Palle Schantz Lauridsen |
8. april 2009
Film "The Reader" er en film om etiske dilemmaer og bearbejdelsen af dem. De to hovedpersoner betaler en høj pris for at holde deres hemmeligheder for sig selv
Det handler om fortielse. Ligesom hele verdenslitteraturen. I hvert fald, hvis man skal tro den 15-årige Michael Bergs gymnasielæser i Stephen Daldrys "The Reader". Filmen er blevet til på baggrund af Bernhard Schlinks tyske roman, der udkom på dansk under titlen "Højtlæseren" for godt 10 år siden. Men er fortielse godt for sjælen? For den enkeltes sjæl, for et helt samfunds?
Der blev tiet meget i Tyskland efter krigen. Det er en del af den tavshed, som "The Reader" handler om. Men hovedpersonen, Michael Berg, blev født i krigens sidste år, så han tilhører en generation af tyskere, der ikke nødvendigvis er tavse om deres skamfulde krigsminder. Til gengæld bliver han udsat for andre, der ser hen over fortiden, og han får sine egne hemmeligheder, der martrer ham livet igennem.
Filmen krydsklipper mellem forskellige handlingstråde, der belyser hinanden. Vi følger på filmens nutidsplan den voksne Michael (Ralph Fiennes), der er advokat og lever i velbjærget ensomhed. Hans forhold til kvinder består af hastige affærer, og selv ikke sin egen voksne datter kan han tale med om sig selv. Men han arbejder på det.
Vi følger også Michaels historie, fra han som 15-årig gymnasieelev (David Cross) møder den mere end dobbelt så gamle Hanna (Kate Winslet) og forelsker sig voldsomt i hende.
Den første erotiske tiltrækning mellem dem bliver tilføjet nye aspekter, da hun beder ham om at læse højt for sig af den verdenslitteratur, han læser i skolen: Homer, Tolstoj, Tjekhov. Michael holder sit forhold til Hanna hemmeligt for sin familie og for sine jævnaldrende kammerater. Og pludselig en dag er Hanna væk. Grunden til det forstår Michael og vi først flere år senere.
For da Michael som ung jurastuderende overværer en retssag mod seks kvindelige SS-vagter, der står anklaget for at have ladet 300 jødiske kvinder og børn omkomme i en brændende kirke, genkender han Hanna blandt de anklagede, og langsomt rulles en del af hendes fortid op. Michael finder ud af, at han ved noget, der kan hjælpe hende, men hun vil tilsyneladende ikke have det frem, så hvad skal han gøre?
"The Reader" er en film om etiske dilemmaer og bearbejdelsen af dem. Skal vi holde skamfulde handlinger for os selv, eller skal vi tale om dem? Både Hanna og Michael betaler en høj pris for at holde deres hemmeligheder for sig selv. Hun kommer i fængsel, han lever, som om han sad i ét. Det er en medrivende og relevant fortælling med en rolleliste, der må være enhver instruktørs drøm. Kate Winslet fik forståeligt nok en Oscar for sin rolle som den uudgrundelige Hanna, Ralph Fiennes spiller den martrede Michael, så man både får ondt af ham og bliver irriteret på ham. Derudover møder vi svenske Lena Olin og schweiziske Bruno Ganz. Og så selvfølgelig den unge David Cross i den afgørende rolle som den livfulde unge Michael.
The Reader. USA 2008. Instruktion: Stephen Daldry. 124 minutter. Premiere i dag i otte biografer.
kultur@kristeligt-dagblad.dk