Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Lene E: Opgør med forbehold er op ad bakke til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Lene E: Opgør med forbehold er op ad bakke

Lene Espersen og Forsvarsminister Søren Gade i samtale med andre medlemmer af regeringen ved Folketingets åbning. (Foto: Keld Navntoft/Scanpix 2009)

- Keld Navntoft /Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Et opgør med de danske EU-forbehold er blevet mere op ad bakke, men regeringen vil samle partierne for at finde en løsning. Det siger K-formand Lene Espersen

Det er blevet vanskeligere at få et opgør med de danske EU-forbehold.

Sådan siger den konservative vicestatsminister, Lene Espersen, efter statsminister Lars Løkke Rasmussens åbningstale.

- Jeg synes ikke, at statsministeren signalerer, at det bliver skudt længere ud i fremtiden. Det er bare ærligt og redeligt, at det bliver vanskeligere. Det er op ad bakke lige nu, siger hun.

Statsministeren siger, at krisen og den hjemlige politiske situation om EU-spørgsmålet gør, at der er "en ny situation". Blandt andet er der udsigt til, at Danmark i en periode ikke vil leve op til kravene for at komme med i den fælles mønt, euroen.

Annonce
I regeringsgrundlaget for denne valgperiode har regeringen lagt op til, at forbeholdene skulle til afstemning. Løkke har dog siden sagt, at det først skal ske "når tiden er moden".

Lene Espersen afviser, at spørgsmålet er sparket til hjørne, fordi regeringen ikke kan samle flertal for at sende forbeholdene til afstemning.

- Nej, vi inviterer nu de politiske partier til et møde, så må vi sammen finde ud af, hvordan vi kan løfte den her dagsorden, siger hun.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock