Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Politikere til gudstjeneste i Tingbjerg til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Politikere til gudstjeneste i Tingbjerg

Kommenter Hold mig opdateret

Tingbjergs præst, Ulrich Vogel, er gået under jorden, fordi han er blevet chikaneret af en gruppe unge. Vogel er blevet sygemeldt fra sit job.

Søndag var der som sædvanlig gudstjeneste i Tingbjerg Kirke. Gudstjenesten blev holdt af præsten Jeanette Braun, der er vikar for Ulrich Vogel.

Aldrig har der været så mange mennesker til en almindelig gudstjeneste i Tingbjerg. Mere end 300 mødte op for at støtte den sygemeldte præst. Der var så mange mennesker, at flere måtte sidde i kirkens våbenhus.

Det handler ikke om politik

Annonce
Det er Venstres spids-kandidat til kommunalvalget i København, Pia Allerslev, der har opfordret folk til at møde op i kirken for at støtte præsten. Pia Allerslev har fået hjælp af kollegaen, Søren Pind (V). Derfor var flere kendte politikere dukket op. Blandt andre statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), undervisningsminister Bertel Haarder (V) og Dansk Folkepartis leder, Pia Kjærsgaard.

Pia Allerslev afviser, at støtten til Ulrich Vogel har noget at gøre med hendes valgkamp.

- Vi deltager i en gudstjeneste. Det handler ikke om politik; det handler om ytrings-frihed. Og så handler det også om at få lov til at være her, uanset hvem man er, siger Pia Allerslev.

/ritzau/

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock