Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Irakiske asylsøgere. De kan beskyttes uden særlov til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Irakiske asylsøgere. De kan beskyttes uden særlov

Kommenter Hold mig opdateret

DET ER IKKE KORREKT, at det kræver en særlov at give afviste irakiske asylsøgere lovligt ophold i Danmark - som det anføres af integrations- og kirkeminister Birthe Rønn Hornbech (V) i klumme i Kristeligt Dagblad den 4. juni.

Selvom irakerne har fået afslag på asyl, så rummer udlændingeloven mulighed for at give opholdstilladelse af humanitære eller særlige grunde.

Det er således værd at bemærke, at FN's Flygtningehøjkommissariat, UNHCR, gentagne gange i de seneste år har henstillet, at asylsøgere fra det centrale og sydlige Irak sikres asyl i henhold til FN's Flygtningekonvention, og at asylsøgere, der får afslag på asyl, sikres beskyttelse på anden vis. Desuden har UNHCR henstillet til, at der ikke sendes irakere tvangsmæssigt tilbage til det centrale og sydlige Irak.

Mon ikke den slags klare udmeldinger har haft stor betydning for, at irakerne ikke har ønsket at rejse frivilligt tilbage til et land, hvor der opholder sig et milliontal internt fordrevne flygtninge? Vi har jo også set, at Flygtningenævnet i en række sager har givet asyl til afviste irakiske asylsøgere, da de fik deres sag genoptaget i nævnet.

Annonce
Derimod er de udmeldinger fra UNHCR konsekvent blevet negligeret af den danske regering. Den har i klar modstrid med UNHCR's retningslinjer arbejdet på at få mulighed for at tvangshjemsende afviste irakiske asylsøgere.

Selvom der nu ligger en sådan aftale, bør de danske myndigheder fortsat se på, hvordan de kan sikre irakerne den beskyttelse, de burde have haft for længst.

At UNHCR for nylig har modereret sine retningslinjer, ændrer intet i forhold til de irakere, som fik deres sag behandlet, mens de gamle retningslinjer var gældende.

Beskyttelsen kan gives gennem en særlov, som det tidligere er sket med flygtninge fra det tidligere Jugoslavien, men det kan også gøres ved at bruge udlændingelovens gældende bestemmelser.

Problemet er, at der hidtil ikke har været politisk vilje til at give en sådan beskyttelse.

Bent Dahl Jensen, Dannebrogsgade 35, 2. tv., København V

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​