FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Udland

Syg kvinde ønsker hjælp fra sin mand til at begå selvmord

31. jul 2009 04:16 En skleroseramt britisk kvinde har vundet en sag, som tvinger myndighederne i Storbritannien til at klargøre lovgivning om aktiv dødshjælp

Kommentér
Share
Læs også
Udskriv
Tip en ven
Billede
Syg britisk kvinde skriver retshistorie. - Andt Rain /Scanpix

Ritzau
Den skleroseramte Debbie Purdy fra Bradford har ved en retssag ved Storbritanniens højeste retsinstans vundet retten til at få klargjort lovgivningen om aktiv dødshjælp. Det beretter BBC.

Højesteret og appelretten har tidligere nægtet at efterkomme den 46-årige kvindes ønske. Men House of Lords giver hende nu medhold i, at hun har ret til at vide, om hendes mand kan straffes, hvis han tager med til Schweiz for at hjælpe hende med at dø.

Aktiv dødshjælp er ikke forbudt i Schweiz, og mere end 100 briter har gennem årene valgt at dø med assistance fra den schweiziske organisation Dignitas.

Ingen af de pårørende, som er rejst med dem, er nogensinde blevet retsforfulgt efter deres tilbagevenden til Storbritannien. Men det står uklart, hvorfor der aldrig er blevet rejst sager, og det er den uklarhed, den offentlige anklager nu skal til skrivebordet for at fjerne, efter Debbie Purdys sejr i retten.

Annonce
- Jeg vil leve mit liv fuldt ud, men jeg vil ikke lide unødigt ved dets afslutning, siger hun til BBC og ser frem til at få en afklaring på, hvor hendes mand vil stå rent juridisk, hvis han hjælper hende med at dø.

I deres afgørelse skriver dommerne i House of Lords blandt andet, at "alle har ret til respekt for deres privatliv, og at den måde, som Debbie Purdy vælger at tilbringe de afsluttende øjeblikke i sit liv, er en del af hendes livsførelse."

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Nu skal alterbrødet have smiley
DR foretog live-vielse af homoseksuelle
Genstandsgrænser vildleder de ældre
Derfor kan selv Jesus blive et problem for folkekirken
Biskop og præster beskyldes for brud på præsteløftet
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 

Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Sådan foregik Jesu lidelse og død
- Vi vil være kirke for byen
DR foretog live-vielse af homoseksuelle
- Kristus så frem til sejren
Lad os stå op og komme i gang
Biskop og præster beskyldes for brud på præsteløftet

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: