Tre bæredygtige banker i Danmark kom ud af 2008 med enten økonomisk overskud eller markant kundefremgang
Bankdrift baseret på økologi, fairtrade og fattige landes interesser betaler sig i disse tider.
De tre bæredygtige banker, Andelskassen Oikos, Bank Med Hjerte og Merkur Bank, spekulerer ikke i aktier og har alle mærket positive effekter fra den finansielle deroute.
Penge i kassenMerkur Bank, der fokuserer på at fremme økologi, kom ud af 2008 med et overskud på 5,2 millioner kroner og fik flere end 2.000 nye kunder. Kundetallet er nu over 14.000.
- Kundefremgangen er fortsat de første måneder af 2009, og hvis det fortsætter som nu, runder vi 3.000 nye kunder til nytår. Samtidig er vores indlån steget med 80 millioner kroner i år, siger Lars Pehrson, direktør i Merkur Bank.
Kunder strømmer tilBank Med Hjerte er en selvstændig underafdeling af svenske Swedbank og blev grundlagt i april sidste år. Banken arbejder sammen med Unicef og Max Havelaar og er forbeholdt FBD-kunder.
Fra Bank Med Hjerte fortæller direktør Peter Nordblad, at alene de tre første måneder af 2009 har givet lige så mange kunder som hele 2008.
Fantastisk reklameværdiHos Andelskassen Oikos, der udlåner penge til verdens fattige, resulterede 2008 i et lille underskud. Men banken har været nødt til at ansætte en ekstra medarbejder for at håndtere den stigende interesse.
- Finanskrisen er den bedste reklamekampagne, vi bæredygtige banker nogensinde har haft, siger kommunikationsansvarlig Gullmai Sørensen.
Banker uden betydningDe bæredygtige banker udgør dog så lille en del af bankvirksomheden i Danmark, at deres fremgang ikke ændrer billedet af et marked i krise, mener Finn Østrup, lektor på Institut for Finansiering ved Copenhagen Business School.
- Der er her tale om bittesmå banker, der slet ikke spiller en afgørende rolle. Kundetendensen er nærmere, at folk søger mod de store banker, fordi de har tillid til, at staten vil støtte der, siger han.