Birgitte Kjær bruger ordet "forældreretten" til at argumentere for at beholde fritagelsesmuligheden. Hertil har jeg nogle bemærkninger.
Man kan opleve, at børn i skolen kan være meget opmærksomme på og nøjeregnende med, om det de undervises i skolens fag er noget, som hjemmet ikke vil have, at børnene udsættes for.
Man kan jo selv finde nogle af de emner, som forældre går op i. Jeg nævner blot nogle: Religion, politik, mad, bad, lejrskoler, sport...
Der er vel en tendens til, at de fleste mennesker, når de tænker på religion, tænker på islam. Der findes jo også andre religioner, som kunne komme på tale. At især muslimske børn ikke skulle kunne få hele paletten af fag med i deres uddannelse, fordi de kan blive fritaget, er meget uheldigt for at de senere kan forstå sammenhængen mellem religion og kultur.
Religione / livsfilosofi eller, hvad man vil kalde den dannelse, som foregår i alle fag, kan ikke pilles ud af fagene. Hvis man i dansk, historie, biologi eller fysik kommer til at nævne Gud, kunne nogle påstå, at der nu er tale om religiøs påvirkning, så de skal uden for døren et stykke tid.
I enhver undervisningssituation foregår der påvirkning af eleverne, og det er naivt at forestille sig en neutral undervisning. Den omtalte fritagelsesmulighed gælder kun kristendom / religion, men kunne også gælde alle andre fag. Så bliver det en Haarderløsning med hjemmeundervisning eller privatskoler.
Den af Haarder berømmede frihed for folket er rigtig god i nogle tilfælde. Det gælder f. eks. i folkekirken. Hvis man ikke bryder sig om folkekirken, skal man ikke tvinges til at være i den. Men her der der jo også tale om en helt bestemt forkyndelse, som de enkelte præster foretager i deres sognekirker.
Den af liberale politikere elskede frihed til selv at vælge, er også behæftet med det problem, at det kræver forkundskaber for at kunne vælge rigtigt. Folkeskolen er ikke et sådan vælg-selv-bord. Haarder er sikkert også selv stolt af den udformning, som formålet har fået.
Det skal derfor ikke være for at undgå bøvl, at der skal være en fritagelsesmulighed, ej heller fordi der bare er ca 1 %, som søger fritagelse. Den skal ikke være der.
Alle børn i folkeskolen skal have den fulde undervisning for at få det fælles folkelige grundlag for at blive en vidende borger.
Søren Hansen








































