Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Kritikere af aktivistgruppen Kirkeasyl mener, at foreningen med sin klare politiske dagsorden har skabt et billede af folkekirken som en lukket kreds for sympatisører fra den yderste venstrefløj. -

- Mads Nissen/Scanpix

10 debatindlæg Hold mig opdateret

Aktivistgruppen Kirkeasyl er slet ikke kirkelig og gør folkekirken til en snæver partipolitisk klub, lyder kritik fra en bred kreds

Kritikken af aktivistgruppen Kirkeasyl breder sig nu fra en snæver kreds af islamkritikere til at tælle fremtrædende aktører fra hele folkekirken.

Kirkeasyl har med sin klare politiske dagsorden skabt et billede af folkekirken som en lukket kreds for sympatisører fra den yderste venstrefløj, lyder kritikken.

Sognepræst og formand for Evangelisk-Luthersk Netværk Henrik Højlund støttede tidligere en pro-testerklæring mod politiets rydning af Brorsons Kirke. Han fremhæver nu, at det er problematisk at bruge navnet Kirkeasyl i et politisk ærinde.

– Når man får det indtryk, at det er en meget velorganiseret og politiserende gruppe, så får jeg klamme fornemmelser. Begrebet kirkeasyl har sin ret, men der skal være noget spontant over det at hjælpe mennesker i nød. Hvis det er sandt, at der er en underliggende partipolitisk dagsorden, så er gruppen kommet for langt væk fra det, der skulle præge en nødhjælpssituation. Så er de snarere aktører i en politisk diskussion om, hvordan vi skal behandle flygtninge, og der siger jeg fra, siger han og fortsætter:

Annonce
– Flygtningespørgsmålet er uhyre komplekst, og folkekirken kan ikke holde til at blive spændt for en partipolitisk dagsorden. Folkekirken skal kunne rumme hele bredden i den her diskussion. Der skal være plads til Enhedslistens såvel som Dansk Folkepartis holdninger.

Kirkeasyl udnytter sagen omkring Brorsons Kirke i et større spil om at få ændret integrationspolitikken, mener også biskop over Helsingør Stift, Lise-Lotte Rebel. Og det er ødelæggende for folkekirkens navn.

– Ved at trække på det navn får det skin af at have massiv opbakning fra kirkens medlemmer. Men det har det ikke, siger hun.

Formanden for Grundtvigsk Forum, Torsten Johannessen, mener, at aktivistgruppen har valgt navnet Kirkeasyl ud fra klar strategisk tænkning.

– Jeg har det svært med, at de giver sig selv det navn og gør deres sag til et kirkeligt projekt. Når de bruger kirken til at fremme et ganske bestemt budskab, hæmmer det den rummelighed, som mange mennesker er så optagede af. Ingen må tale på kirkens vegne, siger han.

Kirkeasyl afviser, at gruppens aktiviteter belaster folkekirkens ry – de har snarere den modsatte effekt.

– Hele debatten er netop udtryk for folkekirkens rummelighed, for der er både præster, der udtrykker sympati med sagen, og præster, der kritiserer sagen, siger pressetalsmand Sigurd Jacobsen og tilføjer, at navnet Kirkeasyl ikke afspejler bevidst strategisk tænkning:

– Navnet lå lige for, fordi der er tale om irakere, der søgte asyl i en kirke.

kirke@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Gettrup, publiceret d.18/09 09:53 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn
Har aldrig været i tvivl om det politiske i nævnte forening. Min mand har meldt sig ud af Folkekirken og jeg overvejer det. Det er efterhånden svært at finde ud af hvor de danske præster står, jeg føler vitterlig at samfundet er ved at blive splittet og præsterne hjælper ikke meget til at holde det sammen. Bare tanken om, at komme i kirke til gudstjeneste og skal belæres om, hvad der er rigtig og forkert holder mig tilbage. Jeg har heldigvis haft en mor, som fortalte mig, at man ikke behøvede at gå i kirke for at tro på og bede til Gud, så jeg klare mig udmærket.
MVH
Del Link

Re: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Kristen, publiceret d.18/09 10:08 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn
I går udsendte netmediet 180grader et nyhedsbrev, der i "klummen" indeholdt en afdækning af, hvem Kirkeasyl omfatter. På dette link ser man, at der er grund nok til protesterne - såfremt der er tale om fakta:

http://www.180grader.dk/klumme/Kirkeasyl_Enhedslistens_venstrefl_j_plus_det_l_se.php

På baggrund af informationer i dagspressen bragte en anden web-side en liste over de personer, der angiveligt sidder i pressegruppen, hvorfra man udpeger de uskyldigt udseende personer, der skal udtale sig til pressen.
Når man ikke kender noget særligt til sagen, burde det være en opgave for de store aviser at redegøre nærmere, men både Berlingske og Politik har kun bragt forsvarsagtige indlæg om kirkeasyl.
http://junikredsen.wordpress.com

Nogen mener nok, at det er en form for politisk fløjkrig, men det udelukker jo ikke, at informationerne kan være sande. Kun dagbladene har ressourcer nok til at afklare, hvad der er op og ned på disse ting, men de gør intet, selv om det har interesse for læserne (skatteborgerne, borgerne, vælgerne - kært barn har mange navne).
I visse tilfælde er man langt bedre tjent med den uslebne blogverden end med den polerede avis, der i denne sag stikker hovedet i busken.
Del Link

Re: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Lars Høyrup, publiceret d.18/09 12:05 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn
Som artiklen fra 180grader.dk dokumenterer, så er Kirkeasyl en dækorganisation for Enhedslisten plus diverse autonome.

Det er lidt bizart at tænke på, at en hel del præster fra bl.a. Indre Mission og Luthersk Mission er blevet bondefanget af en flok yderliggående ateister og marxister, men ikke desto mindre er det tilfældet.

Folkekirkens Infocenter i København burde have undersøgt, hvem der står bag Kirkeasyl. Det er vel derfor, at man har journalister ansat?
Del Link

Re: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Nederby Jessen, publiceret d.18/09 12:17 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn
Lars Høyrup skriver: "Det er lidt bizart at tænke på, at en hel del præster fra bl.a. Indre Mission og Luthersk Mission er blevet bondefanget af en flok yderliggående ateister og marxister, men ikke desto mindre er det tilfældet."

Nu er det vel tilladt kristne at have samme holdning som den yderste venstrefløj i visse, eller måske endda en række sager uden at det skal kaldes bizar? Man bliver da ikke en del af marxismen, fordi man har samme holdning til et konkret flygtningeproblem, som repræsentanter på venstrefløjen. Man kunne også vende det om og sige, at her er nogle mennesker på venstrefløjen, der har samme holdning som en række kristne, herunder præster?

Og det står vil heller ikke at læse i bibelen, at kristne skal ligge til højre for midten af den politiske skala?

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Re: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Lars Høyrup, publiceret d.18/09 13:02 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn
@BNJ

Hvorfor dog ikke erkende, at du selv er en af dem, der er blevet bondefanget? Ateisterne fra Enhedslisten har været fremragende til at tilsløre, at Kirkeasyl var en politisk aktion for at destabilisere vores borgerlige demokrati. for at fremme deres egne revolutionære mål. Men det er da synd for de stakkels irakere, som det er gået ud over, og som man har indgydt et falsk håb om, at de kunne blive i Danmark.
Del Link

Re: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Bo Nake, publiceret d.18/09 13:10 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn
@ Kristen. Selve det forhold, at oplysningerne kommer fra Uriasposten og junikredsen, har i nogles øjne gjort dem suspekte på forhånd. Det er også blevet udtrykt her. Det har så hjulpet, at 180grader bragte klummen, men 180grader er jo også under mistanke for at ville noget grimt.
Derimod har de nævnte kirkelige sammenslutninger været i stand til at se på oplysningerne med uhildede øjne og ikke ladet mediet være budskabet. Det i sig selv er et stort fremskridt.
Hvorfor mainstream-aviserne indtager tavs anstand ville være en undersøgelse værd.
Del Link

Re: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Nederby Jessen, publiceret d.18/09 15:07 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn
Lars Høyrup du tager slet ikke stilling til, hvad jeg skriver i mit seneste indlæg i denne tråd, i stedet skriver du: "Hvorfor dog ikke erkende, at du selv er en af dem, der er blevet bondefanget?"

Jeg har intett at erkende eller angre i denne sag, Lars Høyrup.

Jeg har hele tiden støttet, at irakerne fik opholdstilladelse - længe før irakerne tog ophold i Brorson Kirken og længe før Kirkeasyl opstod som gruppe.

Jeg har stået forand Sandholmlejren sammen med "Bedsteforældre for Asyl". Jeg har i tale og skrift støttet, at der blev givet humanitær opholdstilladelse. Jeg har besøgt irakerne i Brorson Kirken, dels som journalist for den kristen ugeavis Udfordringen (det kom der en artikel ud af), dels som MF-kandidat og politisk ordfører for udlændinge- og integrationspolitik for Kristendemokraterne.

Det bliver man ikke en del af organisationen Kirkeasyl af. Og så har jeg - ganske rigtigt - skrevet under på en underskriftindsamling foranstaltet af Kirkeasyl, men det bliver man mig bekendt ikke en del af Kirkeasyl af. Jeg har blot med min underskrift tilkendegivet, at irakerne bør have opholdstilladelse.

Så stop bare skydningen Lars Høyrup, du har ikke noget at komme efter.

Prøv i stedet at tage stilling til indholdet i min tidligere mail.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
og politisk ordfører for udlændinge- og integrationspolitik
Del Link

Re: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Lars Høyrup, publiceret d.18/09 15:48 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn
@BNJ

For at gøre en lang debat kort: Det afgørende er, at Kirkeasyl ikke er kirkelig, men politisk, og at de derfor misbruger Folkekirken.
Del Link

Re: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Juma Kruse, publiceret d.18/09 16:16 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Jeg synes du skulle lytte til de enkelte personer,som støtter kirkeasyl, i stedet for selv på forhånd at definere folks motiver.


Men det er jo det sædvanlige i denne debat: Man søger at mistænkeliggøre folks motiver istedet at forholde sig til substansen.
Del Link

Re: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn

Tosca, publiceret d.19/09 05:57 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kirkeasyl anklages for at misbruge folkekirkens navn
Synes anklagen er berettiget, for folkekirkens navn er blevet af brugt autonome og Enhedslistens tilhængere. Disse mennesker på den yderste venstrefløj er mest dem der ikke er medlem af folkekirken. Kirkeasyl var og er et privat asylcenter i en kirke som man vidste havde mange muligheder for at få både medlemmer og ikke medlemmer af folkekirken til at lytte og der var gode muligheder for, at man fra politisk side var tilbageholdende med at rydde kirken. Flere medlemmer har ytret sig om ,at de vil udmelde sig af folkekirken, samme overvejelse har jeg. Jeg er ikke medlem i folkekirken fordi præster og venstreorienterede skal drive politik på mine vegne derfra.
Kirkeasyl var ikke bygyndt som spontant hjælp, det var organiseret godt forud. Navnet skulle bruges fordi folk skulle tro at det var kirkens værk ,at være privat asylcenter.
Det er venstreorienteret politik når den er værst. Hvem har skudt penge i foretagenet?. Jeg gætter på at det er venstreorienterede partier der har kommet penge i Kirkekassen.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​