Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Pakistanerne er trætte af Taleban til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Pakistanerne er trætte af Taleban

Pakistanske kvinder og børn, fordrevet fra den uroplagede Swat-provins, opholder sig i en midlertidig flygtningelejr i Mardan. -

- Scanpix Denmark

Emneord for denne artikel

islam | USA | Pakistan | kvinder | sharia | Taleban | al-Qaeda | koran | Barack Obama
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Uenigheder i synet på kvinder og fortolkningen af sharialov har forstærket pakistanernes modvilje mod militante islamister, viser ny rapport. Hadet mod USA er dog usvækket

Folkestemningen i Pakistan har vendt sig mod Taleban, Al-Qaeda og andre militante islamistiske grupper.

I 2007 var det blot en tredjedel af den pakistanske befolkning, der betragtede Taleban som en stor trussel mod landet. I dag er andelen steget til 81 procent af befolkningen, viser en ny meningsmåling lavet af WorldPublicOpinion.org.

Modviljen mod Al-Qaeda er i samme periode steget med 41 procentpoint til 82 procent. Meningsmålingen er baseret på svar fra 1000 voksne pakistanere fra alle dele af landet.

Uenighed om sharia
70 procent af de adspurgte sagde, at de sympatiserer mere med den pakistanske regering end med Taleban, som tidligere på året overtog kontrollen med den urolige Swat- provins.

Annonce
Modviljen mod Taleban hænger især sammen med den militante gruppes syn på piger og kvinder. Ifølge 80 procent af deltagerne i meningsmålingen tillader Taleban ikke kvinder at arbejde eller piger at gå i skole.

Til sammenligning mener 75 procent af deltagerne, at kvinder ifølge sharialov godt må arbejde - og 83 procent mener, at piger har lov til at gå i skole, viser rapporten.

Hader stadig USA

Desuden er et flertal af pakistanerne utilfredse med, at Taleban vil hindre børn i at blive vaccineret. De humanitære organisationers vaccinations-kampagner betragtes af mange militante islamister som led i en vestlig plan om at sterilisere muslimske befolkninger.

Trods modviljen mod militante islamister er USA's indflydelse i regionen lige så upopulær som for to år siden. 93 procent af pakistanerne mener, at USA's præsident, Barack Obama, ønsker at påtvinge den muslimske verden amerikansk kultur.

Også krigen i nabolandet Afghanistan ligger til grund for pakistanernes had mod USA. 79 procent vil have krigen afsluttet med det samme, mens 86 procent er imod Obamas beslutning om at fordoble antallet af amerikanske tropper i Afghanistan.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock