Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Grøn kirke og klima-klokkeringning til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Grøn kirke og klima-klokkeringning

Sognepræst Agnete Raahauge stiller sig tvivlende overfor klokkeringningen i forbindelse med klimakonferencen. -

- stock.xchng

23 debatindlæg Hold mig opdateret

- Skal kirkeklokkerne nu stilles til rådighed for politiske mærkesager? Hvor går så grænsen for de verdslige formål, som kirkeklokkerne kan tjene? spørger sognepræst Agnete Raahauge

FORLEDEN MODTOG menighedsrådene i Haderslev Stift en opfordring fra nogen, der kalder sig "Grøn Kirke" – en opfordring til den 13. december at ringe 350 slag med kirkeklokkerne "til alarm, håb og handling for skaberværket".

Nu modtager præster og menighedsråd jo utallige skrivelser som mere eller mindre kristelige organisationer, så denne skrivelse var i for sig ikke særlig opsigtsvækkende. Hvad der vakte min undren var, at skrivelsen var videresendt af min biskop, Niels Henrik Arendt, som med kursiv fremhævede, at han meget støttede denne opfordring, når det gælder klokkerne i Haderslev Stift.

Biskoppen begrundede sin støtte til klokkeringningen med, at frygten for en klimakatastrofe er en folkelig sag af stor rækkevidde, og med, at klokkeringningen vil være et udtryk for solidaritet med de millioner af fattige mennesker verden over, hvis livsvilkår forringes af klimaændringerne. Klokkeringningen skal forstås som et ekko af den ringning, der tidligere var påbudt ved mobilisering og risiko for luftforurening eller radioaktivt nedfald.

BISKOPPENS STØTTE til klokkeringningen rejser imidlertid nogle spørgsmål. Ifølge Kirkeministeriets vejledning om klokkeringning fra 1993 kan biskopperne frit give sogne dispensation fra de gældende regler for klokkeringning – dog ikke for ringninger i verdsligt øjemed, hvor der kun kan ringes ekstraordinært med Kirkeministeriets tilladelse. Har Kirkeministeriet givet denne tilladelse i forbindelse med klimatopmødet?

Annonce
Og hvis Kirkeministeriet har givet denne tilladelse, så rejser det endnu et spørgsmål, nemlig: Hvor går så grænsen for de verdslige formål, som kirkeklokkerne kan tjene?

Klimaændringerne er jo ikke en akut trussel, som folket skal advares mod, så det øjeblikkeligt kan søge i dækning og forberede sig til at møde fjenden. Havde det været en sådan akut trussel, så kunne klokkeringningen slet ikke arrangeres måneder i forvejen. Klokkeringningen den 13. december er altså en unødvendig verdslig ringning – en ren happening.

Som biskoppen selv skriver, så hersker der delte meninger om årsagerne til klimaforandringerne og om berettigelsen af den undergangsstemning, nogle er grebet af. Af samme grund opfordrer biskoppen til en diskussion i menighedsrådene om disse sager i forbindelse med, at man tager stilling til, om man vil ringe med klokkerne i sit eget sogn.

Det forekommer mig dybt ubehageligt, at menighedsrådet nu skal være kampplads for politiske rivninger. Og endnu mere ubehageligt, at kirkeklokkerne åbenbart fremover skal stilles til rådighed for politiske mærkesager.

For enhver sag kan jo gardere sig med slagordene om, at dette eller hint har verdensomspændende betydning, at verdenssikkerheden eller livsvilkårene for verdens fattige er truede. Men er sådanne slagord nok til at berettige, at kirkeklokkerne skal ringe? Hvor går så grænsen? Og hvem skal afgøre, hvilke sager der fortjener klokkeringning, og hvilke der ikke gør?

OG TIL SLUT et teologisk spørgsmål til en evangelisk-luthersk biskop: Skal kirkeklokkerne overhovedet ringe til "alarm, håb og handling for skaberværket"? Ringer klokkerne ikke til tro på og bøn til Vorherre? Til fortrøstning til Vorherre, hvis "ærinde går hver en storm, om den er nok så vild"?

Mig forekommer biskoppens støtte til klokkeringningen den 13. december at være endnu et symptom på den politisering af folkekirken, som vi for nylig så i gruppen Kirkeasyls udnyttelse af Brorsons Kirke i København. En politisering, som i længden vil give folk mere og mere despekt for den kirke, der er til fals for enhver politisk sag, som kan give den publicity.

Nej, folkekirken er der, for at evangeliet skal forkyndes for folket, og ikke til politisk afgudsdyrkelse af skaberværket og vores allesammens overlevelse.

Agnete Raahauge,
sognepræst,
Hørup Bygade 12, Sydals
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Grøn kirke og klima-klokkeringning

Claus2000, publiceret d.08/11 21:30 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning
Tak for et godt indlæg. Folkekirken bliver til rent pjat, hvis den skal indblandes i klimaspørgsmål. Hvad bliver ikke det næste, den skal tage stilling til? Så vidt jeg ved, sidder der ikke mange geologer, fysikere eller andre naturvidenskabsmænd i menighedsrådene, som hovedsageligt består af dilletanter. Amatører, der gør deres bedste og udfører et prisværdigt arbejde; men at de skal til at gøre sig som eksperter på klima er latterligt.
Del Link

Re: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Juma Kruse, publiceret d.09/11 10:23 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Jeg synes hele debatten er latterlig.

Whats the big deal, hvis et menighedsråd beslutter at ringe med kirkeklokkerne?

Jeg forstår simpelthen ikke hvordan det emne kan hidse så mange op.......
Del Link

Re: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Claus2000, publiceret d.09/11 23:35 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning
Juma, det skyldes jo, at folkekirkens formål er at forkynde evangeliet. Ikke at drive politisk skræmselspropaganda. Klokkeringning er derfor misbrug af kirken. Det svarer til, at folkeskolen blev misbrugt til at drive partipolitik. Så ville mange nok også bede lærerne stille op i politik i stedet for at misbruge deres lærergerning.
Præsterne og menighedsrødderne burde selvfølgelig stille op til politisk valg i stedet for at drive partipolitik i kirken.
Del Link

Re: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Juma Kruse, publiceret d.10/11 07:52 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning
"Klokkeringning er derfor misbrug af kirken"

Lad dog menighedsrådene vurdere det! Er der virkelig ikke vigtigere ting at diskutere end klokkeringning?

At det kan pisse så mange af, fatter jeg ikke.
Del Link

Re: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Nederby Jessen, publiceret d.10/11 09:59 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning
Miljø- energi- og klimaspørgsmål er af uhyre stor betydning, først og fremmest for vores miljø- energiudvikling og det globale klima, men også for vores eksport. Danmark har været tidligt ude i disse væsentlige spørgsmål og har ved dygtighed og flid skabt eksportmuligheder inden for vindmølleenergi og know how omkring biobrændsel og affaldshåndtering.

Hele spørgsmålet om miljø, energi og klima har stor global betydning. Løser vi ikke disse problemer, vil det skabe enorm fattigdom i Afrika, Sydamerika og Asien og det vil øge flygtningestrømmen til dimensioner, vi ikke tidligere har set.

Klimakonferencen i København er af aller største vigtighed.

Derfor vil det være helt fint, hvis man i en række kirker arrangerer forbønsgudstjenester for klimakonferencen med dertil hørende klokkeringning - og lad det så være op til de enkelte præster og deres menighedsråd at beslutte det.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne

PS Jeg kan på det varmeste anbefale at læse Connie Hedegaards bog: "Da klimaet blev hot", der udkom sidste år.

Jeg har hele tiden ment, at Connie Hedegaard var en af de formildende omstændigheder omkring den nuværende regering, men efter at have læst denne bog, er min respekt for hende steget yderligere. Hun er ikke bare en dygtig politiker, hun er også en dygtig politisk taktiker og hendes arbejde som først miljøminister og siden energiminister har haft enorm stor betydning for Danmark.
Del Link

Re: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Juma Kruse, publiceret d.10/11 12:40 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Det er ikke klimaspørgsmålets og konferencens væsentlighed jeg sætter spørgsmålstegn ved.

Jeg forstår bare ikke polemikken mht. kirkeklokker.
Del Link

Re: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Nederby Jessen, publiceret d.10/11 18:56 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning
Det har jeg for længst forstået, Juma, og jeg er enig med dig det latterlige ved den fortsatte polemik om kirkeklokker eller ej.


Bjarne Nederby Jessen
Del Link

Re: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Claus2000, publiceret d.10/11 19:55 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning
Det handler jo om en total misforståelse af, hvad folkekirkens opgave er. Og det er ikke latterligt at interessere sig for det. Dem, der synes det, kan jo blot tie og beskæftige sig med noget andet.
Hvis kirkeklokkerne skal ringe for en klimakonference, skal der vel arrangeres en alternativ ringedag for alle de medlemmer af folkekirken, som mener at klimahysteriet er helt ude af proportioner og mest af alt ligner et gigantisk trækken penge op ad lommen på folk. Måske kunne man så også ringe for alle de mennesker, der ikke fik den sundheds behandling, de skulle have haft, fordi milliarderne blev brugt til Connie Hedegårds miljøprojekt i stedet for til sundhed og vedligeholdelse af den sociale velfærd.
For ikke at tale om klokkeringning for de børn, der døde af mangel på rent vand, fordi vi hellere ville bruge penge på en påstået (ikke bevist) klimakatastrofe. Og så den næste dag for alle der døde af malaria, fordi vi hellere ville bruge milliarderne på klimahysteriet end til sygdomsbekæmpelse. Sådan kan vi fortsætte.
Sikke en larm der bliver.
Del Link

Re: Grøn kirke og klima-klokkeringning

Juma Kruse, publiceret d.11/11 12:09 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning
"Det handler jo om en total misforståelse af, hvad folkekirkens opgave er. Og det er ikke latterligt at interessere sig for det. Dem, der synes det, kan jo blot tie og beskæftige sig med noget andet."

Når man interesserer sig for folkekirkens rolle i samfundet, forholder man sig også til denne debat - og undres.

Man burde hellere bruge sin tid og energi på at forholde sig til hvordan vi behandler vor næste.

Alt andet er af mindre betydning i folkekirkelig sammenhæng.
Del Link

Re: Grøn kirke og klima-klokkeringning

søren jessen, publiceret d.11/11 12:30 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grøn kirke og klima-klokkeringning
Claus skrev:"Juma, det skyldes jo, at folkekirkens formål er at forkynde evangeliet. Ikke at drive politisk skræmselspropaganda. Klokkeringning er derfor misbrug af kirken"
Claus og andre burde måske finde deres sangbog frem og læse første vers af:"En lærke letted".
Den "klokkers klang" som luften fyldtes af skyldtes da i høj grad en verdslig, en politisk og ikke en kristen begivenhed.
Når klimaproblemet tenderer til at blive "partipolitisk" skyldes det at Udansk Folkeparti nu prøver at slå sig op fornægtelse af problemet.
Før var det en almen debat uden partipolitiske overtoner.
Del Link
Mere:   1 | 2 | 3   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock