FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Kirke & tro

Finalister fundet i fotokonkurrence

08. aug 2009 00:00 De 10 finalister i Kristeligt Dagblads fotokonkurrence "Med troen på ferie" blev i går udvalgt af et skrapt dommerpanel

Kommentér
Share
Links
Læs også
Lea Holtze
Lea HoltzeArtikler
Profil
Udskriv
Tip en ven
Billede
En læser har på en rejse til Sverige fundet dette mindested for et kæledyr med teksten: "Vi savner dig, Putte" og spørger, om det ikke er lige i overkanten. Billedet her var tæt på at være blandt dommernes 10 foretrukne, som kan ses på nettet, hvor læserne kan stemme om deres foretrukne. -- Ole Yssing.

I løbet af den seneste måned har 408 læsere deltaget i Kristeligt Dagblads fotokonkurrence "Med troen på ferie". De har alle indsendt et feriefoto, der giver udtryk for tro i ferietiden. I går skulle et kritisk dommerpanel skære ned til bare 10 finalister. Dommerpanelet bestod af blandt andre præst Flemming Pless og Kristeligt Dagblads fotograf Leif Tuxen.

Blandt dommernes favoritter var både begivenheder og stemninger. Der var billeder lige fra himmel og hav til kors og kirkelige sommerlejre. Men fotografierne skulle ramme helt rigtigt med en historie, et godt motiv, en rigtig beskæring, smukke farver og gerne lidt ekstra originalitet for at ende blandt de ti:

– Jeg leder efter det billede, hvor jeg pludselig begynder at digte videre på historien. Hvor jeg selv begynder at modellere. For det skal afføde noget mere, forklarede sognepræst Flemming Pless, der også har en baggrund som fotograf.

Og diskussionerne gik højt, inden de endelige 10 finalister var fundet. Nu er det op til læserne at stemme om, hvem der skal løbe af med sejren. Afstemningen finder sted på hjemmesiden kristendom.dk frem til den 17. august klokken 10.00.

Annonce
Klik her for at gå til afstemningen.

kirke@kristeligt-dagblad.dk

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Teologisk fakultet på vej til lukning
Massiv kritik af katolsk biskop
Ekspert bekymret for Faderhusets medlemmer
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
Hvor blev kommunernes milliarder af?
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 

Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Sådan indsættes en sognepræst
- Vi kender kun Gud gennem Jesus
10 nye former for kirke, der ikke chokerer din bedstefar
Konkurrent til rådhus og kirke fører sig frem
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
- Troen er brændstoffet i mit liv

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: