Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Folkekirken skal hjælpe de fremmede til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Folkekirken skal hjælpe de fremmede

Chef for Kirkens Korshær, Bjarne Lenau Henriksen. -

- Leif Tuxen.

Fakta

Kirkens Korshær

Privat frivillig hjælpeorganisation tilknyttet den danske folkekirke, der arbejder blandt...
Læs mere
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Danskerne skal af med angsten for indvandrere og flygtninge, mener chefen for Kirkens Korshær

Den danske befolkning er fyldt med frygt for de fremmede, som kommer til vores land. Og det er skadeligt for alle, ikke mindst de svageste af de indvandrere og flygtninge, der kommer hertil. Det mener Bjarne Lenau Henriksen, chef for Kirkens Korshær, som i denne weekend holder årsmøde på Hotel Nyborg Strand.

– Vi lever i et samfund med manglende tillid og eksistentiel angst. Og den angst projicerer vi over på dem, der er anderledes, de fremmede, siger Bjarne Lenau Henriksen, der mener, at blandt andet folkekirken skal blive markant bedre til at yde omsorg for de fremmede.

– Der vil være nogle i kirken, som lader sig forarge over, at vi huser de fremmede. Men jeg mener, at vi skal være meget bedre til det, siger Bjarne Lenau Henriksen.

Han peger på, at der i Danmark bliver flere fattige, og blandt dem vokser andelen af folk med anden etnisk baggrund. Det stiller folkekirken og den organisation, han selv er chef for, Kirkens Korshær, over for store udfordringer de næste par år.

Annonce
– Vi skal arbejde på at blive gode til at tage os af folk med anden etnisk baggrund end dansk, siger korshærs-chefen, der ikke er tilfreds med den måde, det danske samfund behandler især de svageste indvandrere på.

I det hele taget mener han, at grænsen for, hvad man kan byde samfundets svageste, er nået.

– Vi er kommet til det punkt, hvor uanstændigheden er nået. Fattigdom er relativt, og fattigdom herhjemme skal ikke forstås i forhold til et land som Afrika, men i forhold til, hvad du og jeg har, siger han.

Når Bjarne Lenau Henriksen i dag holder tale på Kirkens Korshærs møde, vil det være hans næstsidste. Til næste år stopper han, som tidligere omtalt her i avisen, sit arbejde for organisationen efter 23 år i chefstolen.

soegaard@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Folkekirken skal hjælpe de fremmede

vladw, publiceret d.05/09 12:42 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirken skal hjælpe de fremmede
Bjarne Lenau Henriksen kører igen på den gamle løgn om det danske folk som fremmedhadere. Så har han sin lommepsykologi til hjælp: "danskerne projicerer deres angst". Det er utroligt, at intelligente mennesker skal operere med slige fordomme. Et FLERTAL af danskerne er altså angste og dumme og derfor onde! Dog ikke fx Lenau og Ramsdal.
Fakta råber ellers til himmelen: de mennesker, som Lenau har så ondt af, fordi de er "fattige", står i kø og tager enorme risici for at komme til Danmark og blive her (fordi de regner med, at samfundet vil betale). Er det ikke gået op for Lenau, at grunden til, at der er så stort et pres på indvandringen til bla. Danmark, er at et stort flertal af tredie-verdens lande, ikke mindst de muslimske stater, er fattige og undertrykkende? Jeg savner et realistisk syn på og en debat med konkrete eksempler på dette faktum, som bla. arabiske forskere flere gange har dokumeteret i deres udviklingsrapporter for FN.
Der har været mange bølger af indvandring til Danmark, men det er kun denne sidste - mest fra det Nære Østen - som har givet gevaldige problemer. Tænk over det.
Og Kirken og dens Korshær skal tale sandt og hjælpe efter behov - ikke efter hvad der er mode i.Og i deres optræden i medierne og i de mellemstatslige organisationer (fx FN) skal de velgørende institutioner fordømme diktatur, korruption, statslig vold og racisme - bedst eksemplificeret af Sudan (og der er mange flere). Men det er så meget nemmere og sjovere at flyde med strømmen og hoppe på den marxistiske og islamiske propagandavogn. Og erklære, at det danske folk (vel at mærke efter flere generationers socialdemokratisk skole- og socialpolitik) er fremmedhadere. Men de åbenbart er gode nok til at knokle og betale skat så Lenau kan få sit og et uforholdsmæssigt antal indvandere skal holde sig udenfor samfundet og bare nyde dets goder.
Del Link
flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock