Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Allan Sørensen, mellemøst-korrespondent 
Allan Sørensen
Send artiklen Thyregod satser på Grundtvig til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Thyregod satser på Grundtvig

Gudrun Jessen, Poul Erik Jensen og Hans Søndergaard med en model af Thyregod Præstegård, som den så ud på N.F.S. Grundtvigs tid. Bag dem Thyregod Kirke, hvor Grundtvig blev konfirmeret i 1798. -

- Niels Åge Skovbo/Fokus.

Fakta

Grundtvig i Thyregod

Grundtvigs forældre kendte sognepræst Laurids Feld i Thyregod, som i årene 1792-1798 blev hans...
Læs mere
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

DR's julekalender sætter gang i lokalt initiativ i den lille midtjyske stationsby Thyregod. For her blev den unge N.F.S. Grundtvig sendt over for at forberede sig til latinskolen

Næste station: Thyregod!

Folk, der er vant til at tage toget fra København/Odense til Struer/Thisted, kender i hvert fald navnet, for det ligger lige på strækningen, som det har gjort siden 1914, da banen blev anlagt. Det er måske så også det eneste, de kender til Thyregod, men nu bliver den lille midtjyske stationsby med godt 1300 indbyggere berømt, og det har man tænkt sig at udnytte.

DR?s julekalender, "Pagten", foregår i Thyregod, med N.F.S. Grundtvig som ung teenager på rollelisten, og det har sat gang i et lokalt initiativ, der skal sætte stationsbyen på det kulturhistoriske landkort.

Grundtvigs Plads ligger lige over for kirken, og inde i den er der på nordvæggen opsat en mindeplade, hvor man kan læse, at "i denne Kirke bekræftede Salmedigteren N.F.S. Grundtvig sin Daabspagt 15. april 1798". Det var altså her, han blev konfirmeret, langt fra barndomshjemmet i Udby på Sydsjælland. Grundtvig blev sendt til Thyregod som ni-årig i 1792 og var her frem til sin konfirmation i 1798.

Annonce
Det er dette ophold i det midtjyske, DR's julekalender tager udgangspunkt i og har digtet et nutidigt drama over med nissepige og isheks, og en handling, der bygger på Grundtvigs menneskesyn og den enkeltes ansvar over for fællesskabet.

Der er nok ingen tvivl om, at julekalenderen, hvis udendørsscener blev optaget i Thyregod i februar, på forhånd er sikret en stor seerskare i den midtjyske stationsby. Gudrun Jessen, tidligere præstekone i Thyregod og lokal Grundtvig-ekspert, har sine betænkeligheder, men mener alligevel, at Grundtvig "nok holder til det", selvom han nu bliver del af et nisse-eventyr.

På den anden side:

- Grundtvig skal jo helst ikke ende som en julenisse, siger menighedsrådsmedlem Hans Søndergaard.

Derfor er menighedsrådet, borgerforeningen og Give-Egnens Museum nu gået sammen om at tilbyde guidede ture i Grundtvigs fodspor i Thyregod og omegn i håb om, at "julekalender-effekten" vil smitte af og dirigere udflugter og turistbusser til byen. Det var Hans Søndergaard, der fik idéen. En anden af de involverede, lokalhistoriker Poul Erik Jensen, understreger det lokale samarbejde omkring det nye initiativ.

- I et lille samfund som Thyregod ved vi, at vi ikke får noget forærende, men er nødt til at arbejde sammen, hvis vi vil opnå noget, og det er vi gode til.

Det er "Thyregod-ånden", siger Poul Erik Jensen.

Give-Egnens Museum er sekretariat for de guidede Grundtvig-ture, som udgår fra Thyregod Kirke og kommer forbi præstegården, hvor der stadig er noget af det oprindelige tilbage fra Grundtvigs tid. I nærheden af præstegården opføres senere et udflugtshus. Her vil plancher og en model af præstegården anno 1797 blive udstillet.

steens@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock