Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Kvinde i niqab vidnede i dansk retssal til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kvinde i niqab vidnede i dansk retssal

Kvinde iklædt niqab. -

- colourbox.dk

Emneord for denne artikel

burka | retssal | ansigt | Naser Khader | niqab
flexblock
1 debatindlæg Hold mig opdateret

Flere politikere finder det problematisk, hvis man ikke kan se ansigtet på vidner i retssager

Ifølge TV 2 News har en kvinde iført niqab vidnet i en straffesag i Østre Landsret den 7. august. Det skriver jp.dk.

En niqab er en burkalignende heldragt, hvor der kun er en sprække til øjnene.

I retssalen identificerede kvinden sig med sit kørekort og lod derefter en af de kvindelige dommere se sit ansigt. Dommeren kunne herefter bekræfte, at kvinden var den, hun gav sig ud for at være, fortæller landsdommer Henrik Bitsch fortæller til TV 2 News.

Problematisk
Episoden har fået flere politikere til at reagere. Både DF's retsordfører, Peter Skaarup, og Venstres integrationsordfører, Karsten Lauritzen, finder det problematisk, at man ikke kan se ansigtet på den, der vidner.

Annonce
De Konservatives integrationsordfører Naser Khader er også kritisk.

-Jeg ville ikke være tryg ved, at man kun kan se øjnene på en, der vidner mod mig. Jeg mener generelt og principielt, at vi i dette samfund skal kunne se vores medborgeres ansigt, siger han.

- Jeg vil gerne have, at retssalene er niqab- og burkafri, men i første omgang vil jeg overlade det til dommerforeningen at lave regler, der omfatter niqab og burka, siger Naser Khader.

.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Kvinde i niqab vidnede i dansk retssal

en kristen, publiceret d.06/09 22:18 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kvinde i niqab vidnede i dansk retssal

Jeg opfatter hændelsen som en muslimsk provokation, igen og igen!
Det er på tide, at politikerne og embedsværket træder i karakter og håndhæver danske regler og sædvane. Det skylder de det danske samfund. Modsat understøtter de den glidende overgang til Danmark som et muslimsk styret land.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Er det i orden at brænde tøj, som folk har doneret til genbrug?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis