Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Gadegaard harcelerer mod valgbestyrelse til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Gadegaard harcelerer mod valgbestyrelse

Domprovst Anders Gadegaard manglede kun 13 stemmer for at blive nummer to ved bispevalgets første runde. -

- Leif Tuxen.

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Domprovst Anders Gadegaard langer hårdt ud efter valgbestyrelsen og vælgerne

Både valgbestyrelsen i Københavns Stift og de 164 personer, der ikke udnyttede deres stemmeret, får nu knubbede ord med på vejen fra en af taberne ved dagens bispevalg.

Domprovst Anders Gadegaard, som fik tredjeflest stemmer og dermed ikke gik videre, kalder hele afstemningsforløbet i den første valgrunde "en farce" og beskylder valgbestyrelsen for at være medansvarlig for den usædvanlig lave valgdeltagelse på kun 85,7 procent.

- Når så mange af de stemmeberettigede har valgt ikke at stemme, så tilskriver jeg det hele det amatøragtige forløb, der har været, siger Anders Gadegaard, og henviser til, at valget er blevet udsat to gange. Første gang på grund af tekniske fejl ved valgkortet og anden gang på grund af en trykfejl i den medfølgende tekst.

- Jeg har aldrig hørt om en så lav stemmeprocent ved et bispevalg. Jeg er overbevist om, at det er fordi, folk er gået død undervejs i forløbet, siger Anders Gadegaard, der dog ikke ville bringe sin kritik op før valget.

Annonce
Men på trods af forløbet mener han alligevel, at det er for dårligt, at så mange præster og menighedsrådsmedlemmer, der har stemmeret til bispevalget, ikke har brugt den.

- Det vidner også om en mangel på ansvarlighed blandt dem, der ikke har stemt, siger Gadegaard med henvisning til, at menighedsrådsmedlemmer ikke kun repræsenterer sig selv, når de stemmer til bispevalg.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Bispekandidat tordner mod valgbestyrelse

Borgeren, publiceret d.08/06 22:32 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gadegaard harcelerer mod valgbestyrelse
AG burde være kommet med den kritik under valgkampen og ikke først da første runde var afgjort.

Når det er sagt, så det er vel en meget forståelig og menneskelige reaktion, når man lige har set sin eneste chance for at blive biskop i Kbh "fare til himmels".
Del Link

Gadegaard harcelerer mod valgbestyrelse

Jens Johansen, publiceret d.10/06 01:52 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Gadegaard harcelerer mod valgbestyrelse
Formand for valgbestyrelsen for bispevalget i København, Oberstløjtnant Arthur T Mønsted, er i en udtalelse i KD, mandag d. 8. juni 2009 citeret for at have sagt flg:

"Stemmeprocenten er ikke uacceptabelt lav, og den er sikkert heller ikke usædvanligt lav. Det er et storbyfænomen. Med en stigende urbanisering, vil der være en faldende deltagelse."

Denne udtalelse har ikke rod i virkeligheden. "Urbanisering" betyder ikke lavere valgdeltagelse - snarere tværtimod.
Det viser nedenstående oversigt over stemmeprocenter ved Europaparlamentsvalg (EPV) og Folketingsvalg (FV) de seneste 10 år i København og Frederiksberg (kilde: Københavns Kommunes Statistiske kontor og Danmarks Statestik):


Valg: Kbh Frb Landsgennemsnit

FV07 83,9 87,8 86,5

FV04 80,6 85,1 84,5

FV01 82,2 87,2 87,1


EP09 58,3 -- 59,5

EP04 49,2 -- 47,9

EP99 51,6 -- 50,4


Tallene viser, at Frederiksberg kommune (som rummer nogle af de tættest beboede områder i hovedstadsregionen) altid har en højere valgdeltagelse end landsgennemsnittet, samt at marginalen mellem valgdeltagelse i hhv København og landsgennemsnittet bliver mindre og mindre med årene, så den idag næppe kan kaldes signifikant og slet ikke tåler sammenligning med forskellen mellem valgdeltagelse i Roskilde/Ribe stifter og København.

"Urbanisering" er altså ikke en årsag til den lave valgdeltagelse, som kunne konstateres ved mandagens optælling.
Tværtimod: ved valget til EP søndag, d. 7. juni kunne der på Bornholm konstateres en stemmeprocent på 54,6 % - altså markant lavere end for København og Frederiksberg.

Når man p.b.a. ovenstående kan konstatere, at valgdeltagelsen i København og Frederiksberg almindeligvis ikke afviger statistisk signifikant fra det øvrige land, må man spørge sig selv, hvor den resterende del af de stemmer, som kunne forventes afgivet, er blevet af.

Det har der været mange bud på.

Mit bedste bud er, at stemmerne har siddet fast i postvæsenets ekspedition, som pga fridage har været forlænget med 3 dage, så valgbestyrelsens vejledende "2 dage" rettelig burde være "5 dage" - altså senest tirsdag, d. 2. juni om aftenen.

Jeg har tidligere kaldt valgbestyrelsen amatører.
Idag vil jeg sige, at valget er gået op i "hat og briller" - undskyld "hat og klokke".

Jens Johansen, sognepræst
tidl. fmd for Københavns Kommunes valgbestyrelse
nuv. Valgstyreformand, 9. kreds Øst.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock