Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Anders Ellebæk Madsen, redaktør for kirke og tro
Anders Ellebæk Madsen
Send artiklen Jesus for uhyggelig til norske børn til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Jesus for uhyggelig til norske børn

- Vi lever i et flerkulturelt samfund, så en hel julekalender om Jesus vil ikke være aktuelt. Vi ønsker at være inkluderende over for dem, som har andre religioner, siger NRK-chef Ingrid Hafstad om TV2-julekalenderen "Jesus og Josefine". --

- Linda Henriksen/Scanpix Danmark

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Dansk julekalender afvist af norsk tv

Mens danske børn i år i december kan glæde sig til et gensyn med julekalenderen "Jesus & Josefine" fra 2003, kan norske børn godt se i vejviseren efter en julekalender, der tager udgangspunkt i julens oprindelige indhold, Jesu fødsel. Det statslige norske tv-selskab, NRK, har nemlig besluttet, at historierne fra Bibelen er uegnede for små børn.

"For os er det vigtigt, at også tre- og fireårige skal kunne se julekalender. Jeg har set dele af "Jesus & Josefine", og den har nogle voldsomme scener blandt andet om den djævelske kraft. Det bibelske stof bliver slet og ret for uhyggeligt for de mindste," siger redaktionschef i NRK's børneafdeling Ingrid Hafstad til avisen Vårt Land ifølge Kristeligt Pressebureau.

NRK har dog tidligere sendt "Jesus & Josefine", men det var på tidspunkter, hvor de mindste børn forventedes at sove trygt.

NRK-chefen har svært ved at forestille sig, at norsk tv selv skulle gå i gang med at producere en julekalender om Jesus.

Annonce
"Vi lever i et flerkulturelt samfund, så en hel julekalender om Jesus vil ikke være aktuelt. Vi ønsker at være inkluderende over for dem, som har andre religioner. Det vigtigste med julekalendere er at samle folk og rette blikket mod fredsbudskabet, menneskelige relationer og tanken om at tage vare på hinanden," siger Hafstad.

kirke@kristeligt-dagblad.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Jesus for uhyggelig til norske børn

loyal555, publiceret d.23/11 19:25 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Jesus for uhyggelig til norske børn
Haha, hvor absurd. Kunne Norge ikke finde på at lave en julekalender, der handler om julens hovedperson, Jesus Kristus. Det er jo netop hans fødsel vi fejrer!.

Det multikulturelle samfund er da endnu mere forpligtiget til at give faktuel information om de forskellige religioner og politiske ideologier, det bærer. Vi ønsker jo ikke et samfund der udrenser religion og kun ærer sekulariseringen. Lad der dog være plads til information, osse om Jihad/muslimsk mission.

Jeg stemmer for at information og kultur bliver tilgængeligt for befolkningsgrupperne.
Del Link

Jesus for uhyggelig til norske børn

Luci, publiceret d.12/12 02:18 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Jesus for uhyggelig til norske børn
Fornuftige nordmænd. De har taget den helt rigtige beslutning.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
Er det i orden at brænde tøj, som folk har doneret til genbrug?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis