Ella Sørensen vil ikke finde sig i, at en mandlig hjemmehjælper skal tage sig af hendes personlige hygiejne. --
- Martin Stampe/Scanpix.
Line Vaaben |
4. juli 2009
Hun er 78 år, og efter en blodprop er Ella Sørensen afhængig af hjemmehjælp fra kommunen. Men hun vil ikke vaskes og hjælpes på toilettet af mandlige plejere. Det vil kommunen ikke tage hensyn til, og derfor må hun undvære hjælp
- Jeg har altid klaret mig selv. Derfor er det så frygteligt at være afhængig af andres hjælp.
Ella Sørensen sidder i en kørestol i stuen. På gulvet ved siden af hende ligger Johnny, en langhåret gravhund på ni år. Men ellers bor Ella Sørensen alene i et lille gult stråtækt bondehus i Karlslunde Landsby.
I marts fik den 78-årige kvinde en lille blodprop i hjernen, som lammede hende delvist i venstre side. Efter 14 dage blev hun sendt hjem fra Køge Sygehus. Hvor hun tidligere kun fik hjælp til rengøring hveranden uge, var hun nu afhængig af hjælp flere gange dagligt.
På hendes venstre arm sidder noget der minder om et ur - med en stor rød knap i midten. Det er Ella Sørensens alarm, som hun bruger til at tilkalde hjælp, hvis hun falder og ikke selv kan komme op. Det er sket mange gange, siden hun blev udskrevet fra hospitalet.
- Jeg er jo stadig svag i venstre ben og arm. Så jeg er gul og blå efter alle de fald, siger hun.
De hjemmehjælpere, der blev sendt ud til Ella Sørensen, fra Greve Kommune de første par måneder, var ifølge den ældre dame ganske unge, og der var stor udskiftning. Men det, der virkelig gjorde Ella Sørensen vred, var, da kommunen for en uges tid siden sendte en mand.
- Pludselig stod der en fremmed mand og kiggede ind ad vinduet. Da jeg åbnede, fortalte han mig, at han skulle hjælpe mig på toilettet. Men det ville jeg ikke høre tale om, så jeg sendte ham hjem igen. Der er ikke nogen mænd, der skal vaske mig i skridtet. Der skal være en kant!
I den ene ende af stuen står en hospitalsseng: Siden Ella Sørensen blev udskrevet, har hun ikke kunnet komme op i sit soveværelse på førstesalen. Når hun skal rundt i stuen, trækker hun sig frem med skiftevis foden og den ene arm.
Hun er begyndt til genoptræning og synes, det går bedre, men har stadig svært med at komme på toilettet og i tøjet og vaske sig selv. Tirsdag i denne uge fik hun ikke hjælp hele eftermiddagen og måtte derfor gå i seng med alt tøjet på.
- Det er jo ikke min skyld, at jeg har haft en blodprop. Men jeg synes, det er nedværdigende og frækt. Jeg vil behandles ordentligt på mine gamle dage.
Ella Sørensen ringede til kommunen for at få den til at sende en kvinde i stedet, men fik den besked, at "sådan er det nu om stunder", og at det var svært at skaffe hjælp.
- Hvis jeg ikke ville tage imod hjælp fra mændene, fik jeg ikke nogen hjælp. Lederen sagde, at hun selv ikke ville have noget imod det. Men jeg vil altså ikke behandles på den måde. På den anden side kan jeg heller ikke undvære hjælpen.
Ella Sørensen har blandt andet arbejdet som jordemoder og husmoderafløser - datidens hjemmehjælper. Hun er ikke sippet.
- Jeg synes bare ikke, de kan være det bekendt. Jeg har betalt skat hele livet, og så bliver jeg budt sådan noget. Det er da en mærkværdig måde at behandle gamle og syge på.
Ella Sørensen har nu bestemt sig for at benytte sig af det frie valg og skifter den 9. august til et privat firma i byen, La Bel Rengøring og Pleje. Her kan hun godt undgå at få mandlige plejebesøg.
vaaben@kristeligt-dagblad.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad