Der blev råbt højt forrige år, da der blev sat bundrekord for havisen på Arktis. Men i år er der pludselig mere is. Hvordan hænger det sammen?
Det var ikke kun vores skyld. Det var også Moder Jords egen skyld, at isen forsvandt fra Arktis i 2007.
Sådan lyder forklaringen nu to år efter, at klimaforskere råbte vagt i gevær over, at isen smeltede hen over sommeren 2007 med 84.000 kvadratkilometer om dagen og endte på det absolut mindste omfang i al den tid, havisen har været målt.
Det samme ville ske i 2008, frygtede mange. Det gjorde det ikke. Hvad så med 2009? Heller ikke. Tværtimod er der en million kvadratmeter mere is på Arktis nu i september, end der var i samme periode for to år siden. Det viser satellitdata fra Nansen Enviromental and Remote Sensing Center i Bergen, Norge, skriver netavisen videnskab.dk. De citerer professor i oceanografi Ola M. Johannessen, der siger om rekordåret 2007:
– Der var mange, der pustede sig op og snakkede om menneskeskabt global opvarmning. Men her var helt klart tale om meget kraftige naturlige variationer.
Varme vinde og ekstremt få skyer over Arktis får i dag skylden for bundrekordåret. I år har vindforholdene været anderledes, og det har forhindret isen i at smelte lige så meget.
Betyder det så, at vi kan glemme alt om den globale opvarmning, købe benzinsluger-bil og ryste på hovedet af klima- og energiminister Connie Hedegaard?
Desværre ikke. Problemet er, at man ikke kan vurdere konsekvenserne for havisen af den globale opvarmning ud fra et enkelt år, hvor naturen kan skabe variationer.
Men man kan måle hav-isens udebredelse hen over længere perioder, og faktum er, at udbredelsen af havis i Arktis er gået ned med fem procent per årti siden 1980. Ola M. Johannessen forudser, trods den ekstra is i år, at havisen i Arktis kan smelte helt bort om sommeren om 40 år.
schou@kristeligt-dagblad.dk