For at debattere skal du være logget ind. Indtast din e-mailadresse og adgangskode herunder. Hvis ikke du har et login, skal du vælge "Nej, jeg er ny bruger".
Send artiklen Danskerne er blevet mindre religiøse til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Danskerne er blevet mindre religiøse

Nye tal viser, at danskere er blevet mindre religiøse. I baggrunden ses Helligåndskirken i København. -

- Wikimedia Commons

flexblock
Annonce flexblock
3 debatindlæg

Danskerne er ramt af angst for religion, mener biskop

Danmark er blevet ramt af religionsfobi.

I hvert fald erklærer danskerne sig mindre og mindre religiøse, viser nye tal fra den europæiske samfundsundersøgelse, ESS. I den seneste undersøgelse, som netop er blevet offentliggjort, er danskerne blevet spurgt, hvor religiøse de er på en skala fra 0 til 10. I 2006 lå 45,7 procent af de adspurgte mellem 0 og 4 på skalaen, hvor nul er "slet ikke religiøs". Det er i 2008 steget til godt 49 procent af danskerne.

At danskerne giver udtryk for at være mindre religiøse kommer bag på religionssociolog Peter B. Andersen fra Københavns Universitet, som forsker i tal om danskernes gudstro.

– Undersøgelsen viser, at der er en svag, men stabil tilbagegang i antallet af religiøse eller meget religiøse. Jeg ville egentlig have ventet, at tilbagegangen havde stabiliseret sig, siger han.

Annonce
Religionssociologen vurderer, at grunden til den faldende religiøsitet skal findes i danskernes ændrede forståelse af ordet.

– Folk forbinder religiøsitet med krav. Religiøsitet er noget mere end bare at tro på noget, siger han.

Biskop Karsten Nissen fra Viborg Stift aflæser de nye tal om danskernes religiøsitet som et udtryk for danskernes øgede religionsfobi.

– Det er nok et udtryk for den kulturelle udvikling i Danmark, som går mod en mere sekulær holdning. Jeg har erfaret, at der siden 2001 er kommet en større angst for religion og afstandtagen til den, end der var før, siger han.

Men folkekirken skal se i øjnene, at den negative udvikling er det moderne samfunds vilkår, mener han.

– Vi kan ikke længere synge sangen om, at kirke og folk er ét. Menighederne skal spørge sig selv, hvordan de bedst muligt kan være inkluderende og åbne over for folk i sognet, siger Karsten Nissen.

Undersøgelsen, der er den fjerde af sin art, bliver udført hvert andet år i 30 europæiske lande. I Danmark er det Det Nationale Forskningscenter for Velfærd, SFI, der indsamler data, denne gang blandt 1613 danskere.

Undersøgelsen viser også, at københavnerne er de mindst religiøse i Danmark. Blandt de adspurgte i hovedstaden, er de godt 22 procent slet ikke religiøse, mens det kun gør sig gældende for godt syv procent i Nordjylland. Og det skyldes ifølge religionssociolog Peter Lüchau fra Syddansk Universitet, at fællesskabet betyder mindre i storbyen.

– Al religion eksisterer bedst i et socialt fællesskab. Du er mere knyttet til fællesskabet i det lokale, end du er knyttet til det i København. Da religion eksisterer bedst, når der er et netværk til at holde det i live, så vil der være flere religiøse i provinsen end i hovedstaden, siger han.

Som Kristeligt Dagblad for nylig omtalte, viser samme undersøgelse dog, at et stigende antal danskere går i kirke til højtiderne, selvom færre danskere altså vil vedkende sig at være religiøse. Danskerne forbinder ganske enkelt religiøsitet med noget negativt, fastslår lektor og ph.d. Jørn Borup, der er leder af Center for SamtidsReligion ved Aarhus Universitet,

– Mange vil sige, at de ikke er religiøse, fordi de alene med begrebet religion fornemmer en identitet, de ikke rigtig vil have på sig, siger han.

holtze@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

Danskerne er blevet mindre religiøse

Læs artiklen bag debatten her: Danskerne er blevet mindre religiøse
Det kunne vel tænkes at danskerne bliver mindre religiøse i takt med at uddannelserne bliver bedre til at skabe selvstændigt tænkende borgere?
Dankere som stiller spørgsmål som; hvad nu hvis der slet ingen gud er?
Det kniber jo lidt med beviser..
Del Link til dette indlæg
obm
11 mnd. siden

Godt igang

Registreret:
8. juni 2010

Indlæg: 36

Re: Danskerne er blevet mindre religiøse

Læs artiklen bag debatten her: Danskerne er blevet mindre religiøse
måske mindre religiøse, men ikke mindre troende!
Del Link til dette indlæg
altet
11 mnd. siden

Ny

Registreret:
14. maj 2007

Indlæg: 16

Re: Danskerne er blevet mindre religiøse

Læs artiklen bag debatten her: Danskerne er blevet mindre religiøse
Nej nok ikke mindre troende og måske kan vi også her til lands, at opnå præster tanker benzin på vore biler som nu i Sverige.
Del Link til dette indlæg
jek
11 mnd. siden

Erfaren

Registreret:
24. september 2007

Indlæg: 119
flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
flexblock
splitblock
Er det en god idé at opføre en moské tæt på Ground Zero i New York?
 
flexblock

Få adgang til alle artikler

Køb et netabonnement

* 1 dag 25 kroner
* 1 mnd 175 kroner
* 1 år 999 kroner

Alle priser er inkl. arkiv-artikler.
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock