Tomas Revsbech |
16. maj 2009
Hver tredje præst føler sig ikke godt nok klædt på til at håndtere konfirmand-undervisningen, viser ny undersøgelse
Når over 50.000 unge i disse dage springer ud som konfirmander, drager mange af deres præster et lettelsens suk.
Den otte måneder lange konfirmand-undervisning er for mange præster præget af frustrationer, fiaskoer og nederlag. Og en ny, endnu ikke offentliggjort undersøgelse viser, at omkring hver tredje præst føler, at de pædagogisk set ikke er godt nok klædt på til at undervise konfirmanderne.
Undersøgelsen, der er en del af en stor europæisk konfirmand-undersøgelse, er foretaget blandt 1150 konfirmander og deres præster herhjemme af Leise Christensen, der er lektor i religionspædagogik på Teologisk Pædagogisk Center i Løgumkloster (TPC).
- Undersøgelsen viser, at præsterne nok mener, at deres teologiske kompetencer er gode nok. Men når det kommer til det pædagogiske område, føler mange, at de kommer til kort, siger Leise Christensen.
Præsternes kvaler kommer ikke bag på Leise Christensen eller andre eksperter på området, Kristeligt Dagblad har talt med.
- Præsterne er jo ikke uddannet til at undervise. De aner ikke, hvordan en teenagers hjerne er indrettet, når de første gang står over for konfirmanderne, siger blandt andre Suzette Munksgaard, projektleder ved Center for Ungdomsstudier og Religionspædagogik, der tidligere har forsket i unges udbytte af konfirmationsforberedelsen.
Ifølge undersøgelsen er størstedelen af danske konfirmander faktisk glade for undervisningen. Men de bekræfter samtidig præsternes bange anelser: De synes nemlig også, at undervisningen ofte både er kedelig og uinspirerende.
Biskop i Viborg Stift, Karsten Nissen, erkender, at præsterne "kan klædes fagligt bedre på til at undervise konfirmander".
- Derfor har vi brug for en religionspædagogisk gennemtænkning af hele dette område, som efter min mening er meget vigtigt og bør prioriteres højt både personalemæssigt og økonomisk. Biskopperne har derfor nedsat et arbejdsudvalg, der arbejder med problematikken omkring undervisningen af både mini-konfirmanderne i 3. og 4. klasse og konfirmanderne i 7. og 8. klasse, siger han.
Lederen af folkekirkens religionspædagogiske indsats, Eberhard Harbsmeier, der er rektor på TPC, mener, at præsterne selv kan gøre mere.
- Der er mange præster, der bruger ufattelig lang tid på at forberede deres søndagsprædiken, mens konfirmand-forberedelsen ender med at blive venstrehåndsarbejde. Det kan godt være, at præsterne mener, at konfirmanderne er svære at have med at gøre. Men det er ikke ligefrem, fordi de viser overvældende interesse for de religionspædagogiske kurser, hvis man sammenligner med eksempelvis kurserne i emner som sjælesorg og kristologi, siger han.
revsbech@kristeligt-dagblad.dkKonfirmation før og nu side 4-5
kirke&tro side 6