Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Ateister holder sommerlejr for børn til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Ateister holder sommerlejr for børn

Ateister holder sommerlejr for børn i Storbritannien. -

- Martin Kierstein/Colourbox.

Emneord for denne artikel

børn | evolution | Darwin | ateist | sommerlejr | kritisk tænkning | Gud
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Børn i Storbritannien får nu et 'gudløst alternativ' til religiøse sommerlejre. Børnene skal lære, at det er i orden ikke at tro på en gud

Filosofi for børn, pseudovidenskab, evolution og kritisk tænkning.

Det er nogle af programpunkterne på den første ateistlejr for børn, der holdes i Storbritannien i slutningen af juli.

Gudløst alternativ
Lejren, der arrangeres af organisationen Camp Quest, er et gudløst alternativ til traditionelle religiøse sommerlejre. Den er for børn af ateister, agnostikere, humanister, fritænkere og alle, der tilslutter sig et naturalistisk verdenssyn frem for et overnaturligt, står der på organisationens hjemmeside.

Her kan man også læse, at formålet med lejren ikke er at lære børn, at der ikke findes en gud, men derimod at lære dem at nå frem til deres egne konklusioner. Og lære dem, at det er i orden ikke at tro på en gud.

Annonce
Vil undgå indoktrinering
To af de børn, der skal med på lejren, er 12-årige India og 11-årige Peter. Deres far, Crispian Jago, som er it-konsulent, håber oplevelsen vil berige dem.

- Jeg går meget op i ikke at indoktrinere dem med religion eller en særlig livsopfattelse. Jeg vil hellere give dem værktøjet til at lære, hvordan man tænker, i stedet for hvad man skal tænke, siger han til den britiske avis Times Online.

Usynlige enhjørninger
En af de udfordringer, børnene møder på lejren, er at skulle bevise, at to usynlige enhjørninger ikke eksisterer. Børnene får at vide, at de er der, selvom de hverken kan ses, høres eller lugtes og ikke efterlader spor.

Hvis en deltager kan bevise, at enhjørningerne ikke eksisterer, vinder de enten en 100-dollar-seddel fra før 1957, da teksten 'In God We Trust' (Vi stoler på Gud) blev trykt på sedlerne, eller en 10-dollar-seddel, som har et billede af Darwin og en signatur af ateisten Richard Dawkins.

- Enhjørningnerne er ikke nødvendigvis en metafor for Gud. De skal vise børnene, at man ikke kan bevise noget, som ikke er der. Vi ønsker ikke at nedgøre religion, men religion opmuntrer folk til at tro på en masse ting, der ikke er bevis for, siger Samantha Stein, som er leder af den britiske lejr.

Alle pladser optaget
Camp Quest blev grundlagt i USA i 1996, hvor den første lejr også blev afholdt. Lejren, der skal holdes i den britiske by Bath, er den første af sin slags i Europa.

Der er plads til 24 deltagere, men på nuværende tidspunkt må organisationen melde 'alt udsolgt'. Prisen for fem dages lejr er knap 2500 kroner.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock