Ritzau |
27. oktober 2009
Radovan Karadzic bliver formentlig væk fra tirsdagens retsmøde ved Den Internationale Krigsforbryderdomstol i Haag. Han boykottede også retsmødet i går. Hermed kan dommerne blive tvunget til at forhandle med Karadzic, så retssagen kan komme i gang.
Radovan Karadzic er den tidligere bosnisk-serbiske leder. Karadzic er 64 år. Han er tiltalt for folkedrab, krigsforbrydelser og forbrydelser mod menneskeheden, som foregik under borgerkrigen i Bosnien i 1992-1995. Omkring 100.000 mennesker døde, og 2,2 millioner mennesker blev tvunget på flugt.
Radovan Karadzic nægter alle anklager. Han risikerer livsvarigt fængsel.
Karadzic fører sin egen sag
Radovan Karadzic vil ikke have nogen forsvarsadvokat. Han fører selv sin sag. Karadzic vil have sagen udsat med flere måneder, fordi han skal bruge mere tid til at forberede sit forsvar. Han skal sætte sig ind i en million sider med bevismateriale fra anklageren. Derfor boykottede han det første retsmøde mandag.
Og Karadzics juridiske rådgiver siger, at Karadzic heller ikke har tænkt sig at møder op i retten i dag.
Domstolen har flere gange sagt nej til at udsætte sagen. I stedet truer dommerne med at udpege en forsvarsadvokat til Karadzic. Men det vil Karadzic aldrig acceptere, siger den juridiske rådgiver.
Dommerne kan udpege en forsvarer
Dommer O-Gon Kwon appellerer til, at Karadzic møder op til tirsdagens retsmøde. I går advarede Kwon om, at domstolen kan udpege en forsvarer og gennemføre retssagen, uden at Karadzic er til stede.
Det kan dog føre til en juridisk strid, som kan vare i flere måneder. Derfor forsøger dommerne at lokke Karadzic til retssalen. Det siger Willem van Genugten. Han er lektor i folkeret ved et universitet i Holland.
- Hvis ikke Karadzic snart møder op, er dommerne nødt til at starte forhandlinger med ham om en udsættelse, siger Van Genugten.
Efter planen starter tirsdagens retsmøde midt på eftermiddagen.
/ritzau/