Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Buddhismen spreder sig i britiske fængsler til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Buddhismen spreder sig i britiske fængsler

Buddhismen er den hurtigst voksende religion i løbet af de seneste ti år i de britiske fængsler. -

- Colourbox

Fakta

De indsatte i engelske og walisiske fængsler

• Ingen religion: 26.626
• Church of England: 23.039
• Katolikker: 14.296
•...

Læs mere
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

På ti år er der kommet otte gange så mange buddhister blandt de indsatte i engelske og walisiske fængsler

Buddhismen er den hurtigst voksende religion i den engelske og walisiske fængsler. På ti år er antallet af buddhister ottedoblet, så der i dag findes 1.737 buddhister blandt de indsatte. Det skriver den britiske avis The Daily Telegraph.

Selvom buddhismen prædiker fred og ikke-vold, er de fleste buddhister bag tremmer dømt for alvorlig kriminalitet som vold og sexovergreb. Ifølge Lord Avebury fra Buddhist Prison Chaplaincy Organisation har mange buddhister i fængslerne konverteret efter deres dom.

- Jeg tror, det hjælper dem til at acceptere deres situation. Buddhisme får folk væk fra tanken om materialistiske mål, og hvis folk er i fængsel, kan de alligevel ikke gå efter disse mål. Du har mere tid til at reflektere og meditere i fængslet, siger Lord Avebury.

Annonce
I den britiske befolkning generelt udgør buddhister kun 0,26 procent, mens 2 procent af de indsatte i fængslerne har vendt sig mod Buddha. Blandt dem, som tilhører en religion, udgør de kristne den største gruppe.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock