Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Konvertitter tager magten blandt muslimer i Europa til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Konvertitter tager magten blandt muslimer i Europa

Magfulde konvertitter Danske Abdul Wahid Pedersen konverterede til islam i 1982. -

- Foto: Leif Tuxen.

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Europa er ved at få en selvstændig fortolkning af islam, mener tysk muslimsk leder

Folk, der har skiftet tro, sidder nu på topposter i deres nye trossamfund overalt i Europa. De repræsenterer ikke alene deres religion udadtil, men er også i væsentlig grad med til at præge de offentlige debatter og befolkningens opfattelse af religionerne.

- Vi oplever den samme udvikling overalt i den vestlige verden. Konvertitter overtager flere og flere topposter i minoritetsreligionerne, især inden for islam. I USA har denne udvikling allerede fundet sted igennem årtier, fordi landet er mere multikulturelt sammensat end de europæiske nationer, men nu sætter den samme trend sig også igennem i Europa, siger den tyske religionsforsker Gerhard Neumann.

Det gælder for eksempel en af de førende muslimer i Danmark, imam Abdul Wahid Pedersen, der konverterede til islam i 1982, og en af Tysklands største muslimske organisationer, Muslimernes Centralråd, ledes af Ayyub Axel Köhler, der konverterede til islam i 1963.

- Konvertitter får ikke automatisk de høje stillinger. De er nødt til at have særlige kvalifikationer med sig. Danskerne er så heldige, at de har en mand som Abdul Wahid Pedersen, der taler arabisk. Han var nærmest på forhånd selvskrevet til posten som en af Danmarks mest fremtrædende muslimer, siger Ayyub Axel Köhler, der også selv har en lang akademisk uddannelse bag sig og flere års erfaring som professor ved et iransk universitet.

Annonce
Ayyub Axel Köhler er overbevist om, at de mange højtplacerede konvertitter i de muslimske organisationer er et tegn på, at islam er ved at forandre sig i Europa.

- Vi konvertitter har en meget vigtig funktion som brobyggere imellem kulturerne. Det er helt klar en trend, at 2. og 3. generations muslimer, der er født her, vælger konvertitter til at repræsentere sig. De ønsker en selvstændig, europæisk islam, der ikke bliver dikteret fra andre lande. Muslimernes afhængighed af udlandet er blevet mindre, og de ønsker at binde sig til de europæiske lande, hvor de er født og opvokset, siger han.

Kritikere som den syriskfødte islamforsker Bassam Tibi har efterlyst en såkaldt "euroislam", men Gerhard Neumann tvivler på, om konvertitterne vil gøre islam mere liberal i Europa.

- Det vil i hvert fald først kunne mærkes om nogle år. Konvertitterne har kun fået topposter, fordi de er meget loyale over for den gængse opfattelse og tolkning af islam. Hvis de vil beholde de høje poster, er de nødt til hele tiden at være i overensstemmelse med den opfattelse af Koranen, som flertallet af medlemmerne i deres organisationer har, siger Gerhard Neumann.

Ayyub Axel Köhler afviser kategorisk begrebet "euro-islam".

- Vi er ikke ude på at bøje islam. Vi vil fortsat være loyale over for indholdet i vores tro, men vi ønsker en uafhængig, selvstændig islam, der både er præget af muslimernes og europæernes kulturer, siger han.

dachs@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Konvertitter tager magten blandt muslimer i Europa

LFPC, publiceret d.12/07 01:24 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Konvertitter tager magten blandt muslimer i Europa
Så skete det igen: En leflende artikel der ikke problematiserer at Abdul Wahid Pedersen d. 18.2.2002 på religion.dk skrev:

"Vi kan hurtigt blive enige om, at stening til døde er en meget grusom form for afstraffelse, men det ændrer ikke på, at den set i et islamisk lys, er blevet forordnet af Skaberen selv. Vi er derfor umiddelbart ikke bemyndigede til at ændre på samme".

"Så hvor forfærdelig strafformen end er, så er den givet af Gud selv, og det er derfor ikke op til mennesker at ændre den".

I tv sagde Abdul Wahid Pedersen:

"Johannes Aagaard: Vor Herre bevare os, vil du have den lov indført i Danmark?

AWP: "Ja, når der bliver flertal af muslimer, så bliver den indført."

Kilde: Præsteforeningens blad (1998, nr. 42, s. 17 - pdf).

Skal vi skære den ud i pap: Abdul Wahid Pedersen kan nægte at tage afstand fra drab med stenkast mod halvt nedgravede menneskers hoveder, og han er stadig stueren og mediernes kæledægge.

Morten Messerschmidt sang i muntert lag en gammel vise, og må igennem en længerevarende tilsvining og retssag.

Forskellige personer, forskellige væsentlighedskriterier.

Og Kristeligt Dagblad, den pæne avis, længes så meget efter en pæn, moderat islam, at man er villig til at lukke øjnene for at denne person altså har godtaget drab ved stenkast mod halvt nedgravede menneskers hoveder. Oh, kristelighed.
Del Link

Re: Konvertitter tager magten blandt muslimer i Europa

LFPC, publiceret d.12/07 01:46 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Konvertitter tager magten blandt muslimer i Europa
Korrektion, replikskiftet mellem Abdul Wahid Pedersen var vist ikke tv-transmitteret, men fra en debat i K. B. Hallen. Det relevante uddrag af et indlæg af Agnethe Zimino i Præsteforeningens Blad lyder:

"Til sidst refererede jeg til den artikel, som havde været i gårsdagens avis om en fra Bahaireligionen, som var blevet dødsdømti Iran, fordi han havde omvendt en muslimsk kvinde til Bahaireligionen, og jeg sagde så direkte henvendt til Abdul Wahid Pedersen, som var den muslimske repræsentant i panelet: »Vi sidder her i et panel, der skal handle om religionsfrihed – religionslighed, og jeg kan da slet ikke forestille mig, at du kan gå ind for forfølgelse og dødsstraf af folk, som skifter religion, og dødsstraf for folk, som får andre til at skifte religion, så mit spørgsmål er: »Hvordan kan vi, som er her, hjælpe til, så det kan blive legalt at gå og komme fra en religion til en anden uden forfølgelse eller dødsstraf, og hvad vil du og andre muslimer gøre forat hjælpe en dødsdømt Bahaitilhænger i Iran og for at afhjælpe den trængte situation for kristne, som lever i muslimsk dominerede lande.«

Til min store forbløffelse svarede Abdul Wahid, at det da var helt rimeligt, at manden i Iran var blevet dødsdømt. Som muslim måtte man følge Sharia og være konsekvent, og vi kristne var jo lige så konsekvente, når vi troede på et helvede for dem, som ikke troede på Jesus Kristus.

Så eksploderede Johannes Aagaard: »Vor Herre bevare os! Vil du have den lov indført i Danmark?« Wahid: »Ja, når der bliver et flertal af muslimer, så bliver den indført.« Jeg er dybt chokeret. Jeg har før troet på muligheden af en fredelig sameksistens med muslimer, men jeg forstår bedre, at er er nogen, som kan være betænkelige ved alt for mange muslimer i Danmark og Europa, når en så fremtrædende muslim
som Abdul Wahid, som har så stor indflydelse i muslimske kredse i Danmark, kan give udtryk for så barsk holdning.

Jeg forstår godt Johannes Aagaards udbrud til Abdul Wahid efter panelsamtalen: »I er jo livsfarlige. Jeg er lige ved at være enig med Søren Krarup. I skal ud!!!«

Aagaard for rundt for at finde Kr. Dagblad, men de glimrede selvfølgelig med deres fravær".

Ja, KD glimrede ved deres fravær i 1998, ligesom de glimrer ved deres fravær i 2009.

KD er vist ikke glade for lange citater i læserkommentarer, men helt ærligt, når journalisten lukker øjnene for vigtige perspektiver, er det læserne der må gøre det arbejde som I ikke tør/evner at gøre. Så lad venligst citatet stå.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​