Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere

En gruppe afviste irakiske asylsøgere har søgt tilflugt i Brorsons Kirke på Nørrebro i København. -

- Mette Frandsen

7 debatindlæg Hold mig opdateret

Per Ramsdal fra Brorsons Kirke må udtale sig lige så meget om de irakiske asylsøgere, som han vil - også selvom det bliver politisk, lyder det fra kirkeordførere

Sognepræsten i Brorsons Kirke, Per Ramsdal, har ytringsfrihed ligesom alle andre, og derfor får han nu støtte fra kirkeordførere fra oppositionen.

Det sker, efter Per Ramsdal i forbindelse med en kronik i Kristeligt Dagblad kommer med en bøn til politikerne om at efterkomme afviste irakeres ønske om asyl.

- Jeg synes faktisk, at præster har pligt - eller i hvert fald ret - til at ytre sig. I præsteløftet siger han, at han vil forkynde evangeliet, og det ligger inden for evangeliet at tale om den måde, vi behandler andre mennesker på, siger kirkeordfører fra SF, Pernille Vigsø Bagge, som bakkes op af Karen J. Klint fra Socialdemokraterne.

Alt er politisk
Søren Krarup fra Dansk Folkeparti kritiserer i dag Per Ramsdals udmelding om de irakiske asylsøgere, som i mere end to måneder har søgt tilflugt i Brorsons Kirke på Nørrebro i København for at undgå hjemsendelse.

Annonce
Krarup mener ikke, at præster skal misbruge deres hverv til 'gerningsretfærdighed', og han beskylder Ramsdal for at forsvare ulovligheder.

Men præster skal have lov til at sige deres mening, understreger Pernille Vigsø Bagge.

- Der er dem, der mener, at alt er politisk. Det var også det, der var problemet under nazismen - at præsterne ikke turde sige noget af frygt for at blive beskyldt for at være politisk. Nogle gange er man nødt til at ytre sig, siger Pernille Vigsø Bagge.

Før, under og efter Brorsons Kirke
Per Ramsdal understreger, at han udtaler sig som privatperson. Karen J. Klint støtter hans ytringsfrihed, så længe han ikke bruger sin tjenestedragt.

- Vi har ytringsfrihed i Danmark, både før og efter Muhammed-kristen. Og også før, under og efter Brorsons Kirke, siger Karen J. Klint.

Sognepræsten må dog acceptere, at han ikke nødvendigvis bliver hørt på Christiansborg, siger hun.

- Vedkommende må sige, hvad han har lyst til, men man må acceptere, at integrationspolitikken fastlægges af partierne på Christiansborg, siger Karen J. Klint.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere

frederiksen, publiceret d.03/08 17:10 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere

Jeg går også ind for fri tale.

Og jeg mener Folkekirken har et problem, når en præst blander Jesus Kristus ind i irakeres boligforhold i Brorson Kirke.

Så vidt jeg ved har Jesus Kristus ingen steder lært os, at tage sig specielt af folk, der flytter ind og tager bolig i en dansk kirke.

Kristus har så vidt jeg ved heller ikke lært os, at alle mennesker fortjener at bo i Danmark.

Det står os alle frit for at handle næstekærligt - uden at blande Jesus Kristus ind i det. Jeg mener man skal holde ham udenfor og lade være at "tørre lorten af" på ham og hans lære.

Jeg mener, det står os alle frit for at hjælpe medmennesker uanset religiøs baggrund og erhverv, så vær venlig at blande specielt Jesus Kristus og hans lære om næstekærlighed ud af striden om de folk, der har taget bolig i Brorson Kirke.
Del Link

Re: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere

Nederby Jessen, publiceret d.03/08 19:27 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere
Jeg er meget enig med kirkepolitisk ordfører fra SF, Pernille Vigsø Bagge og kirkepolitisk ordfører fra Socialdemokratiet, Karen J. Klint, når de bakker op om sognepræst Per Ramsdals ret til at ytre - også om politiske spørgsmål - også om de afviste irakiske asylansøgere i Brorson Kirke. Ja, jeg ville finde det forkert, hvis han bare var tavs.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
Del Link

Post deleted by Chr Arffmann

Anonym, publiceret d.03/08 19:54 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere
Del Link

Re: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere

Nederby Jessen, publiceret d.03/08 20:28 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere
nielsen beskylder pastor Ramsdal for misbrug af Jesu lære. Det misbrug har jeg meget svært ved at se. Jeg oplever Per Ramsdal, som en mand, der tager sit præstløfte alvorligt og lever op til det.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Post deleted by Chr Arffmann

Anonym, publiceret d.03/08 20:57 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere
Del Link

Re: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere

Nederby Jessen, publiceret d.03/08 21:34 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere
Jamen nielsen, det handler om, at du beskylder Ramsdal for misbrug af Jesu lære. Det misbrug har jeg svært ved at se - uanset om Ramsdal udtaler sig som præst eller privat.

Jesu lære ændrer sig ikke i forhold til i hvilken egenskab folk udtaler sig. Og Jesus talte om at elske sin næste som sig selv, Jesus illustrerede gennem en lignelse, at vi bør tage ansvar for vores næste i nød, Jesus talte om, "hvad I har gjort mod disse mine mindste små", det handlede om mennesker, der var sultne, der ikke havde tøj på kroppen, fremmede, mennesker i fængsel o.s.v. Jesu tale og lære er ganske klar.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Re: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere

johanneså, publiceret d.04/08 02:11 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S og SF støtter præsteudtalelser om asylsøgere
citat:
Jesu lære ændrer sig ikke i forhold til i hvilken egenskab folk udtaler sig



Man må i hvert fald konstatere at hans lære er genstand for modstridende fortolkninger !. Hvordan vil du forklare apostelen Johannes´2. Brev:7-11: "Hvis de ikke fører Kristi lære, må I ikke byde dem velkommen eller give dem husly" ?

citat:
Og Jesus talte om at elske sin næste som sig selv, Jesus illustrerede gennem en lignelse, at vi bør tage ansvar for vores næste i nød



Men det betyder ikke at alle mennesker skal have lov til at bo i Danmark og blive danske statsborgere. Den gode samaritan som hjalp manden i nød betalte i øvrigt af sin egen lomme, han forlangte ikke noget af andre.

citat:
Jesus talte om, "hvad I har gjort mod disse mine mindste små", det handlede om mennesker, der var sultne, der ikke havde tøj på kroppen, fremmede, mennesker i fængsel o.s.v



Ja, men det har ikke noget med opholdstilladelse eller statsborgerskab at gøre. Desuden må "disse mine mindste små" være nogle af hans flok og derfor må de regnes som kristne ellers ville de nok ikke tilhøre ham.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​