FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Udland

Arabiske lande svigter befolkningernes sikkerhed

22. jul 2009 00:00 Krig, fattigdom, ustabil økonomi og utilstrækkelige regeringer har ført til underudvikling i de arabiske lande, fastslår en ny FN-rapport

Share
Debat (5)
Udskriv
Tip en ven
Billede
Sudanesiske kvinder. - stock.xchng.

Hver femte indbygger i de arabiske lande lever for under 11 kroner om dagen. Dermed befinder de sig under FN's fattigdomsgrænse. Og de arabiske landes regeringer formår ikke at sikre demokrati og menneskelig sikkerhed, som er en grundlæggende forudsætning for at ændre billedet.

Det fremgår af rapporten Challenges to Human Security in the Arab Countries, som er udarbejdet af uafhængige arabiske forskere for FN's udviklingsprogram, UNDP, og er den femte rapport om udviklingen i de arabiske lande.

Ifølge rapporten har de arabiske statsledere svigtet deres befolkninger på en række områder: Landene mangler demokratiske institutioner til at fordele magten, de nationale love strider med menneskerettighederne, og ytringsfriheden har ingen beskyttelse. Disse svigt har resulteret i fattigdom, sult, dårlige sundhedssystemer, militære konflikter, kvindehandel og børnesoldateri.

– Sikkerhed for mennesker handler ikke bare om konflikter og krig, men også om miljøødelæggelser, diskrimination, arbejdsløshed, sult og fattigdom. Kun når vi oplever disse faktorer i sammenhæng, får vi skabt menneskelig udvikling i de arabiske lande, siger AmatAl Alim Alsoswa, UNDP's regionaldirektør for de arabiske lande.

Annonce
Men så længe de arabiske regeringer negligerer menneskerettighederne, er der lang vej til menneskelig sikkerhed, mener Madawi Al-Rasheed, medforfatter til rapporten og professor i religionsantropologi ved King's College i London.

– Et samfund reguleres af love, som varetager menneskerettigheder, og det er den største garanti for menneskelig sikkerhed, siger han.

Rapporten, der udkom i går, vedrører mere end 330 millioner mennesker i Algeriet, Bahrain, Comorerne, Djibouti, Egypten, Irak, Kuwait, Libanon, Libyen, Mauretanien, Marokko, Oman, Det Palæstinensiske Selvstyre, Qatar, Saudi-Arabien, Somalia, Sudan, Syrien, Tunesien, Yemen og De Forenede Arabiske Emirater.

gehlert@kristeligt-dagblad.dk

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Teologisk fakultet på vej til lukning
Massiv kritik af katolsk biskop
Ekspert bekymret for Faderhusets medlemmer
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
Hvor blev kommunernes milliarder af?
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 

Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Katolikker kritiserer håndtering af sexmisbrug
- Bibelen er vor kulturs grundskrift
- Guds ord tåler uenighed
Sådan indsættes en sognepræst
- Vi kender kun Gud gennem Jesus
10 nye former for kirke, der ikke chokerer din bedstefar

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: