31. august 2009
Præsten i Brorsons Kirke vil se billeder af anholdelsen og transporten af de afviste irakiske asylsøgere. Politiet afviser
Efter offentliggørelsen af politiets egne optagelser af aktionen i Brorsons Kirke, opfordrer kirkens præst, Per Ramsdal, nu politiet til at offentliggøre mere video. Det skriver
jp.dk.
- Jeg har endnu ikke set nogle billeder af selve anholdelserne, ligesom jeg ikke har set billeder fra busserne, der kører irakerne til asylfængslet i Ellebæk. Her hævder flere irakere, at de er blevet slået i ansigtet med knipler, og én iraker har stadig problemer med hørelsen som følge af slag på øret, siger han til avisen.
- Jeg vil gerne opfordre politiet til at offentliggøre billeder fra disse busser, siger Per Ramsdal.
Ikke mere videoHos Københavns Politi afviser man imidlertid Per Ramsdals udlægning af, hvad der foregik i bussen. Ifølge chefpolitiinspektør Per Larsen eksisterer der ikke nogen 'øre-sag', hvilket tyder på, at der ikke er klaget over, hvad Per Ramsdal mener er en hårdhændet behandling.
Per Larsen oplyser desuden til jp.dk, at der ikke er mere videomateriale at fremlægge, sådan som Per Ramsdal ønsker det.
- Det er helt hen i vejret. Det er min opfattelse, at der for ham er gået politik i sagen, og den slags vil vi gerne holde os langt fra. Det havde klædt ham, hvis han havde trukket i nødbremsen, så der kunne komme ro på denne sag, men det har han desværre ikke valgt at gøre, siger Per Larsen.
Massiv kritikDen nyligt offentliggjorte video viser, at politiet gik ind i kirken iført skjorter og kasketter og først senere tog hjelme på, da der blev kastet ting imod dem.
Og det får flere politikere til at kritisere Per Ramsdal, fordi han tidligere har bekrevet, hvordan han så kampklædt politi rydde kirken.