Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Islam er en europæisk religion til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Islam er en europæisk religion

Tariq Ramadan. -

- MARTIN BUREAU/Scanpix Danmark

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Den schweiziske afstemning om minareter er et påskud for at slå ned på de europæiske muslimers nye synlighed, mener Oxford-professoren Tariq Ramadan

Det var ikke meningen, det skulle gå sådan. I månedsvis har vi hørt på, at forsøgene på at forbyde minaretbyggeri i Schweiz var dødsdømt. De seneste meningsmålinger viste, at omkring 34 procent af den schweiziske befolkning ville stemme for det uanstændige forslag. Sidste fredag ved et møde i Lausanne var flere end 800 studerende, universitetslærere og borgere ikke i tvivl om, at folkeafstemningen ville afvise forslaget, og fokuserede i stedet på, hvordan man kunne vende dette fjollede initiativ til en mere konstruktiv fremtid.

I søndags blev den tiltro rystet i sin grundvold, da over 57 procent af vælgerne gjorde, som Schweizisk Folkeparti, SVP, havde opfordret dem til - et bekymrende tegn på, at dette populistiske parti måske er det, der er tættest på folkets frygt og forventninger. For første gang siden 1893 er et tiltag, der skiller en samfundsgruppe ud på klart diskriminerende vis, blevet vedtaget i Schweiz. Man kan håbe, at forbuddet vil blive afvist på europæisk niveau, men det gør ikke valgresultatet mindre alarmerende. Hvad er det, der foregår i mit fødeland, Schweiz?

Annonce
Der findes kun fire minareter i hele Schweiz, så hvorfor er det lige dér, at dette forslag er blevet fremsat? Mit land er - ligesom så mange andre i Europa - oppe imod en national reaktion på de europæiske muslimers nye synlighed. Minareterne er blot et påskud. Faktisk ville SVP oprindelig have gennemført en kampagne imod de traditionelle islamiske slagtemetoder, men de var bange for at sætte de schweiziske jøders følsomhed på prøve og vendte i stedet blikket mod minareten som et passende symbol.

Ethvert europæisk land har sin særlige symboler eller emner, som bruges til at ramme de europæiske muslimer. I Frankrig er det hovedtørklædet og burkaen, i Tyskland moskéerne, i Storbritannien volden, i Danmark nogle tegninger, i Holland homoseksualitet – og så fremdeles.

Det er vigtigt at se om på den anden side af disse symboler og forstå, hvad det virkelig er, der sker i Europa generelt og i Schweiz konkret: Mens de europæiske lande og borgere gennemgår en reel og dyb identitetskrise, er muslimernes nye synlighed problematisk – og skræmmende.

I det samme øjeblik, da europæerne må spørge sig selv i en globaliseret verden med stor migration: "Hvad består vores rødder i?", "Hvem er vi?", og "Hvordan vil vores fremtid forme sig?", ser de omkring sig nye borgere med nye hudfarver og nye symboler, som de er uvant med.

I løbet af de forgangne to årtier er islam blevet sat i forbindelse med så mange kontroversielle debatter - vold, ekstremisme, ytringsfrihed, kvindediskrimination og tvangsægteskab for blot at nævne nogle af dem - at det er svært for almindelige borgere at tage denne nye muslimske tilstedeværelse til sig som en positiv faktor. Der er megen frygt og en mærkbar mistillid. "Hvem er de?" "Hvad er det, de vil?" Og disse spørgsmål fyldes med yderligere mistro, når forestillingen om, at islam er en ekspansionistisk religion, bliver intoneret. Ønsker disse mennesker at islamisere vort land?

Netop denne frygt og disse beskyldninger gav næring til kampagnen mod minareterne. Vælgerne blev draget mod sagen med en manipulerende appel til udbredte frygt og følelser i befolkningen. Plakater viste en kvinde i burka og minareter tegnet som våben på et koloniseret schweizisk flag. Det blev påstået, at islam er grundlæggende uforeneligt med schweiziske værdier (SVP har tidligere krævet mit statsborgerskab ophævet, fordi jeg forsvarede islamiske værdier for åbent).

Mediestrategien var simpel, men effektiv: Provokér kontrovers, hvor som helst der kan oppiskes en stemning. Spred en følelse af at være ofre blandt schweizerne: Vi er under belejring, muslimerne koloniserer os lige så stille, og vi mister selve vore rødder og vor kultur. Strategien virkede. Det schweiziske flertal sender med afstemningen en klar besked til deres muslimske medborgere: Vi stoler ikke på jer, og for os er den bedste muslim én, vi ikke kan se.

Hvem har skylden? Jeg har i årevis sagt til muslimerne, at de er nødt til at være synlige på en positiv måde, aktive og initiativrige inden for hver deres vestlige samfund. I Schweiz har muslimer i de seneste måneder bestræbt sig på at gemme sig bort for at undgå sammenstød.

Det ville have virket bedre at skabe nye alliancer med alle de mange schweiziske organisationer og politiske partier, som tydeligvis var imod forslaget. Schweiziske muslimer har deres andel af ansvaret, men det må tilføjes, at de politiske partier i Schweiz og resten af Europa er blevet kuede og viger tilbage fra enhver modig politik hen imod religiøs og kulturel pluralisme.

Det er, som om populisterne lægger tonen, og resten følger efter. De undlader at fastslå, at islam i dag er en schweizisk og en europæisk religion, og at muslimske medborgere i vidt omfang er integrerede. Og at vi står over for fælles udfordringer såsom arbejdsløshed, fattigdom og vold; udfordringer, som vi sammen må løse. Vi kan ikke give populisterne skylden alene. Svigtet er bredere og handler også om mangel på mod hos partierne og en snæversynet mangel på tillid blandt borgerne til deres nye muslimske medborgere.

udland@kristeligt-dagblad.dk

© TARIQ RAMADAN OG GLOBAL VIEWPOINT

Tariq Ramadan er schweizisk statsborger og professor i moderne islamstudier ved Oxford Universitet. Hans seneste bog er "Det, jeg tror på".

Oversat af Sara Høyrup
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Islam er en europæisk religion

Borgeren, publiceret d.02/12 09:25 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Islam er en europæisk religion
citat:
Ethvert europæisk land har sin særlige symboler eller emner, som bruges til at ramme de europæiske muslimer. I Frankrig er det hovedtørklædet og burkaen, i Tyskland moskéerne, i Storbritannien volden, i Danmark nogle tegninger



I ovenstående laver professoren lige den ultimative generalisering, og det viser, at han ikke har forstået noget som helst af hvad tolerance betyder i relation til ytringsfrihed. Det var ikke alle danskere der stod bag udgivelsen af profet-tegningerne, og mange herhjemme tog også afstand fra dem. Selv er jeg af den opfattelse at muslimer må tåle tegninger som JP's, men de skal selvfølgelig ikke tåle vold (Storbritannien). Andre religioner må også tåle kritik og kristendommen i DK har fået og får den stadig.

Det afgørende for mig er, at man må tåle, at andre tager afstand fra det, der giver mening for en selv. F.eks. synes jeg Denis Nørremarks religionsforståelse er dybt problematisk og afstumpede, men jeg kunne aldrig drømme at reagere på dem med et krav om forbud mod, at han ikke må ytre sig negativt om religion/kristendom. Jeg nøjes med at springe hans artikler over og slukker for TV/radioen, når han udtaler sig heri. Jeg vil opfordre muslimerne til at gøre det samme, når de hører eller læser udtalelser, der giver et karikeret billede af deres religion.

Muslimer bliver simpelthen nødt til at vurdere, hvornår det er værd at kæmpe deres kampe. Hvis der i DK blev en lignende afstemning á la den i Schweiz, så skulle de være velkommen til at argumentere imod, men ikke fordi de er muslimer, men fordi det er et indgreb i religionsfriheden, og dermed stiller dem juridisk dårligere end andre medborgere.

At italesætte sig selv som medborger er en meget mere konstruktiv tilgang frem for at italesætte sig selv som et offer, der har brug for særbehandling såsom professoren har en tendens til at gøre det i ovenstående artikel.
Del Link

Re: Islam er en europæisk religion

KDamgaard, publiceret d.02/12 16:09 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Islam er en europæisk religion
Fariba Parsa cand. polit. skriver i artiklen ”Islam og Menneskerettigheter” 1997 :
”Sharia legitimerer og nødvendiggør den permanente underordning og diskriminering af ikke-muslimer inden for islams område. Det vil sige, at ligeværdigheden, som udtrykkes i den vestlige menneskerettighedstradition ikke anerkendes. Diskussionen viser at indenfor islam (sharia) findes der ikke rum for menneskerettighederne.”
I samme artikel skriver hun om menneskesynet bag den islamiske filosofi :

Mennesket er Guds forvalter på jorden.
Mennesket er et to-dimensinalt væsen.
Menneskets rationalitet er betinget af hans tro på Gud.
Ifølge islam er det Gud der har rettigheder over mennesker.
I islam er det mennesker pligter og ikke rettigheder som er det centrale.
Gud bestemmer som rettighedshaver hvordan den enkelte skal handle.


Hvis man accepterer at Europa bygger på humanisme og ser man ovenstående i forhold til humanisme som ifølge Politikens filosofi leksikon(1983) bl.a. defineres ved :

Mennesket tillægges værdi i sig selv.
Mennesket eller det menneskelige er udgangspunkt eller mål.
Mennesket skal dannes – danne sig selv – for helt og fuldt at blive menneske.
Mennesket er et selvberoende væsen.
Humanisme er en lære om menneskets virkeliggørelse gennem frigørelse.

Så er islam ikke europæisk.Islams essens er bl.a. skel,forskelsbehandling og udskillelse.
Læse mere på http://www.respublica.dk
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​