Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Besindighed betaler sig til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Besindighed betaler sig

Kommenter Hold mig opdateret

Diplomatisk pres skaber resultat ved racismekonference

Det er ofte sagt, at man i politik aldrig skal true med at gå fra en forhandling, men derimod med at blive. Alt tyder på, at den erfaring også vil gælde FN's racismekonference, der afvikles i den kommende uge. På et tidspunkt tegnede det til, at de muslimske lande kunne skabe flertal i FN-systemet for en resolution, der fordømmer Israel som racistisk land og forbyder religionskritik. Den muslimske verden har efter offentliggørelsen af Jyllands-Postens Muhammed-tegninger argumenteret for større respekt for islam, herunder forbud mod at kritisere troen.

Brede politiske kræfter herhjemme og en række lande argumenterede for en boykot af konferencen, fordi et forbud mod religionskritik er så lodret imod den vestlige frihedstradition. Den danske regering og udenrigsminister Per Stig Møller argumenterede for at blive og påvirke det diplomatiske spil. Nu tyder alt på, at den linje var den helt rigtige. Efter massivt pres fra vestlig side har de lande, der styrer konferencen - Libyen, Iran og Cuba - accepteret, at Israel ikke hænges ud som racistisk land, og at FN ikke skal argumentere for et forbud mod religionskritik.

Slutdokumentet er i store træk forhandlet på plads, og med det forbehold, at der kan ske en uheldig udvikling på konferencen, tegner resultatet fornuftigt.

Alt tyder på, at boykottanken var forkert. Hvis man havde fulgt den, havde man overladt scenen til en alliance af muslimske lande og fattige, totalitære stater. Forløbet op til den vigtige FN-konference viser, at politiske resultater opnås ved tilstedeværelse, besindighed og diplomatisk pres. Danmark fylder ikke meget i det globale billede, men det gør Den Europæiske Union, og når EU formår at stå sammen og ydermere står skulder ved skulder med USA, kan der skabes resultater.

Annonce
Selvom resolutioner fra FN ikke er retsligt bindende for medlemslandene, ville en resolution imod religionsfrihed have været som en torpedo under vandlinjen på hele den vestlige frihedskultur.

Friheden til at kritisere religion er ikke bare en del af selve ytringsfriheden, men en helt afgørende del af selve religionsfriheden. Når muslimske lande så uanfægtet kan argumentere imod den frihed, skyldes det den særlige status, islam tillægges i hele den muslimske verden. Islam betyder underkastelse, og islam opfattes som den eneste sande tro, der derfor står over alle andres tro, hvorfor andres tro i samme logik også kan undertrykkes.

Et nej til religionskritik er det samme som et ja til fortsat undertrykkelse af blandt andet kristne i den muslimske verden. Også derfor er det godt, at FN?s racismekonference ser ud til at forsvare denne vigtige frihedsrettighed.

bjer

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Tidligere ledere

Til kamp for åndelig velfærd

Nej til Villy Søvndals mærker

Retsstat med blinde vinkler

Ud af vækstens vold

Bevar den folkelige forankring

Kvinderne i Afghanistan

Mellem stat og marked

Stil krav til pleje af mennesker

Den vigtige retssag i Haag

Helligdage bør være hellige

En dobbelt syrisk tragedie

Uproblematisk, men ...

Syg skyldforståelse er over os

Bevar paragraffen om blasfemi

Bevar paragraffen om blasfemi

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​