200 kirkefolk fra Roskilde Stift holder første møde om, hvem der skal afløse Roskilde-biskop
For år tilbage skulle en bispekandidat hovedsageligt koncentrere sig om kirkens indre linjer. Men den tid er forbi. For at blive valgt skal en biskop i dag kunne markere sig i samfundsdebatten og have evner til at sætte folkekirken aktivt på dagsordenen. Samtidig skal han eller hun være en dygtig konfliktmægler og en dynamisk leder, der kreativt kan få folk til at deltage i kirkelivet.
Det næste stillingsopslag for en dansk biskop sendes ud fra Roskilde Stift i morgen. Her mødes over 200 provster, præster og menighedsrådsmedlemmer for at blæse den næste bispevalgkampagne i gang. Mødet skal afklare, hvilke karaktertræk der særligt skal vægtes hos en ny biskop.
– Jan Lindhardt har sat en standard for formidling, som bliver svær at overgå, siger rektor på Pastoralseminariet i Århus, Henning Thomsen, og fortsætter:
– Men kravet om, at biskopper blander sig i samfundsdebatten bliver større og større, især fordi der er så megen debat om kirkens rolle i samfundet.
Samtidig vokser udfordringerne internt i kirken.
– De nye lovforslag fra Kirkeministeriet lægger flere kompetencer ud i det kirkelige system. Og det stiller store krav til "chefen" for stiftet om intern formidling og ledelseskompetence.
Henning Thomsen er ikke den eneste, der peger på nye og større krav til bisperollen.
Kirkehistoriker Jørgen Stenbæk løfter dog en advarende pegefinger.
– Det er selvfølgelig ingen hindring, at en biskop kan blande sig i samfundsdebatten. Men den væsentligste opgave for biskoppen er tilsynspligten i stiftet. Og der er simpelthen grænser for, hvad en biskop kan nå med den størrelse stifter, vi har i dag, siger han.
Biskop Jan Lindhardt falder for 70-års grænsen i april næste år. I henholdsvis 2010 og 2011 er der bispevalg i henholdsvis Aalborg og København.
benteclausen@kristeligt-dagblad.dkLæs mere under Kirke og tro