FORSIDE DANMARK UDLAND KIRKE OG TRO KULTUR REJSER SENESTE NYT
Udland

Søren Pind skyder med skarpt mod landets præster

21. okt 2009 00:00 I Brorsons-sagen bakkede landets præster massivt op om kirkens præst, Per Ramsdal. Men i sagen om Tingbjerg-præsten Ulrich Vogel er præsterne gået i skjul, mener folketingspolitiker Søren Pind (V). Præsteforeningen afviser kritikken

Kommentér
Share
Links
Læs også
Lea Holtze
Lea HoltzeArtikler
Profil
Udskriv
Tip en ven
Billede
Folketingspolitikeren Søren Pind retter en skarp kritik mod alle de præster, der for få måneder siden viste deres støtte til sognepræst Per Ramsdal, og som indsamlede underskrifter imod politiets aktion i Brorsons Kirke, men som han nu mener er som sunket i jorden. Leif Tuxen.

– Hvor er præsterne, når den værst tænkelige krænkelse finder sted, nemlig denne, at præsten ikke kan bo, leve og forkynde i sit sogn? Hvor er disse præster henne, når de ser et sogn, hvor blot 25 procent er medlemmer af folkekirken, og hvor blot otte procent bliver døbt?

Sådan lyder kritikken fra folketingspolitiker Søren Pind (V) i sagen om præsten i Tingbjerg Kirke, Ulrich Vogel, der er blevet sygemeldt og er fraflyttet sin embedsbolig efter en længere periode med hærværk og chikane, forårsaget af unge indvandrere. Folketingspolitikeren retter en skarp kritik mod alle de præster, der for få måneder siden viste deres støtte til sognepræst Per Ramsdal, og som indsamlede underskrifter imod politiets aktion i Brorsons Kirke, men som han nu mener er som sunket i jorden.

– De er borte. For de røgter ikke deres kald. Når det virkelig gælder om at forkynde evangeliet, hvor det tæller, er præsterne kravlet i skjul, skriver Søren Pind i en blog på berlingske.dk.

Søren Pinds kritik bliver dog pure afvist af formanden for Præsteforeningens hovedbestyrelse, Per Bucholdt Andreasen.

Annonce
– Jeg tror ikke, der er mangel på opbakning, for jeg fornemmer, at der er stor sympati for hans situation. Men der har været så meget mediestøj omkring det her, at det, der er behov for, er, at der kommer ro omkring sagen, siger han.

Han understreger, at man fra Præsteforeningens side altid støtter medlemmerne, når de har behov for opbakning. Han vil dog ikke kommentere, hvad man konkret har gjort i denne sag, da der er tale om en personsag.

Per Bucholdt Andreasen mener, at sagen skyldes nogle komplicerede problemstillinger i Tingbjerg, som det ikke kan være landets præsters ansvar at løse.

– Det er ikke noget, der bare handler om præsten. Det er hele området derude, der har nogle problemer, som skal løses politisk og via de sociale myndigheder, siger han.

Men det er netop den undskyldning, som Søren Pind er træt af. Han understreger, at præsterne snarere burde forkynde evangeliet end skyde skylden på de politiske omstændigheder. Og på spørgsmål om det ikke netop er det, landets præster gør hver eneste søndag, svarer Søren Pind:

– Men hvordan synes du selv, det går i Tingbjerg?

Per Bucholdt Andreasen mener imidlertid, at landets præster lever fuldt ud op til deres ansvar om at forkynde det kristne budskab.

– Så vidt jeg ved, var der gudstjeneste i Tingbjerg i søndags. Generelt har vi præster konfirmander, dåbssamtaler, bryllupper, begravelser, gudstjenester og trossamtaler med folk. Så den danske folkekirkes præster laver ikke andet end at forkynde i alle mulige sammenhænge.

I sympati for Ulrich Vogel møder blandt andre Søren Pind, Nikolaj Bøgh (K) og kulturborgmester Pia Allerslev (V) op til gudstjeneste i Tingbjerg Kirke på søndag. Og opfordrer andre til at gøre det samme.

holtze@kristeligt-dagblad.dk

Kommentér denne artikel Share


Mest læste
Teologisk fakultet på vej til lukning
Massiv kritik af katolsk biskop
Ekspert bekymret for Faderhusets medlemmer
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
Hvor blev kommunernes milliarder af?
 

 
Flere nyheder? Tilmeld dig vores nyhedsbrev


E-mailadresse:


 



 



 



 
Label Mest læste Danmark
Label Mest læste kirke og tro
Label Mest læste Liv&Sjæl
 
Label Mest læste udland
Label Mest læste kultur
Label Mest læste debat

Temaer fra Kristeligt Dagblad

Temaer fra religion.dk

Temaer fra kristendom.dk


 
 
 
 
 
 

Afstemning

Ser du mere positivt på homoseksuelle vielser i folkekirken end for 10 år siden?

Ja
Nej
Ved ikke

 
 
Seneste artikler på Kristendom.dk
Sådan indsættes en sognepræst
- Vi kender kun Gud gennem Jesus
10 nye former for kirke, der ikke chokerer din bedstefar
Konkurrent til rådhus og kirke fører sig frem
Dansk biskop: Også misbrug i den katolske kirke i Danmark
- Troen er brændstoffet i mit liv

 

Nyhedsbrev

Ja tak, send mig dagens nyheder på e-mail


E-mailadresse: