Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Ombudsmanden afviser bispe-omvalg til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Ombudsmanden afviser bispe-omvalg

BispevalgStemmerne ved første runde af bispevalget tælles op. -

- Esben Nielsen

Emneord for denne artikel

bispevalg | klager | ombudsmanden | Hans Gammeltoft-Hansen
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Bispevalget i Københavns Stift er ikke ugyldigt, og en række klager udløser ikke omvalg, fastslår ombudsmanden

Bispevalget i København kan fortsætte som planlagt.

Ombudsmanden fastslår, at valgets første runde ikke er ugyldig, og at der ikke er grundlag for et omvalg.

- Klagerne har peget på nogle forhold, som jeg nu vil undersøge nærmere. Men selvom det skulle ende med kritik af gennemførelsen af bispevalgets første runde, kan denne kritik ikke blive af en sådan art, at valget bør gå om, siger ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen.

Han understreger, at han endnu ikke er nået til nogen konklusion om, hvor vidt der er sket fejl under bispevalget eller ej.

Annonce
- Jeg kan ikke konkludere, om der er begået fejl eller ej, men hvis der er begået fejl, så kan de ikke være alvorlige nok til at føre til ugyldighedsvirkning, siger Hans Gammeltoft-Hansen.

Hvorfor ikke?

- Fordi ugyldighed kræver, at der er retsregler, som bliver overtrådt. Og det er der ikke. Her kan højest blive tale om overtrædelse af principperne for god forvaltningsskik, siger han.

Tilrettelæggelse
Ombudsmanden vil nu undersøge, om valget burde være tilrettelagt bedre, og om principperne for god forvaltningsskik er blevet fulgt.

Hans Gammeltoft-Hansen er gået ind i sagen efter en række klager fra menighedsrådsmedlemmer og præster. De to tidligere bispekandidater Asser Skude og Anders Gadegaard har blandt andet klaget over forløbet.

58 stemmer ankom med post dagen efter tidsfristen for bispevalgets første runde, og yderligere fire stemmer nåede frem to dage efter. Klagerne er blandt andet utilfredse med vejledningen fra valgbestyrelsen, hvor der stod, at der skulle regnes med to ekspeditionsdage. På grund af grundlovsdag og weekend skulle stemmerne sendes op til seks dage før tidsfristen.

Vejledningen
Ombudsmanden oplyser, at han blandt andet vil undersøge den vejledning, de stemmeberettigede fik i forbindelse med valget.

Han har bedt om bemærkninger fra Kirkeministeriet og valgbestyrelsen, og først herefter vil han tage stilling til, om han vil kritisere myndighedernes fremgangsmåde - og muligvis komme med opfordringer til, hvad myndighederne bør gøre ved fremtidige valg.

Også ved bispevalget i Roskilde sidste år var der problemer med stemmeoptællingen.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​