Menigheden vil diskuterer menighedsrådets beslutning om, at 60 afviste irakiske asylsøgere kan opholde sig i Brorsons Kirke frem til midten af august
Menighedsrådet ved Brorsons Kirke på Nørrebro i København skal nu stå til regnskab for beslutningen om at lade omkring 60 afviste irakiske asylsøgere opholde sig i kirken frem til midten af august.
Det kræver 25 medlemmer af menigheden, som skriftligt har anmodet om, at der bliver holdt et såkaldt menighedsmøde for medlemmer af sognet.
- Menighedsrådet skylder menigheden en forklaring på, hvorfor de har besluttet, som de har gjort. På hvordan irakerne overhovedet kom ind i kirken, som plejer at være låst. Og på, om de har garderet sig mod, at det her udvikler sig til en mini-borgerkrig uden for kirken, siger Allan Anarchos, som er hovedinitiativtager til kravet om menighedsmødet.
Et sådant møde skal ifølge menighedsrådsloven holdes, hvis 25 valgberettigede medlemmer af menigheden eller en af præsterne sammen med mindst et valgt medlem af menighedsrådet anmoder om det.
Ud over Allan Anarchos, som er sygemeldt medlem af menighedsrådet ved Brorsons Kirke, har også sognepræst Erik Bock fra Hellig Kors Kirke, der hører under samme sogn, skrevet under på anmodningen om et menighedsmøde. Erik Bock har dog nogle betænkeligheder.
- I den noget spændte situation på Nørrebro og med udsigt til, at politiet foretager en udsættelse af de afviste asylsøgere, risikerer det at gøre mere skade end gavn, hvis man forinden hidser befolkningen op med sådan et møde, hvor følelserne for alvor kommer frem, frygter Erik Bock og tilføjer:
- Men jeg kan alligevel se med den interesse og opmærksomhed, der er omkring sagen, at Brorsons Sogn har et forklaringsproblem over for dem, der bor i sognet. Så jeg synes, at det er berettiget med et møde, hvor menighedsrådet orienterer om sagen, og hvor der kan være fri udblæsning af pro et kontra.
Umiddelbart har et menighedsmøde, som kun valgbare medlemmer af sognet må deltage i, ikke nogen kompetence til at træffe beslutninger i sagen. Men mødet kan stemme om konkrete forslag og på den baggrund komme med vejledende udtalelser til menighedsrådet. Det forklarer Pia Thystrup, juridisk konsulent i Landsforeningen af Menighedsråd.
Derfor kan mødet i Blågårdens Sogn, som Brorsons Kirke hører under, i princippet ende med en vejledende udtalelse om, at irakerne skal ud af kirken, bekræfter Allan Anarchos.
- Folk bestemmer jo selv, hvad de ønsker at sætte til afstemning. Men det kræver, at der er flertal for forslaget. Og jeg tror ikke, at det ender sådan, siger han.
Allan Anarchos ønsker selv, at mødet munder ud i et løfte fra såvel menighedsråd som aktivister og asylsøgere i kirken om, at situationen ikke udvikler sig til voldelige optøjer og krigslignende tilstande ved Brorsons Kirke.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Astrid Monrad Boel, som er formand for menighedsrådet i Blågårdens Sogn. Både Erik Bock og Allan Anarchos forventer, at menighedsmødet kan afvikles om godt 14 dage.
christina@kristeligt-dagblad.dk