Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Iranske ambassadører står skoleret til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Iranske ambassadører står skoleret

Kommenter Hold mig opdateret

Irans ambassadører i EU-landene indkaldes i protest imod tilbageholdelsen af iransk-ansatte på den britiske Teheran-ambassade.

De iranske ambassadører i de 27 EU-lande er indkaldt til møder i udenrigsministerierne for at få overbragt en protest imod, at Iran tilbageholder to iranere, der er ansat på den britiske ambassade i Teheran.

Beslutningen om at indkalde de iranske udsendinge blev taget på et møde blandt EU-ambassadørerne fredag, sagde en EU-embedsmand.

Irans ambassadør i København var fredag til møde i det danske udenrigsministerium, hvor han fik at vide af højtstående embedsmænd, at Danmark tager skarpt afstand fra tilbageholdelsen af de to iranere, siger Udenrigsministeriet i en pressemeddelelse.

- Det er helt uacceptabelt, at de iranske myndigheder fortsat tilbageholder lokalansatte fra den britiske ambassade i Teheran. EU har klart markeret, at vi står sammen i denne sag. Det er derfor, at den iranske ambassadør i dag har været til samtale i Udenrigsministeriet, hvor han fik klar besked om, at de iranske myndigheders adfærd er helt uacceptabel, og at de to må løslades nu, siger udenrigsminister Per Stig Møller i meddelelsen.

Annonce
På mødet i Bruxelles blev EU-ambassadørerne også enige om en gradvis skærpelse i tilgangen til sagen, afhængig af hvordan situationen udvikler sig, sagde embedsmanden.

Blandt de redskaber, som EU har i værktøjskassen, er visaforbud og tilbagetrækning af EU's ambassadører fra Teheran.

Fredag meddelte Vogternes Råd i Teheran, at de to lokalt ansatte iranere fra Storbritanniens ambassade bliver retsforfulgt for at opildne til vold under oppositionens demonstrationer efter præsidentvalget den 12. juni.

Storbritannien har stemplet de iranske beskyldninger som grundløse.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​