldrig forkyndt denne lære, hans apostle eller disciple heller ikke, den findes ikke i den ældste, kristne menighed på jødisk grund og var overhovedet fremmed for jødisk religion og Det Gamle Testamente.

Emnet er altså belyst. Kan vi være bekendt at fortsætte med at forkynde overnaturlig undfangelse og jomfrufødsel, når nu vi ved bedre?

Af Steen Ribers, kirketjener, Vendsysselvej 2, 2.th, Vanløse.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

- Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk

Flemming Rickfors, publiceret d.07/04 11:50 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk
"Al snak om jomfrufødsel er fantasier og vrangforestillinger med rod i hedenskab og mørke, skriver kirketjener Steen Ribers"


Og hans kirkelige højhed er menneskehedens store intellektuelle støtte i viden om hedenskab?
Del Link

Re: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk

Lars Sørensen, publiceret d.07/04 13:52 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk
Hvis vi ikke kan tro på jomfrufødslen?

Hvad så med opstandelsen fra de døde?

Skabelsen af Adam og Eva?

Det evige liv på Jorden?

Kan man så tro på en kærlig gud?


Uden den mindste tvivl!

Lars Sørensen
Del Link

Re: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk

Roland, publiceret d.07/04 16:36 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk
Det eneste logiske og naturlige ville være at Steen Ribers meldte sig ud af den kirke i hvis trosbekendelse der bl.a. netop står: "...undfanget ved Helligånden, født af jomfru Maria...". Manden er jo tilhænger af new-age-varianten Vandrer mod Lyset - som vel snarere burde hedde "at Vandre i Mørke"! Når han stadig vedholder sit medlemskab af Den danske Folkekirke burde han smides ud!

Mvh
Jørgen Vestergaard
Del Link

Re: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk

krullll, publiceret d.07/04 16:36 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk
Kan noget der står i bibelen være blasfemi?
Del Link

Re: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk

oleHJ, publiceret d.07/04 19:07 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk
Ja der er mange ting i bibelen der ikke er let at tro , hvis
ikke du har fået åbenbaret at for Gud er alting mulig.

Gud blev menneske i Jesus, hvis man ikke tro at jesus er Gud
(at han er Herren) den almægtige, ja så er der jo mange ting i bibelen som kan være svære at forstå.

Men heldigvis er Gud større end vores lille menneskse hjerne
kan rumme, tak Gud for det.
Del Link

Re: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk

Anne Dorthe Nielsen, publiceret d.09/04 17:13 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk
Det er bare så godt, at høre et menneske være ærlig og redelig omkring ikke at kunne tro, at noget så usandsynligt som at en kvinde uden en mands medvirken kan blive gravid.
Jesus ridsede op for sine disciple, hvad der krævedes af mennesker for at leve i samfund med en hellig, ren og fuldkommen retfærdig Skaber/Gud!
Til det svarede de, "hvis det forholder sig således, hvem kan så blive frelst"? "For mennesker er det muligt - men for Gud er alting muligt"! Sådan svarede Guds søn, født af jomfru Maria - korsfæstet, død og begravet. På tredje dag opstanden fra de døde!
Endnu denne dag fødes nye sjæle påny og blir indskrevet i Livets Bog hos Gud. De som indser, at JEG må renses for al min synd og tage imod Guds frelse i Jesus Kristus, skal stadig erfare at Jesus ER den levende Guds søn.
På bare én uge forvandledes mit liv, jeg fødtes af det levende Guds ord - dyb fred og vished om at have fået min synd tilgivet var min nye fødsel og begyndelse på et herligt liv med Herren Jesus.
Inde i mig er Helligånden min vejleder, sandheds Ånd og trøst i alle ting. Hvor kunne jeg dog unde dig kære tvivler at få det ligesom jeg! Gud velsigne dig til at kunne tro tillidsfuldt, som et barn ved mors bryst!
Anne Dorthe
Del Link

Re: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk

Tænk nu efter, publiceret d.10/04 20:46 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk
det er ikke ret at angribe jomfrufødselen,

At angribe Gud, det må da bunde i hovmod.

Guds værk er større en hvad videnskab har midler til at anskue.


Men bibelen taler for resten om at Gud jo har en der er mod villig, så her hører man en mod-vilje, det bekræfter kun Guds ord.

Bibelens tema, handler om Gud der er god, og djævelen der sår tvivl om Guds godhed og evner.
Del Link

Re: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk

Clara/Oscar, publiceret d.11/04 11:05 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: - Tro på jomfrufødsel er formørket og blasfemisk
Jomfrufødslen er en myte - Opfundet for at gøre Jesus til mere end den jødiske profet han var. Det kan man se ved, at de ældste tekster i NT - Paulus' breve og Markus-evangeliet - ikke har nogen forestilling om at der skulle være særlige omstændigheder ved Jesus' undfangelse.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​