Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet

Kvicklys sandaler med religiøse motiver blev trukket tilbage efter anklager om blasfemi i 2003. Nu overvejer politikere, om paragraf i straffeloven mod blasfemi skal ophæves. --

- Scanpix.

Fakta

Lovens ord

Straffelovens paragraf 140, den såkaldte blasfemiparagraf, lyder som følger:

Læs mere
flexblock
4 debatindlæg Hold mig opdateret

En afskaffelse af blasfemiparagraffen er en manglende forståelse for religiøsitet, lyder det fra biskop. Lovgivningen skal nok sikre beskyttelse, mener overrabbiner

– Formålet med enhver lov er, at den ikke skal overtrædes. At loven så heldigvis ikke overtrædes specielt tit, betyder ikke, at den ikke har en stor betydning.

Karsten Nissen, biskop over Viborg Stift, er ikke i tvivl. Straffelovens paragraf 140, kendt som blasfemiparagraffen, er en afgørende byggesten i det samlede juridiske værn mod forhånelse og spot af religiøse grupperinger i Danmark.

Og derfor er det beklageligt, at der nu tegner sig et politisk flertal for at afskaffe paragraffen, sådan som det blev beskrevet i Kristeligt Dagblad i går.

– Et samfunds rummelighed skal ikke kun måles på en uhæmmet dyrkning af ytringsfriheden, hvor vi tillader hån og spot af alt. Rummeligheden ses også i, at der er en gensidig forståelse og respekt for individets religiøsitet. Og det er blasfemiparagraffen med til at signalere, lyder det fra Karsten Nissen.

Annonce
Og dermed sætter den viborgensiske biskop fingeren på det ømme punkt i diskussionen om den danske blasfemi- og racismelovgivning. For er det ikke en begrænsning af ytringsfriheden, når der i straffeloven findes en paragraf med det ene formål at beskytte troendes følelser.

– Det er trist, at ethvert forsvar for hensyntagen bliver udlagt som en begrænsning af ytringsfriheden. Jeg hører eksempelvis til dem, der mener, at Jyllands-Posten havde ret til at bringe Muhammed-tegningerne, men at der samtidig var tale om en uklog handling. Lovgivningen sætter rammerne for det hensyn, vi som samfund ønsker at udvise over for hinanden, og jeg kan ikke se, hvordan det begrænser nogen menneskers frihed at tage hensyn, siger Karsten Nissen.

Diskussionen om en afskaffelse af blasfemiparagraffen er langt fra ny. Men selvom flere partier har erklæret sig som principielle modstandere af paragraffen, har de alligevel afvist at stemme for en afskaffelse, blandt andet med henvisning til, at det kunne ses som en blåstempling af den ophedede debat om islams placering i det danske samfund.

Og for Imran Shah, talsmand for Det Islamiske Trossamfund, er der da heller ingen tvivl om, at mange muslimer vil betragte en afskaffelse af blasfemiparagraffen som et forsøg på at ramme dem.

– I et land med en stor kristen majoritet vil det blive opfattet som en åbning for, at man nu kan sige hvad som helst om de religiøse mindretal. Det vil kun skade integrationen og øge kløften mellem forskellige grupper, siger Imran Shah, der samtidig ser de politiske overvejelser som udtryk for en manglende religiøs forståelse.

– At afskaffe paragraffen vil være et knæfald for dem, der ikke anerkender og respekterer følelsen af religiøs identitet. Der skal være frihed til at diskutere religionens placering i samfundet, men det udelukker ikke, at man samtidig sikrer en beskyttelse af den enkeltes religiøse følelse, siger Imran Shah.

Allerede i Danske Lov fra 1683 blev det understreget, at "Hvem som overbevisis at have lastet Gud, eller bespottet hans hellige Navn, Ord og Sacramenter, hannem skal Tungen levendis af hans Mund udskæris, dernæst hans Hoved afslais, og tillige med Tungen settis paa een Stage."

Med tiden gik man dog væk fra at hugge tunger og hoveder af de formastelige, og siden 1866 har en overtrædelse af blasfemiparagraffen i værste fald ført til en kortere fængselsstraf. Også dette hører dog til sjældenhederne. Faktisk skal man helt tilbage til 1938 for at finde den seneste dom for blasfemi.

Dengang drejede det sig om antisemitisk propaganda, der havde til formål at fremstille jødedommens skrifter som en opfordring til skænding af "ikke-jødiske piger".

Derefter skulle man helt frem til 1971 for at finde den næste blasfemisag, der endte i retten. Dengang var det sangerinden Trille og Danmarks Radio, som havde skabt forargelse med en sang om den seksualforskrækkede gud i sangen "Øjet i det høje". Sagen endte dog med, at de to ansvarlige programchefer blev frifundet, da sangen primært havde karakter af "et polemisk indlæg".

I de senere år har der dog været flere sager, blandt andet mod butikskæden Kvickly, der fik lavet sandaler med Jesus-motiver samt mod Morgenavisen Jyllands-Posten, som med de famøse Muhammed-tegninger endte som en sag på rigsadvokatens bord. I sagen mod Kvickly endte det med, at butikskæden trak de omstridte sandaler tilbage, mens rigsadvokaten i forhold til Jyllands-Posten vurderede, at der ikke var mulighed for domfældelse og derfor ikke grundlag for at rejse sagen ved retten.

Og blandt de religiøse grupperinger i Danmark er det da heller ikke alle, der betragter blasfemiparagraffen som uundværlig. Det gælder blandt andre Bent Lexner, overrabbiner i Det Mosaiske Troessamfund.

– Der skal være en beskyttelse, men hvis den er sikret med racismeparagraffen og den generelle lovgivning mod diskrimination, ser jeg ikke noget behov for en paragraf, der direkte omfatter religiøse grupperinger, lyder det fra Bent Lexner.

Samme holdning har Morten Skovsted, sogenpræst i Hjortshøj Kirke ved Århus.

– Vi skal beskytte mennesker, ikke guder, og til det formål har vi allerede racismeparagraffen. Demokratiet blev først en realitet, da vi holdt op med at kaste kættere på bålet og i stedet tillod dem at tale frit og blive modsagt frit, lyder det fra Morten Skovsted.

kirke@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet

Anker, publiceret d.21/08 08:30 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet
Stakkels lille biskob, er der nogen der siger nogen grimme ting om din gud.
Mon Gud græder sig i søvn når folk render rundt i Jesus sandaler?

citat:
" Rummeligheden ses også i, at der er en gensidig forståelse og respekt for individets religiøsitet. Og det er blasfemiparagraffen med til at signalere, lyder det fra Karsten Nissen."

Ja statskirken er vel ved at være der, at hvis man skal have folk til at respektere den er man nød til at kræve det ved lov.
Del Link

Re: Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet

obm, publiceret d.21/08 10:17 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet
Det begrænser ikke nogens frihed at tage hensyn til andre, når det sker frivilligt. Men når en lovparagraf tvinger os til at vise respekt for noget, som vi måske foragter, så er det en begrænsning som virker krænkende. Mindst lige så krænkende som en tegning åbenbart kan virke på andre?
Hvem ved iøvrigt noget om hvad Gud måtte mene, eller om han overhovedet kan mene noget?
Det ligger vist ud over menneskelig forstand.
Del Link

Re: Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet

Astor, publiceret d.21/08 10:45 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet
Straffelovens paragraf 26b "Den, der offentligt eller med forsæt til udbredelse i en videre kreds fremsætter udtalelser eller anden meddelelse, ved hvilken en gruppe af personer trues, forhånes eller nedværdiges på grund af sin race, hudfarve, nationale eller etniske oprindelse, tro eller seksuelle orientering"

Denne lov dækker vel egentlig nok. Man må gerne kritisere religionen og meninger blandt dens tilhængere, men man skal gøre det med respekt. Skulle dog ønske, at denne respekt også blev ydet, når man her på debatsiderne diskuterer homseksualitet...

Men jeg ser helst at blasfemi-paragraffen bliver lidt endnu ... ellers er jeg bange for at debatten, særlig mod islam, går helt over gevind i usagligheder....
Del Link

Re: Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet

Nederby Jessen, publiceret d.21/08 11:28 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Når ytringsfriheden vil sætte Gud ud af spillet
Jeg er helt enig i, at blasfemiparagraffen skal bevares.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock