Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Der er langt fra Tingbjerg til Brorsons Kirke til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Der er langt fra Tingbjerg til Brorsons Kirke

Brorsons Kirke i København. -

- Wikimedia Commons

2 debatindlæg Hold mig opdateret

– Kristendommen er en individuel formaning til hver og en – det er ikke et kollektivistisk samfundssyn, man som en politisk kåbe kan iklæde sig – eller trække ned over hovedet på andre, skriver Søren Pind (V)

JEG UNDRES EN DEL over Kristeligt Dagblad og avisens forhold til, hvad der er politisk aktivisme i kirken. Men lad os starte med det basale: Overskriften "Toppolitikere indbød sig selv til kirkefest i Tingbjerg". Se, her gik jeg og troede, gudstjenester var åbne for alle. Her gik jeg og troede, at Jesus havde lært os, at selv den usleste synder er lige for Vor Herre, og ved Herrens bord er vi alle velkomne. Han, som vaskede Marie Magdalenes fødder, som talte med tol-dere, og som tilgav Judas.
Men politikere ? Nej Gud fri mig vel, om jeg så må sige. Disse mennesker har ikke adkomst til gudstjenesten – de trænger sig på, forstår man. Til en fest, de ikke var inviteret til. Det er et forkvaklet kirkesyn, der kommer til udtryk i denne sammenhæng. Sagen er den, at vi var nogle, der gik til en helt ordinær søndagsgudstjeneste. Intet mere. Intet mindre.

Dernæst: Kristeligt Dagblad anfører i en leder den 24. oktober, at Venstre ikke kan finde sine ben i spørgsmål om kirkegang og politik. Som om Venstre skal det. Kristendommen er en individuel formaning til hver og en – det er ikke et kollektivistisk samfundssyn, man som en politisk kåbe kan iklæde sig – eller trække ned over hovedet på andre.

Annonce
MEN SAGEN ER NU i øvrigt enkel: Lederen håner Venstre for på den ene side at for eksempel statsministeren og jeg selv var til gudstjeneste i Tingbjerg for at understøtte sognepræst Ulrich Vogels ret til at prædike evangeliet, samtidig med at Venstres politiske ordfører har beklaget den politisering, der fandt sted, da præster bad sognebørn om støtte til de fordrevne irakere – blandt andet ved at opfordre til at gå til gudstjeneste, men også til at bryde loven og gøre oprør mod landets lovformelige myndighed. At påstå, at de to situationer er ens og udtryk for hvedagspolitik, er absurd.

Den ene rammer ned i muligheden for at prædike evangeliet. Det er ingen politisk sag. Det er en sag for medlemmer af den danske folkekirke og for enhver kristen menighed først. Og siden et anliggende for politiet og de sociale myndigheder. Den anden er ren og skær politisering. Et verdsligt anliggende, simpelthen.

Når jeg også undrer mig, er det, fordi jeg ikke har set en leder, der mistænkeliggør de politikere, der knyttede an til Brorsons Kirke og badede i humanismen varme skær. Eller for eksempel den nu afdøde Svend Auken, der skrev indlæg i denne avis og entydigt miksede kristendom og politik.

Man kan spørge sig selv: Er det politik som medlem af folkekirken at gå til en gudstjeneste, når en sognepræst er forjaget fra sit embede for at tilkendegive, at evangeliet bør lyde overalt? Fordi man er politiker? I givet fald er alt politik. Og hver søndag, når jeg går til gudstjeneste, i givet fald en politisk handling.

Man kan spørge sig selv, om det virkelig havde været bedre at blive væk? Jeg så ikke nogen af de politikere, der havde travlt med irakerne og Brorsons Kirke, til stede i kirken. Måske man skulle have gjort som dem? Jeg synes det ikke. Og jeg må undres over deres og Kristeligt Dagblads prioriteter.

Søren Pind er MF for partiet Venstre
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Der er langt fra Tingbjerg til Brorsons Kirke

britt, publiceret d.27/10 11:11 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Der er langt fra Tingbjerg til Brorsons Kirke
Kære Søren Pind.
Jesus vaskede ikke Maria Magdalenes fødder. Han vaskede disciplenes fødder, og Maria Magdalene vaskede Jesu fødder med sine tårer.
Om Jesus tilgav Judas, ved ingen (håber og tror det), men han tilgav den angrende synder, der hang på korset.
Jeg har aldrig haft den opfattelse, at Svend Auken "blandede" politik og kristendom, men ofte tænkt, at han levede sin tro i hele sit liv - også som politiker, og jeg tror ikke, man kan andet, hvis ens kristne tro er levende og integreret i personligheden.
Del Link

Re: Der er langt fra Tingbjerg til Brorsons Kirke

monitor2, publiceret d.28/10 02:10 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Der er langt fra Tingbjerg til Brorsons Kirke
Søren Pind undrer sig

- det er vi andre, der også gør … over Søren Pind.

Hvis nu Søren Pind den søndag morgen blot stille og roligt havde begivet sig hen i Tingbjerg Kirke - vel at mærke uden på forhånd at have udbasuneret over det ganske land, at han agtede sig i kirke for at vise solidaritet med kirkens præst - ja så ville det have været helt i overensstemmelse med Jesu ord, når han siger: ”Når I beder, skal I ikke være som hyklerne; thi de holder af at stå og bede i synagoger og på gadehjørner for at blive set af mennesker; sandelig siger jeg jer: de har allerede fået deres løn udbetalt.” (Matt. 6.5).

Netop ved at gøre gudstjenesten til en mediebegivenhed, fik Søren Pind rettet pressens opmærksomhed hen på sig selv og de øvrige politikere, der fulgte hans opfordring til at møde op, herunder statsministeren. Det lykkedes dermed på ”smukkeste” vis for Søren Pind at sammenblande politik og religion samt at modsige sig selv. Ret imponerende.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock