Over en milliard mennesker sulter i verden. Og det skyldes ikke forbigående katastrofer men en strukturel krise i verdens fødevareproduktion, skriver FAO i en rapport
1,02 milliarder mennesker, eller 100 millioner flere end sidste år, lider af sult og underernæring i verden.
Det oplyser FN's fødevareorganisation, FAO, i rapporten Fødevareusikkerheden i verden, som blev offentliggjort i Rom i går.
Det største antal sultende findes i Asien, hvor 642 millioner mennesker ikke får mad nok, efterfulgt af 265 millioner i Afrika og 53 millioner i Sydamerika, mens der er 42 og 15 millioner i henholdsvis de arabiske og de industrialiserede lande.
Dermed bekræftes adskillige advarsler i de seneste måneder om, at antallet af sultende er på vej op som et kombineret resultat af forrige års fødevarekrise med stigende priser og sidste års finanskrise med stigende fattigdom.
"De fattige, som er konfronteret med voksende fødevarepriser, faldende indtægter og arbejdsløshed, har ofte allerede solgt deres værdier og skåret ned på mad, sundhed og skolegang. Disse familier risikerer at sidde endnu mere fast i sultens og fattigdommens onde cirkel", konstaterer rapporten.
Det får FAO's generalsekretær, Jacques Diouf, til at efterlyse en mere håndfast indsats.
– Verdens ledere reagerede beslutsomt på finanskrisen og mobiliserede milliarder af dollar på kort tid. Nu er der brug for samme handlekraft for at bekæmpe sulten og fattigdommen. Vi har de økonomiske og tekniske muligheder for at komme sulten til livs. Det er den politiske vilje, det skorter på, sagde han i går.
Samtidig er bidragene til FN's Fødevareprogram, WFP, i frit fald, selvom verdens rigeste lande under G8-mødet i juli lovede at give 20 milliarder dollar over tre år til fødevarehjælp.
Mens WFP sidste år modtog fem milliarder dollar, er der i år kun indløbet 2,9 milliarder.
– Mens verden tæller flere sultende end nogensinde tidligere, når fødevarehjælpen et historisk lavpunkt. Vi ved, hvad der skal til for at bekæmpe sulten. Vi har bare brug for ressourcer og en international mobilisering, sagde Josette Sheeran, leder af WFP, der har udarbejdet rapporten sammen med FAO, i går.
Og det, der er brug for, er en reform af det, som FAO kalder for "verdens fødevaresystem".
"Væksten i antallet af sultende har afsløret, hvor skrøbeligt fødevaresystemet er. Der er brug for en omgående reform", skriver FAO.
Op igennem 1980'erne og et stykke ind i 1990'erne var sulten i verden i tilbagegang, blandt andet som følge af "den grønne revolution", der øgede landbrugsproduktionen især i Asien.
Men siden midten af 1990'erne er investeringerne i udviklingslandenes landbrug faldet markant, blandt andet fordi internationale institutioner, som Den Internationale Valutafond, antog, at det var billigere for en række lande at importere deres fødevarer end at producere dem selv.
bpedersen@kristeligt-dagblad.dk