Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen USA kritiserer resolution mod blasfemi til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

USA kritiserer resolution mod blasfemi

Hillary Clinton kritiserede mandag en måske kommende FN-resolution. Her ses hun under pressekonferencen for USA's årlige rapport om religionsfrihed.-

- MICHAEL REYNOLDS/Scanpix Denmark

Fakta

De mange resolutioner

Kristeligt Dagblad har tidligere skrevet om ordlyden i en FN-resolution, der også omhandlede...
Læs mere
flexblock

Emneord for denne artikel

USA | blasfemi | FN-resolution | Clinton | OIC
flexblock
1 debatindlæg Hold mig opdateret

Hillary Clinton taler stærkt imod en FN-resolution, muslimske lande vil presse igennem for at forhindre religionskritik

USA's udenrigsminister, Hillary Clinton, fordømmer en FN-resolution, der især skal beskytte islam som religion. Hun mener, at den vil begrænse ytringsfriheden, skriver The Washington Post.

- Nogle påstår, at den bedste måde at beskytte religionsfriheden på er ved at implementere resolutioner mod krænkelse af religioner...jeg er stærkt uenig, sagde hun mandag i forbindelse med en pressekonference for USA's årlige rapport om religionsfrihed.

- Beskyttelsen af ytringer om religion er især vigtig, fordi personer med forskellige religiøse overbevisninger uvægerligt vil være uenige om religiøse spørgsmål, sagde hun.

Kan tolkes alt for frit
De 57 muslimske lande, der udgør Organisationen af den Islamiske Konference (OIC), presser på for at få resolutionen vedtaget i FN's menneskerettighedsråd. Resolutionen vil beskytte religioner og ikke mennesker mod for eksempel krænkende ytringer og handlinger.

Annonce
Især vil resolutionen holde hånden over islam. "Islam forbindes hyppigt og med urette med krænkelser af menneskerettigheder og med terrorisme," står der blandt andet.

Resolutionen kritiseres af flere menneskerettighedsorganisationer, der mener, at den i lige så høj grad kan bruges som en lovlig grund til at forfølge religiøse og religionskritikere. I flere lande kan det for eksempel opfattes som en kritik af islam, hvis man konverterer til en anden religion.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

USA kritiserer resolution mod blasfemi

wer, publiceret d.27/10 18:34 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: USA kritiserer resolution mod blasfemi
En sådan vedtagelse er FN's dødsdom over sig selv. Hvem mon har interesse i det?
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock