Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer

8 debatindlæg Hold mig opdateret

I 16 ÅR HAR JEG som formand for valgstyret på et københavnsk valgsted ringet med klokken ved hvert eneste valg og folkeafstemning for at markere valghandlingens begyndelse og afslutning - stort set, for mit hverv har i en enkelt valgperiode været afbrudt af, at jeg har været formand for det centrale valgudvalg i Københavns Kommune, som har ansvaret for, at demokratiet fungerer for 10 procent af landets vælgere.

Det er på den baggrund, at en bemærkning i Kristeligt Dagblad fra formanden for valgbestyrelsen for bispevalget i København, oberstløjtnant Arthur T. Mønsted, hos mig skabte en mistanke om, at noget måtte være gået rigtig galt med bispevalgets gennemførelse.
Han sagde: "Stemmeprocenten er ikke uacceptabelt lav, og den er sikkert heller ikke usædvanligt lav. Det er et storbyfænomen. Med en stigende urbanisering vil der være en faldende deltagelse."
Nu ved jeg ikke meget om bispevalg, men 20 års erfaringer med valg og vælgeradfærd sagde mig, at det var lodret forkert: Urbanisering betyder ikke lavere valgdeltagelse - snarere tværtimod.

Annonce
Et kig på hjemmesiderne hos Københavns Kommunes Statistiske Kontor og Danmarks Statistik bekræftede min erindring: Tallene fra valg de seneste 10 år viser, at Frederiksberg Kommune (som rummer nogle af de tættest beboede områder i hovedstadsregionen) altid har en højere valgdeltagelse end landsgennemsnittet, samt at marginalen mellem valgdeltagelse i henholdsvis København og landsgennemsnittet bliver mindre og mindre med årene.

Når man altså kan konstatere, at valgdeltagelsen i København og Frederiksberg almindeligvis ikke afviger statistisk signifikant fra det øvrige land, må man spørge sig selv, hvor den resterende del af de stemmer, som kunne forventes afgivet, er blevet af.

Det var der i de efterfølgende døgn mange bud på. Mit bedste bud var, at stemmerne måtte sidde fast i postvæsenets ekspedition. Denne mistanke blev fuldt ud bekræftet, da Kristeligt Dagblad onsdag i denne uge dokumenterede, at der tirsdag morgen var ankommet 58 stemmer, som ikke kunne tælles med. Det bringer stemmeprocenten op på det niveau, som var forventeligt. Men at fem-seks procent af stemmerne skulle være "for sent indkomne", kan ikke udelukkende bortforklares med, at vælgerne har sendt brevene for sent.

Ved andre valg kendes det også, at brevstemmer ankommer for sent - altså efter valghandlingens begyndelse - og derfor ikke regnes med. De tælles i København i promiller eller mindre. Medvirkende hertil er, at kommunen gør alt, hvad den kan for at få stemmerne frem ved at have en "afhentningsordning" hos Post Danmark.

Ved valget til Europa-Parlamentet og folkeafstemningen søndag den 7. juni var fredag den 5. juni sidste frist for indlevering af brevstemmer. Enhver vælger kan brevstemme hvor som helst i landet.

Problemet var dog, at Post Danmark den dag holdt fri og hverken udbragte post eller tømte postkasser, samt at lørdagen var en halv åbningsdag, og at der ikke udleveres post om søndagen.

Jeg har fra Københavns Kommune fået oplyst, at det ved forhandling med Post Danmark lykkedes at sikre både indlevering og udlevering af brevstemmer til og fra andre dele af landet, så de kunne være fremme rettidigt. Kommunen erkendte problemet og handlede på det for at sikre sig, at stemmerne nåede frem rettidigt.

JEG HAR IKKE INDTRYK af, at valgbestyrelsen for bispevalget i København har haft en "afhentnings ordning" med Post Danmark, som det ellers er sædvanen ved andre valg. I stedet valgte den at lade postudbringelsen sørge for, at brevene med stemmer til bispevalget nåede frem.

Jo flere hænder en stemmeseddel skal igennem, jo mere øges risikoen for fejl. Kilder ved Københavns Domkirke har oplyst mig om, at den modtog en del kuverter med stemmer, som trofast blev båret over til Københavns Stift. Jeg håber ikke, at der er andre adresser, som forveksles med Københavns Stift.

Med denne viden er det interessant at læse de vejledninger, som er udsendt i forbindelse med den tredje afstemning om, hvem der skal være biskop i København.

I EN BEKENDTGØRELSE af 18. maj 2009, underskrevet af Asger Gewecke på valgbestyrelsens vegne, står der: "De stemmeberettigede skal være opmærksomme på, at fristen for at afgive stemme er den 8. juni 2009 kl. 12.00, og at det må forventes, at postekspeditionen varer to dage." I den vejledning af 18. maj 2009, som fulgte med stemmematerialet, underskrevet af Arthur T. Mønsted på valgbestyrelsens vegne, hedder det: "På grund af det fortrykte frankostempel er der to dages længere postekspedition."

Det er to forskellige vejledninger! De siger ikke det samme. Det er vildledende vejledning og er endnu en fejlkilde ved det lige afholdte bispevalg.

Hvornår skulle man sende sin stemme?

Da jeg onsdag i sidste uge besluttede mig for, at det var tiden at få udfyldt stemmesedlen, læste jeg vejledningen, som fulgte med stemmesedlen, og besluttede at køre ind til stiftskontoret, som ligger i nabosognet, for at aflevere min stemmeseddel. Jeg er overbevist om, at andre også i sidste uge er blevet klar over, at de skulle nå at stemme – men i god tro har sendt deres stemmeseddel med posten i stedet i forvisning om, at den nåede frem.

Nu kender jeg ikke Post Danmarks produktionsplaner, men erfaringen fra Vesterbro er, at det tager mindst to dage at få et brev frem. Skal der hertil lægges, at der skal regnes med yderligere to hele ekspeditionsdage, en dag til udbringning (i stedet for en afhentningsordning) samt lukning af al postekspedition på grundlovsdag, så skulle menighedsrådsmedlemmer have sørget for at lægge deres stemmesedler i postkassen tirsdag den 2. juni til aftentømningen. Det betyder i realiteten, at afstemningsperioden ikke har været tre uger, men derimod to uger.

Ved andre valg er der en sidste frist for afgivelse af brevstemmer, så de med posten kan nå rettidigt frem til valgstedet. Det var der ikke ved bispevalget.

Det er min vurdering, at valgbestyrelsen i sit arbejde har overset så mange også alvorlige fejlkilder, som den ved rettidig omhu kunne have forebygget, at det skaber tvivl om såvel procedure som resultat. Det er nemlig ikke nok at ringe med en klokke og at have en krukke - eller en krukket hat - for det tilfælde, at der skal være lodtrækning.
Det er mit håb, at erfaringerne fra bispevalget i København kan bidrage til at skabe en ny procedure omkring bispevalg, der kan afspejle det bedste i vores danske, demokratiske folkestyres traditioner.

Jens Johansen er tidligere kulturborgmester i København og er nu sognepræst og formand for valgstyret i Københavns Storkreds, 9. kreds Øst

Deltag selv i debatten om valget af ny biskop i Københavns Stift og læs alle artikler om valget i det særlige tema "Bispevalg i København 2009" på

kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3 | 4

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer

Niels H Lyngbye, publiceret d.12/06 09:38 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer
Kære Jens Johansen.
Jeg tror meget af reaktionen skyldes skuffelse over resultat, for din kritik forekommer mig at være langt både over og forbi målet.

ALLE ved der er noget, der hedder grundlovsdag og postvæsenet har kort lørdag. At der et sted står at posten kan være to dage undervejs uden den specifikation, at det er to almindelige arbejdsdage, er vist ganske sædvanlig praksis.

Det forekommer mig også ude af proportioner. Det er 1150, der skal stemme ikke 1,15 mio. Der må være grænser for hvor mange særaftaler det kan kræve. Nu nævner du jo også at det (for "fastlandskøbenhavnere") er muligt at aflevere direkte. Og så er der vist ikke i forhold til brevstemmerne den store forskel i dette valg sammenlignet med de mange urafstemninger, der foretages i fagbevægelsen med jævne mellem rum.

Det er klart, at for nummer tre - med meget lille margen til nummer to, er det surt. På den anden side vil det undre mig hvis der bland de 58 ikke medtalt stemmer skulle være en totalt anderledes procentuel fordeling end blandt resten af stemmerne.

Der forekommer mig at være temmelig meget "barnepige-mentalitet" i din kritik. Der er tydeligt angivet at stemmesedlerne skal være FREMME inden mandag kl. 12. Der står INTET om afsendelsestidspunktet. Alt det andet er kun bemærkninger med henblik på, at få de stemmende til at tage højde for evt. problemer omkring fremsendelsen af stemmesedlen.

Niels Henrik Lyngbye
Østermarie (den bornholmske del af stiftet)
Del Link

Re: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer

Nederby Jessen, publiceret d.12/06 12:12 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer
Kritikken efter bispevalget må karateriseres som skuffelse over resultatet.

Alle har haft mulighed for at have deres stemmer fremme i tide. At der så kommer nogle for sendt, skal vel ikke lastes de to bispekandidater, der nu skal stemmes om for at finde den nye bispekandidat eller dem, der har tilrettelagt valgt.

Stemmerne kunne have været fremme i tide, hvis man havde handlet i tide.

Bispevalget er foregået efter reglerne og der foreligger et resultat af første runde. Det må man acceptere.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Re: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer

Jens Johansen, publiceret d.12/06 23:55 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer
Kære Niels Lyngbye,

Nu tillader jeg mig faktisk at tvivle på, at vi to kender hinanden godt nok til, at du på nogen som helst måde er i stand til at tolke mine følelser, så fri mig for den slags letkøbt argumentation.

Personligt er jeg fuldstændig ligeglad med, hvad Post Danmark laver Grundlovsdag - eller om de er to-tre-fem-eller-seks dage om at få posten frem: jeg afleverer nemlig min stemmeseddel ved personligt fremmøde på Stiftskontoret, fordi det ligger i nabosognet; men jeg er ikke ligeglad med, om vælgerne til bispevalget har fået en retvisende vejledning af valgbestyrelsen, og jeg er heller ikke ligeglad med, at 5-6% af stemmerne ankom med postbudet tirsdag morgen - eller med, at valgbestyrelsen, hvis den havde haft en afhentningsordning med Post Danmark måske kunne have hentet disse stemmer fem minutter i tolv mandag d. 8. juni.

Der er med valgbestyrelsens håndtering af valget skabt tvivl om både processen og resultatet.
Det giver "ridser i lakken" på folkekirken - for vi har alle sammen brug for at vide, at den kommende biskop i København har et troværdigt, demokratisk mandat.

Du mener, at mit indlæg er præget af "barnepige-mentalitet".
Det opfatter jeg faktisk som en kompliment !

Lige så lidt som du kender til mine følelser, kender jeg til din alder eller til, om du i hverdagen har ansvar for børn; men har du det, så ved du, at man skal udvise omsorg og pleje og passe dem, for de er både skrøbelige og sårbare.

"Barnet" i denne forbindelse er "demokratiet". Det er ikke noget, som er givet, men det lever i kraft af den omsorg, vi giver det - og vi skal passe på det og pleje, værne og beskytte det, for det er skrøbeligt, sårbart - og dyrebart!

Og det er min opfattelse, at demokratiet kunne have fået mere omsorg, pleje og opmærksomhed i den proces, som vi lige har oplevet i forbindelse med bispevalget.

Valgbestyrelsens arbejde ligner omsorgssvigt, om du vil - fordi der er skabt tvivl om bispevalget resultat pga valgbestyrelsens måde at gribe sit arbejde an på.

Og det kan ingen af os i virkeligheden bære - uanset hvem vi måtte have stemt på ved bispevalgets første runde.

Kald mig derfor gerne barnepige - men vis lidt respekt for barnet.

mvh
Jens Johansen
Del Link

Re: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer

Hansen, publiceret d.13/06 00:19 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer
citat:
ALLE ved der er noget, der hedder grundlovsdag og postvæsenet har kort lørdag. At der et sted står at posten kan være to dage undervejs uden den specifikation, at det er to almindelige arbejdsdage, er vist ganske sædvanlig praksis.


Alle ved . . .
Nej, det er ikke noget alle ved og tænker på!
Det helt afgørende er, at de 58 for sent indkomne har stemt før resultatet forelå.
Vi må gå ud fra, at de alle har afgivet og sendt deres stemme i god tro, og at de ikke på nogen måde har spekuleret i postvæsenets forsinkelse.
Derfor er deres stemmeafgivelse i acceptabel valeur.
Del Link

Re: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer

Niels H Lyngbye, publiceret d.13/06 13:20 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer
Kære Jens Johansen

Du har ret, jeg kender dig ikke ret godt.

Men jeg kender demokratiets spilleregler.

Hvis det havde været de sidste valg/afstemninger, vi har haft, ville fristen for afgivelse af brevstemmer have været tirsdag den 26. maj kl. 18 - og, valget/afstemningen fandt først sted søndag den 7. juni.

Ved dette bispevalg kunne man stemme frem til mandag den 8. juni kl. 12. ved direkte henvendelse. Med samme frist som ved de netop afviklede valg ville sidste frist for brevstemmer have været ONSDAG den 27. maj.

Det forekommer mig der har været givet væsentlig bedre plads til sen brevstemmeaflevering end såvel komunalvalg, folketingsvalg, EU-valg og diverse folkeafstemninger.

Ville du, som ansvarlig for afstemninger, ved EU-afstemningen have godkendt medregninger af stemmesedler, der var indkommet til folkertegistgeret dagen/to dage efter valgets resultat var offentlig gjort? Jeg håber det ikke, for det havde været groft uforsvarligt.
Del Link

Re: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer

Niels H Lyngbye, publiceret d.13/06 13:35 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer
Kære Hansen

Nej. det helt afgørende er IKKE, at de 58 for sent indkomne har stemt før resultatet forelå. Heller ikke selv om vi må gå ud fra, at de alle har afgivet og sendt deres stemme i god tro, og at de ikke på nogen måde har spekuleret i postvæsenets forsinkelse.

De demokratiske spilleregler vil blive tilsidesat, hvis deres stemmer skulle regnes med. Ved andre valg/afstemninger er sidste frist for aflevering af brevstemmer ca. 2 uger før selv valgdagen.

Her kunne man henvende sig på stiftet og aflevere sin stemmeseddel frem til mandag den 8. juni kl 12. To uger før havde været ca. den. 27. maj.

Havde de berørte personer ville opnå sikkerhed for at deres stemmer blev talt med, kunne have afleveret dem på Stiftet direkte - måske endde senere end de har puttet dem i postkassen.

I det brev, der fulgte med stemmesedlen, står der INTET om sidste frist for AFLEVERINGEN af stemmesedlen, KUN om sidste frist for MODTAGELSEN. - Og den VAR overskredet.

Spillets regler må overholdes. Er det ikke tilfældet må spillet gå om; men de ER/HAR VÆRET overholdt.
Del Link

Re: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer

Jens Johansen, publiceret d.14/06 18:17 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer
Kære Niels H Lyngbye,

Du siger, at du kender demokratiets spilleregler.

Alligevel kommer du med forkerte oplysninger om, hvornår det er sidste frist for at brevstemmer - både ved EPV/FA og andre valg her i landet.
Sidste frist for at brevstemme til EPV og FA, som afholdtes d. 7. juni, var fredag, d. 5. juni - hvor som helst i landet. (Du kan endnu nå at checke disse oplysninger på de fleste kommuners hjemmesider.)
Ved andre valg her i landet, som normalt afholdes på en tirsdag, er det lørdagen forinden, der er sidste frist.

Når dette er muligt, og når det er meget få brevstemmer, der når for sent frem til et valg, så skyldes det, at kommunerne gør det yderste for at sikre sig, at stemmerne når frem, f.eks. ved at have en afhentningsordning.

Det har valgbestyrelsen ved bispevalget i København ikke gjort. Den har i stedet siddet på hænderne.

I den politiske organisation, som jeg er medlem af, afholder vi jævnligt urafstemninger, f.eks. når vi skal opstille kandidater til forskellige valg.
I vejledningen til disse afstemninger oplyses altid - ud over sidste afleveringsfrist - en anbefalet sidste frist for at sende stemmen, hvis man vil være sikker på, at den når frem til afleveringsfristen - det er almindeligvis 5 dage, men så foregår optællingen også som regel på en onsdag midt i ugen, og ikke på en mandag efter en forlænget week-end, hvor posten erfaringsmæssigt hober sig op, og ekspeditionstiden forlænges.

Jeg er enig med dig i, at stemmer, som er modtaget for sent, er ugyldige. De kan aldrig blive gyldige.
Teknisk set er bispevalget afsluttet og kan ikke genåbnes; men tilbage står et problem, nemlig at andelen af for sent indkomne stemmer er så stort (5-6%), at det skaber tvivl om procedure og resultat ved valgets første runde.
Det er rigtig ærgerligt for os allesammen, for det skader tilliden til, at demokratiet fungerer i Folkekirken.

Nu ligger det mig fjernt at fortælle valgbestyrelsen for bispevalget, hvordan den skal røgte sit hverv og gøre sit arbejde, - men hvis jeg havde siddet i den valgbestyrelse, så ville jeg, så snart jeg blev opmærksom på problemet, dels offentligt have tilkendegivet, at der var et problem, og dels ville jeg have søgt vejledning og dialog med Kirkeministeriet med henblik på at vurdere, om valget på det foreliggende grundlag skulle erklæres ugyldigt.

Såvidt jeg er orienteret, er intet af dette sket.

Valgbestyrelsen, som suverænt har ansvaret for valgets gennemførelse, har været påfaldende tavs siden optællingen mandag, - bortset fra udtalelser til KD fra valgsekretariatets leder Asger Gewecke om det valgtekniske faktum, at "for sent indkomne stemmer" er "ugyldige" (og vedbliver med at være det).

I stedet var det en journalist ved Kristeligt Dagblad, som fandt frem til problemet og offentliggjorde det.


med venlig hilsen
Jens Johansen
Del Link

Re: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer

Niels H Lyngbye, publiceret d.15/06 17:52 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Københavns bispevalg. Vildledende vejledning om indsendelse af stemmer
Kære Jens Johansen

Lige et par bemærkninger.

Da jeg skrev, at jeg kender godt de demokratiske spille regler, mente jeg generelt. Derfor søgte jeg på nettet efter de konkrete datoer - og fandt nogle, der åbembart var forkerte. Det beklager jeg dybt.

Du fattede dog min pointe: Ved alle andre valg skal brevstemmer være afgivet FØR selve valghandlingen påbegyndes.

Du skriver, at der i de valg du ofte deltager i gennem politiske organisationer, er der en sidste afleveringsfrist. Ja, men det er lige her kæder hopper af. I vejledningen til bispevalget er der en seneste modtagelsesfrist.

Derfor kunne man have undladt at skrive noget om aflevering. Havde man udladt det, ville der intet være at klage over.

Det er her min pointe ligger.

Venlig hilsen
Niels Henrik Lyngbye
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​