-- Den katolske kirke gørogså sig selv meget synlig, og det giver den en udsat position, skriver Andreas Rude. --
- wikimediacommons
Andreas Rude |
9. november 2009
Ærkebiskoppen af New York synes ikke, at den katolske kirke bliver behandlet retfærdigt, når den er i mediernes kritiske søgelys. Men er det klogt at forsvare sig ved at pege på andre?
New York Times er en af verdens mest respekterede aviser, og New Yorks ærkebiskop er blandt de mest prominente i den katolske verden. Men nu er ærkebiskop Timothy Dolan på Fifth Avenue blevet grundigt sur på bladhuset på Eight Avenue, efter at avisen har afvist at trykke et kritisk indlæg af ham. Herefter har han offentliggjort det på sin blog, og måske er den offensive linje udtryk for en ny kirkelig tendens.
Ærkebiskop Dolans anliggende er "fairness." Jo, den katolske kirke har problemer, som det er rimeligt, at pressen skriver om. Og, jo, den katolske kirke indtager særstandpunkter, som den må retfærdiggøre over for en skeptisk omverden. Men det er ikke rimeligt, at hele spektret af anti-katolske fordomme – fra inkvisitionen og korstogene til pædofile præster og undertrykte kvinder – trækkes frem som baggrundstæppe, hver gang der skrives om den katolske kirke. Og det mener ærkebiskoppen sker gang på gang i New York Times.
En af avisens faste klummeskrivere, Maureen Dowd, får således at vide, at et "ubehersket og uanstændigt" angreb på den katolske kirke, som hun lagde navn til den 25. oktober, aldrig ville være godkendt af New York Times? redaktører, hvis det var jøder, muslimer eller sorte amerikanere, hun havde haft på kornet.
Men ellers er det særligt avisens fokus på katolske sexskandaler, som Dolan mener er kørt ud ad en tangent.
Ganske vist havde avisen den 14. oktober en artikel om seksuelt misbrug af børn i Brooklyns ortodokse jødiske miljø. Men Dolan hæfter sig ved, at den slet ikke blev fulgt op af de krav om total åbenhed i sagen, offentliggørelse af voldtægtsmændenes navne og om ophævelse af forældelsesfrister, som avisen typisk har fremsat i kølvandet på afsløringer af overgreb fra katolske præster. "Med tanke på den katolske kirkes egne skrækkelige erfaringer, kan jeg selvfølgelig ikke tillade mig at kritisere vore ortodokse jødiske naboer og har intet ønske om at gøre det ... men jeg kan kritisere denne type "selektiv forargelse"," skriver ærkebiskoppen på sin blog.
Dolans ord er for længst bragt videre af flere medier. Men selvom hans udfald mod New York Times måske vækker sympati i katolske kredse, er det et åbent spørgsmål, om det er den bedste måde at fremme tilliden til den katolske kirke på i den brede offentlighed.
New Yorks ærksbiskop er ikke den eneste katolske gejstlige, der har taget til genmæle.
Da Vatikanet i september på et møde i FN?s Råd for Menneskeretettigheder i Geneve i september blev anklaget for at se gennem fingre med præsters seksuelle overgreb, svarede et medlem af pavestolens delegation, Hubertus Megen, at den slags var et større problem i protestantiske og jødiske trossamfund samt i det amerikanske offentlige skolevæsen. "Den katolske kirke har haft travlt med at bringe orden i eget hus. Det ville være godt, hvis andre institutioner, hvor mange overgreb finder sted, kunne gøre det samme og fortælle medierne om det," sagde den pavelige diplomat.
Der er næppe tvivl om, at denne nye stil kan få afsmittende effekt på andre biskopper, og måske er den drevne ærkebiskop Dolans indlæg en art prøveballon for at se, hvordan det virker i en bredere sammenhæng. Men der er grund til at træde varsomt, mener en dansk kender af den katolske kirke.
– Dolan kunne have være mere elegant i sin sammenligning med jøderne. Det lyder næsten som to søskende, der skændes med forældrene om, hvem der får mest skældud, siger forfatteren Thomas Harder til Kristeligt Dagblad.
– Medierne tager nok hårdt fat på den katolske kirke, og der en vel en vis basal, menneskelig glæde ved at se moralens vogtere falde i. Men den katolske kirke gør også sig selv meget synlig, og det giver den en udsat position, noterer Harder.
kirke@kristeligt-dagblad.dk
Andreas Rude, mag.art., skriver hver uge i Kristeligt Dagblad om internationale kirkelige forhold.
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad