Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Grønlands udsatte børn vandt valget til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Grønlands udsatte børn vandt valget

Det var et godt valg for Grønlands udsatte børn og unge, der nu går lysere tider i møde. -

- Ulrik Bang/Scanpix Denmark

Kommenter Hold mig opdateret

Der blæser nye vinde over Grønland, lyder vurderingen efter valget i forgårs. Det betyder fornyet fokus på omsorgssvigtede børn og unge

Det var et godt valg for Grønlands udsatte børn og unge, der nu går lysere tider i møde. Sådan lyder meldingen fra en række kendere af grønlandske forhold to dage efter jordskredssejren til partiet IA og formand Kuupik Kleist.

Det er ikke kun systemskiftet i sig selv, og dermed forskellen i partiprogrammer, der kommer til at gøre en forskel. Det er i høj grad befolkningens generelle ønske om forandring og det forestående skift fra hjemmestyre til selvstyre, der kommer til at sætte en ny dagsorden, lyder vurderingen.

- Jeg oplever, at der blæser nye vinde over Grønland, siger Kaaliina Skifte, formand for pædagogernes organisation i Grønland, PIP.

- Man vil for første gang i mange år være ved sine problemer og gøre noget ved dem. På vej mod et selvstyre er man nødt til at se sine problemer og tage ansvar for dem, og det er det, der sker nu, siger hun.

Annonce
Store sociale problemer
De seneste undersøgelser viser da også, at der er et stort behov for en social indsats. Eksempelvis lever hvert fjerde grønlandske barn i en familie med alkoholproblemer, hvert sjette grønlandske barn sulter, og samtidig er hvert 10. grønlandske barn smittet med tuberkulose, der ellers stort set er udryddet i Vesteuropa.

- Man vil en forandring
Dorrit Hermann er programkoordinator i Red Barnet for Grønland. Hun er enig med Kaaliina Skifte i, at befolkningens ønske om forandring er til de udsatte børn og unges fordel.

- Jeg ser resultatet af valget som et udtryk for, at man vil en forandring til det bedre, hvor det er samfundet og ikke enkeltpersoner, der er i fokus. Jeg tror, at Grønlands børn og unge skal være glade for den forandring, der nu kan komme, siger hun.

Samme melding kommer fra SFI - Det Nationale Forskningscenter for Velfærd, der har lavet en række undersøgelser af grønlandske børns trivsel.

For to år siden medvirkede Michael Binzer i dokumentarfilmen "Flugten fra Grønland", der handler om de unge, der har valgt at forlade Grønland, fordi de ikke kunne se en fremtid i at blive. Han er direktør for det grønlandske luftfartsselskab Air Greenland og ønsker ikke at udtale sig om det politiske kursskifte, men betegner valget som "en ny begyndelse" og sammenligner det med USA's begejstring over Barack Obama, da han vandt præsidentvalget sidste år.

- Alting begynder med den rette tro og nogle visioner for, hvad man vil med samfundet. Ligesom så mange andre udviklingslande har vi massive problemer, ikke mindst på det sociale område, men det hjælper ikke at stikke hovedet i busken, som man har gjort i mange år. Nu har vi fået en visionær leder, og det er et godt sted at starte, siger han.

Alle kilder understreger dog, at man ikke skal regne med en forandring fra den ene dag til den anden. For store dele af Grønlands sociale problemer er nedarvet i kultur og tradition, og det tager tid at ændre.

- Men der er ingen tvivl om, at der med de nye politikere kommer større fokus på familieliv, uddannelse og de socialt udsatte børn og unge, siger Dorrit Hermann fra Red Barnet.

duus@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​