Her har Bertel Haarder sikkert rigtigt glædet sig over at kunne trække Grundtvig frem af stalden og polere frihedssymbolerne. "..bevare denne gamle grundtvigske frihedsventil FOR EN SIKKERHEDS SKYLD." "...den gjorde ingen skade." Kort med han egne ord. Haarder ville undgå bøvl. Det vil efter BHs mening være en DUMHED at gøre faget obligatorisk. Er argumentet med, at kun ½ - 1 procent fritages en gang vigen tilbage for at tage stilling; et nærmest upassende dårligt argument.
Så er der problemerne med, om et undervisningsstof er forkyndende eller kundskabsmeddelende. Men er det ikke i virkeligheden en snak om kejserens skæg. Vil der overhovedet findes undervisning, som er neutral, altså som overhovedet ikke påvirker modtagerne. Disse to principper kan ikke adskilles.
Hvis man skal kunne fritages for undervisningen i faget kristendom, som vel rettelig burde hedde religion, er det vel forståeligt, at der også skulle være fritagelse for så meget andet i andre fag, hvor emner af religiøs eller politisk art kunne dukke op. Det er naturligvis fuldstændigt uholdbart. Man kan da ikke isolere elever fra verdenen, som de lever i.
Det er i hvert fald ikke en anbefaling, at Bertel Haarder selv blev undervist hjemme. Det er vel snarere en falliterklæring og en mistro til, at folkeskolen kan give fornuftig undervisning.
Fritagelsesparagraffens brug et en typisk dansk måde at tage stilling på. Det er snarere brugen af den, som er et vildspor.
Søren Hansen








































