Da optællingen af stemmer ved bispevalget i København gik i gang mandag, blev det klart, at færre har stemt end ved bispevalg i andre stifter de seneste år
Selvom kampen om at blive den næste biskop i København har været intens, er stemmeprocenten lavere end ved andre bispevalg i landet de seneste år.
Hele seks kandidater har ellers kæmpet om at blive Erik Norman Svendsens afløser. Valget er flere gange blevet udskudt på grund af fejl i valgmaterialet, men lidt efter klokken 13.00 mandag kunne formand for valgbestyrelsen, Arthur T. Mønsted, ringe med en lille messingklokke og indlede optællingen af stemmer.
Han oplyser, at valgbestyrelsen har modtaget 986 stemmer ud af 1.150 stemmeberettigede. Det svarer til 85,7 procent af stemmerne.
Dermed er stemmeprocenten lavere i København end ved andre bispevalg de seneste år. Ved valget i Roskilde sidste år stemte 91,4 procent, mens det på Lolland-Falster i 2005 blev til en stemmeprocent på 93,2 procent. I Ribe var andelen i 2003 helt oppe på 95 procent.
Arthur T. Mønsted havde ikke forventet en stemmeprocent over 90.
- Stemmeprocenten er ikke uacceptabelt lav, og den er sikkert heller ikke usædvanligt lav. Det er et storbyfænomen. Med en stigende urbanisering, vil der være en faldende deltagelse, siger Arthur T. Mønsted.
Han peger på, at kirken i København repræsenterer en meget større bredde af synspunkt end for eksempel i Ribe.
LodtrækningArthur T. Mønsted havde også en sort hat klar. Hvis to af kandidaterne får lige mange stemmer, afgøres valget nemlig ved lodtrækning.
De seks kandidater, Kaj Bollmann, Anders Gadegaard, Tine Lindhardt, Peter Skov-Jakobsen, Andreas Christensen og Asser Skude var ikke selv til stede ved optællingens begyndelse. Kl. 13.21 kom Kaj Bollmann forbi lokalerne i Københavns indre by, men han gik hurtigt igen, da selve optællingen af stemmer endnu ikke var gået i gang.
- Du kommer for tidligt Kaj, du har ikke fået en eneste stemme endnu, som en tilskuer sagde.