Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Domprovst anbefaler Skov-Jakobsen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Domprovst anbefaler Skov-Jakobsen

Peter Skov-Jakobsen. -

- Leif Tuxen.

Kommenter Hold mig opdateret

Kaj Bollmann vandt første runde af det københavnske bispevalg, fordi han var den eneste kandidat fra kirkens højrefløj, mener domprovst Anders Gadegaard

Selv om Kaj Bollmann blev en relativ sikker vinder af første runde i det københavnske bispevalg, så kan det nemt ende med, at han er langt efter sin modkandidat, Peter Skov-Jakobsen, når det endelige resultat af anden valgrunde ligger klar den 16. juli.

Det forudser domprovst Anders Gadegaard, der endte på tredjepladsen i første runde, som blev optalt i går.

- Peter Skov-Jakobsen er den, der ligger tættest på mine synspunkter. Jeg tror, at de stemmer, som Tine Lindhardt (nummer fire i første valgrunde) og jeg har fået (i alt 398), nu vil samle sig om Peter Skov-Jakobsen, fordi han ikke er den kirkelige højrefløjs kandidat, siger Anders Gadegaard til Ritzau.

Men den analyse er Bollmann ikke enig i.

Annonce
- Jeg har fået opbakning fra højrefløjen i kraft af den bredde og rummelighed, jeg repræsenterer, men jeg er ikke specielt højrefløjens kandidat. Der er nogen, der har forsøgt at fremstille mig sådan, men det tror jeg ikke, at flertallet af de stemmeberettigede hopper på. Jeg tror, der er rigtig mange, af dem, der har stemt på Tine Lindhardt og Gadegaard, der lige så godt kunne have stemt på mig i første runde. Så valget er helt åbent, og jeg er fortrøstningsfuld, siger Bollmann.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Domprovst anbefaler Skov-Jakobsen

jlo, publiceret d.09/06 19:45 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Domprovst anbefaler Skov-Jakobsen
når man har læst domprovst Gadegaards surt skuffede opstød om Bollmanns støtte fra den såkaldt "kirkelige højrefløj", er det en glæde at han ikke blev valgt. En dårlig taber. De to bispe-finalister har begge har ført en sober valgkamp, som Gadegaard bør tage ved lære af, i stedet for at kaste mere mudder ind i valgkampen.
Del Link
flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock