900 danske kvinder skal forsøge at hypnotisere deres egne smerter væk i forbindelse med fødslen. Udmærket ide, mener psykolog
Kan hypnose erstatte medicin?
Det vil et nyt projekt ved Skejby Sygehus i Århus nu undersøge.
Næsten 900 århusianske førstegangsfødende kvinder skal i det kommende halvandet år deltage i et projekt, hvor de lærer at hypnotisere sig selv, skriver Ritzau.
En af de deltagende er Louise Rubrandt, som snart skal føde:
- Jeg har lært en teknik til at kunne lukke smerterne ude, så jeg forhåbentlig ikke får brug for så meget smertelindrende medicin.
Australien er et af de lande, der er længst fremme med at bruge hypnose i stedet for medicin til at dæmpe smerter. Men undersøgelsen i Århus af fødselshypnose er mere omfattende og grundig end de fleste, fortæller projektleder, jordemoder Anette Werner.
Tidligere var hypnose en teknik forbeholdt psykologer, men i dag har teknikken bredt sig til det meste af sundhedsvæsenet.
Og det er udmærket, så længe hypnosen ikke bruges af ukyndige til at hjælpe folk med psykiske problemer. Det mener Kaare Claudewitz, formand for Psykologfagligt Selskab for Klinisk Hypnose under Dansk Psykolog Forening.
- Hypnose har jo vist sig at have positive virkninger. Så det er fint, så længe det gælder almindelig fysisk smertelindring som ved fødsler, siger han til kristeligt-dagblad.dk.
Han understreger, at hypnose-behandling af psykiske problemer er en anden boldgade.
- Almindelig psykologisk behandling bør foretages af psykologer. Men der er ingen krav til, hvilken uddannelse man skal have som hypno-terapeut, så der kan dukke noget op, som terapeuten ikke er uddannet til at klare.